سلامت مو

شانه ضد شپش و نحوه استفاده از آن

شانه ضد شپش

همه افراد در سراسر دنیا در معرض شپش سر هستند. خلاصی از شر این موجودات موذی و آزاردهنده کار ساده ای نیست. یکی از ابزارهای موثر برای از بین بردن این حشرات شانه ضد شپش است. برخلاف تصور بسیاری از افراد این وسیله کاربردی شپش سر را به طور کامل از بین نمی برد، بلکه آن ها را به طور مکانیکی از ساقه موها جدا می کند.

با این وجود کارایی این شانه بسیار ستودنی است و این شانه مفید علاوه بر دفع شپش ها تخم ها و لاروهای آن ها را نیز از بین موها خارج می کند. البته به یاد داشته باشید که استفاده از این وسیله در صورتی نتیجه مثبت در پی دارد که به درستی و با دقت مورد استفاده قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار ضد شپش در ادامه با ما همراه شوید.

شانه ضد شپش چیست و انواع آن کدام است؟

این وسیله کاربردی برای دفع تخم شپش از مو به کار می‌رود. این محصول به واسطه فواصل نزدیک دندانه های خود در خارج کردن تخم های شپش های موجود در لا به لای موها موثر هستند. تفاوت عمده دیگری که این شانه ها نسبت به شانه های معمولی دارند، این است که روی هر دندانه در این شانه ها شیارهای ریزی برای به دام انداختن تخم ها و لاروهای شپش وجود دارد.

این شانه ها نیز دارای سه نوع مختلف هستند که کارایی متفاوتی نیز دارند. این سه نوع شامل شانه های ضد شپش فلزی، پلاستیکی و الکترونیکی می شوند. برخی از این مدل ها دندانه های بلند و فلزی و برخی کوچک و پلاستیکی دارند.

شانه ضد شپش

راهنمای شانه ضد شپش

 

ویژگی های یک شانه ضد شپش خوب برای از بین بردن شپش چیست؟

یک شانه ضد شپش خوب و باکیفیت دندانه‌ های بلند، فلزی و ظریفی دارد که این دندانه ها به هم نزدیک هستند. برخی از کارشناسان معتقد هستند که نباید خود را با شانه های پلاستیکی یا استفاده از داروهای خاص کشتن شپش اذیت کنید. زیرا این ابزار و وسایل تاثیر زیادی در درمان این بیماری ندارند و فقط وقت شما را به هدر می دهند.

امکان تهیه بهترین شانه ها برای خلاصی از شر این موجودات موذی از فروشگاه‌ های آنلاین معتبر همچون سامانه آنلاین تجهیزات پزشکی زیمانو، داروخانه ها یا مراکز پزشکی مخصوص دفع شپش وجود دارد.

همچنین ممکن است که در مورد تاثیر شانه های الکترونیکی شنیده باشید، اما طبق گفته ریچارد پولاک، متخصص در زمینه شپش در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، این محصولات هیچ مزیتی نسبت به شانه های معمولی ضد شپش ندارند.

 

آیا استفاده از شانه های ضد شپش واقعا موثر است؟

براساس برخی تحقیقات صورت گرفته شانه ضد شپش یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن شپش سر است. استفاده از این روش اگر بر طبق فواصل زمانی مشخص و با وسواس انجام شود، قطعا نتایج مطلوبی را به همراه دارد. همچنین انتخاب شانه فلزی به عنوان موثرترین وسیله در دفع این حشرات مخرب تاثیر بسزایی دارد.

 

وسایل موردنیاز برای شانه زدن موهای شپش دار

برای آماده سازی به منظور شانه زدن موهای دارای شپش در مکانی با نور خوب و روشن قرار بگیرید. در صورتی که نور به اندازه کافی مناسب است، بهتر است که روند شانه زدن را در حمام یا حتی بیرون از منزل انجام دهید.

وسایلی که برای شانه زدن موها باید در کنار خود داشته باشید، عبارتند از:

 • یک شانه معمولی؛
 • نرم کننده مو؛
 • شانه ضد شپش فلزی؛
 • گیره یا کلیپس برای نگهداشتن بخش هایی از موهای کودکتان؛
 • یک ظرف پلاستیکی برای تمیز کردن شانه ( حاوی آب خالی یا همراه با آب صابون)؛
 • دستمال کاغذی برای پاک کردن شانه؛
 • یک حوله پارچه ای به منظور قرار دادن دور شانه های کودکتان؛
 • ویدئو، بازی های مختلف، کتاب یا هر وسیله ای که کودک را سرگرم می کند؛
 • دستکش پلاستیکی؛
 • عینک یا ذره بین برای دید بهتر؛
 • نور زیاد مانند یک لامپ روشن.

مدت زمان شانه کردن به بلندی و کوتاهی مو، ضخامت تارهای مو یا فر و صاف بودن آن ها بستگی دارد. در طی این زمان وسایلی را برای سرگرم کردن فرزند خود آماده کنید. بسیاری از والدین به فرزند خود اجازه می دهند که فیلم تماشا کنند یا بازی های نشسته انجام دهند. کتاب های صوتی نیز انتخاب مناسبی است.

همچنین به یاد داشته باشید که پیش از شانه زدن شپش ها موهای کودک را خیس کنید. سپس مقداری نرم کننده به موهای خود بزنید و با استفاده از یک شانه معمولی گره های مو را شانه بکشید. استفاده از نرم کننده روی موها روند شانه پذیری و مشاهده شپش ها را آسان تر می کند.

 

نحوه استفاده از شانه ضد شپش

برای انجام درست عملیات شانه زدن موها در ابتدا موهای کودک را به دو قسمت تقسیم کنید. یک قسمت را با استفاده از کلیپس در بالای سر خود قرار دهید.

در بخش دیگر موها یک لایه کوچک از موها را به اندازه پهنای شانه های ضد شپش جدا کنید. از پوست سر به سمت انتهای موها شانه خود را بکشید که تخم های شپش را از لای موها بیرون بیاورید. هر بخش از موها را در چندین جهت (بالا، پایین، چپ و راست) شانه بزنید.

شانه را تا انتهای موها بکشید. در این حین ممکن است که بعد از کشیدن شانه روی موها شپش ها را ببینید. سپس شانه مخصوص را درون کاسه حاوی آب صابون قرار دهید یا آن را پس از هر بار کشیدن روی موها با یک حوله کاغذی پاک کنید. این مراحل را آنقدر تکرار کنید که دیگر شپش یا تخم شپشی روی شانه مشاهده نکنید.

پس از اتمام شانه کل سر موهای کودک را باز کنید و با استفاد از نرم کننده مجدد آن ها را بشویید. شانه، گیره ها و هر چیزی را که در حین این کار استفاده کرده اید، در آب گرم و صابون شستشو دهید. همچنین لباس هایی که خود و فرزندتان در هنگام روند برس کشیدن بر تن داشتید را نیز بشویید.

 

شپش ها و تخم های آن ها بیشتر در کدام بخش سر جمع می شوند؟

این حشره های کوچک در برخی قسمت های سر مانند پشت گوش ها و پشت گردن بیشتر جمع می شوند. زیرا شپش ها در این مکان ها راحت تر خون انسان را می مکند. همچنین این نواحی گرم تر هستند و شپش ها بیشتر در جاهای گرم تخم ریزی می کنند. درنتیجه تخم بیشتری در این قسمت ها وجود دارد. بنابراین در حین شانه کردن موها با استفاده از شانه به این بخش ها توجه بیشتری داشته باشید.

 

چند وقت یکبار موهای شپش دار را شانه کنیم؟

باید یک یا دو بار در روز موهای افرادی را که دچار این مشکل هستند را شانه کنید. این کار را باید به مدت دو هفته و تا زمانی که دیگر شپش زنده ای در موها نمی بینید، انجام دهید.  در اولین روز شانه کردن اکثریت شپش ها و تخم های آن ها از بین می روند. با هر بار شانه بعدی تعداد بیشتری از شپش های باقیمانده، لاروها و تخم ها از بین خواهند رفت.

همچنین اگر شپش به یک مشکل دائمی برای فرزند شما یا دوستان او تبدیل شده است، سعی کنید که ماهی یکبار موهای او را شانه بزنید. در واقع شانه زدن منظم آن هم با شانه ضد شپش بهترین راه پیشگیری از این مشکل است. شانه کشیدن صحیح موهای کودک قبل از خواب یا هنگامی که با کودکان دیگر در تماس نزدیک است، نیز توصیه می شود.

 

اگر شانه زدن موها سخت باشد، چه باید کرد؟

ممکن است که شانه کشیدن موهای کودک شما بسیار سخت باشد. برای مثال موهای او بلند، ضخیم یا فرفری است و به سختی شانه درون آن ها می رود و بیرون می آید.

در این صورت استفاده از خدمات از بین بردن شپش یک گزینه عالی اما گران به شمار می رود. این سرویس در وقت شما صرفه جویی می کند و نگرانی شما را کاهش می دهد. در این سالن ها افراد در شانه زدن و درمان موضعی مهارت دارند و همچنین طریقه سرگرم کردن کودک را بلد هستند.

مورد مهم بعدی کوتاه کردن موهای کودک است. تراشیدن موها به معنای پایان سریع شپش در موها نیست. این روش درمان ممکن است که برای دختران خوشایند نباشد و باعث از دست دادن روحیه آن ها شود.

 

جمع بندی

بسیاری از افراد در برهه ای از زندگی خود با مشکل شپش سر روبرو می شوند. در این گونه مواقع ترس به خود راه ندهید و بدانید که این مشکل نیز راه درمانی دارد. اگرچه این درمان گاهی سخت و زمانبر است. شانه ضد شپش یکی از روش های موثر در از بین بردن شپش، تخم شپش و لاروهای آن که محکم به موها چسبیده اند، است. در این مقاله با این وسیله کاربردی و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا می شوید.

 

شانه ضدشپش لیندا نیت یکی از بهترین شانه های ضد شپش هست که می توانید از زیمانو تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *