دردهای بدن

باند فایبرگلاس چیست؟ تفاوت آن با باند گچی معمولی

باند فایبرگلاس

باند فایبرگلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

در مواقعی که بر اثر وارد شدن ضربه و فشار مفاصل آسیب دیده و از هم جدا شوند، باید ناحیه آسیب دیده را گچ گرفت. گچ گرفتن باعث می‌شود تا مفاصل نزدیک به هم در جای خود ثابت بمانند و بعد از چند وقت به هم جوش بخورند. گچ ارتوپدی معمولاً به دو صورت معمولی و فایبرگلاس تقسیم بندی می‌شوند که امروزه ترجیح اکثر پزشکان استفاده از باند گچی فایبرگلاس است.

در این مقاله قصد داریم موارد استفاده و همچنین مزیت‌های باند ارتوپدی فایبرگلاس را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین آن را با باند‌های گچی معمولی مقایسه کنیم.

 

انواع باند گچی ارتوپدی

همان‌طور که گفتیم انواع باند گچی به دو دسته معمولی و فایبرگلاس تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه هر یک از آن‌ها را از لحاظ جنس و کارایی مورد بررسی و واکاوی قرار می‌دهیم.

باند گچی معمولی

ساده‌ترین نوع باندهای گچی نوع معمولی هستند که در چند سال اخیر کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. جنس این گچ‌ها گاز پانسمان پوششی است. متخصص گچ‌ گیری ابتدا باند را مرطوب کرده و به صورت لایه‌ای دور محل آسیب دیده دست یا پای بیمار می‌پیچد. همچنین در زیر آن پنبه‌ای از جنس گچ کلسینه وجود دارد که در هنگام برخورد با آب باعث ایجاد سولفات کلسیم شده و در نهایت گچ پس از چند دقیقه خشک می‌شود.

معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا گچ معمولی خشک شود و همچنین فرایند خشک شدن آن به صورت گرمازا می‌باشد.

لازم به ذکر است که اگر پوشش پنبه‌ ای کافی در زیر گچ وجود نداشته باشد ممکن است بیمار بر اثر گرمای زیاد تا مدتی در ناحیه آسیب دیده مقداری سوزش و درد احساس کند و این یکی از نکات منفی باند گچی معمولی است.

 

باند گچی فایبرگلاس

باند ارتوپدی فایبرگلاس از جنس پلاستیکی بوده که با رزین پلی اورتان اشباع شده است. رزین در هنگام برخورد با آب با واکنش نشان داده و به سرعت خشک می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد فایبرگلاس قابلیت انعطاف پذیری آن است و متخصص گچ گیری می‌تواند به راحتی آن را شکل دهد.

اگرچه روند گچ‌ گیری با فایبرگلاس شبیه به روش معمولی است، ولی انعطاف‌پذیری و همچنین سرعت بالای خشک و سفت شدن، فایبرگلاس را نسبت به گچ معمولی برتر کرده است.

همچنین فرایند گچ گیری با باند گچی فایبرگلاس نیز به صورت گرمازا است، ولی با این وجود بیمار سوزش و دردی را در ناحیه آسیب‌دیده احساس نخواهد کرد. همچنین پس از ترکیب رزین پلی اورتان با آب حدود ۳ الی ۴ دقیقه بعد گچ به طور کامل خشک و سفت می‌شود.

 

مزیت‌ های باند فایبرگلاس نسبت به گچ معمولی

حال که به طور کلی با انواع باند گچی آشنا شدید، در ادامه قصد داریم دو نوع باند گچی را به طور کامل با هم مقایسه کنیم و مزیت‌های باند ارتوپدی فایبرگلاس را نسبت به نوع معمولی به شما عزیزان بگوییم.

 

سرعت بالا در خشک شدن

یکی از مهم‌‌ترین مزیت‌های باند فایبرگلاس سرعت بسیار بالای آن‌ها در خشک شدن است. در واقع این باندهای گچی که از رزین پلی اورتان اشباع شده‌اند و به سرعت با آب واکنش نشان داده و در حدود ۳ دقیقه خشک می‌شوند که نسبت به گچ‌های معمولی زمان نسبتاً پایین‌تری به حساب می‌آید. در نتیجه استفاده از باند فایبرگلاس تا حد بسیار زیادی از اتلاف وقت جلوگیری کرده به روند گچ گیری سرعت زیادی می‌بخشد.

وزن پایین گچ های ارتوپدی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های باند فایبرگلاس وزن پایین آن‌ها است. در واقع این باندها وزن بسیار پایین‌تری نسبت به باندهای گچی معمولی دارند و به همین سبب بیمار فشار کمتری را بر روی دست یا پای خود حمل می‌کند. در نتیجه افراد بعد از گچ‌گیری با باندهای فایبر گلاس دچار عدم تعادل و تحمل فشار زیاد در هنگام حرکت‌های جزئی و کلی نمی‌شوند.

پس یکی دیگر از دلایلی که استفاده از این باندهای ارتوپدی مرسوم‌تر است میزان وزن پایین آن‌ها می‌باشد که باعث راحتی هرچه بیشتر بیمار می‌شود.

 

استحکام بالای باند فایبر گلاس

از دیگر ویژگی‌های این نوع باندها باید به استحکام بسیار بالای آن‌ها اشاره کنیم. استحکام و مقاومت باند فایبرگلاس نسبت به نوع معمولی بسیار بیشتر است و می‌تواند میزان فشار و وزن بیشتری را تحمل کند. این باندها در عین حال که وزن بسیار پایینی دارند، از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و همین موضوع سبب شده است تا در هنگام گچ‌ گیری بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.

به عنوان دیگر ویژگی باند ارتوپدی فایبرگلاس می‌توانیم به عدم نیاز به نگهداری طولانی مدت اشاره کنیم. این باندها به سرعت باعث جوش خوردن مفاصل محل آسیب دیده می‌شوند و مدت زمان کمتری همراه بیمار خواهند بود. باندهای فایبر گلاس به دلیل ساختار ویژه خود به سرعت مفاصل آسیب دیده را التیام داده و در مقایسه با گچ‌های معمولی در روند بهبودی بیمار سرعت بسیار بیشتری دارند.

 

انعطاف‌پذیری بالا

 

همان‌طور که در بخش‌های قبل به آن اشاره کردیم باند گچی فایبرگلاس انعطاف ‌پذیری بالایی دارد و بر اساس همین ویژگی به راحتی شکل می‌گیرند. در نتیجه هنگام انجام گچ‌گیری، متخصص با دردسرهای کمتری روبرو خواهد بود و به راحتی می‌تواند محل آسیب دیده را بسته به نوع گچ‌ گیری فرم دهد. بافت این نوع باندها به گونه‌ای طراحی شده است که به راحتی می‌توان آن‌ها را در جهت‌های مختلف عمودی، افقی و زاویه‌ای حرکت داد.

 

وجود مواد ضد آب

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم باند فایبرگلاس داشتن مواد ضد آب در بخش زیری است. در واقع وجود مواد ضد آب در محلی از باند که با پوست ارتباط مستقیم دارد باعث عدم به وجود آمدن رطوبت شده و در نتیجه بیمار در محل آسیب دیده احساس سوزش و خارش نخواهد داشت. همچنین قابلیت ضد آب بودن از ایجاد بوی بد در زیر محل گچ گرفته شده نیز جلوگیری می‌کند.

 

عبور راحت اشعه ایکس

باندهای فایبر گلاس به خوبی می‌توانند اشعه ایکس را از خود عبور دهند و به همین واسطه برای عکس ‌برداری نیز گزینه مناسبی به حساب می‌آیند وقتی که بیمار دست یا پای خود را گچ گرفته باشد، پس از مدتی به منظور کسب اطمینان از جوش خوردن مفاصل توسط اشعه ایکس از محل آسیب دیده عکس گرفته می‌شود.

پس هنگام عکس برداری باند گچی فایبرگلاس خروجی بسیار بهتری خواهد داشت و در نتیجه گزینه بسیار مناسب‌تری در مقایسه با باند معمولی است.

 

چرا باند گچی مهم است؟

باندهای گچی یکی از ملزومات اصلی هر بیمارستان و درمانگاه هستند. چرا که در اکثر مواقع بیمارانی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند اغلب با شکستگی مفاصل دست و پا روبرو هستند. به همین دلیل وجود باند گچی بسیار مهم و الزامی است.

همان‌طور که گفتیم باندهای فایبر گلاس گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در مراکز درمانی بوده و در شرایطی که نیاز به گچ ‌گیری باشد، کاربرد نسبتاً بیشتری دارند.

 

خرید انواع باند فایبرگلاس

شما عزیزان می‌توانید برای خرید باند فایبرگلاس به راحتی از طریق سایت زیمانو و با قیمت بسیار مناسب اقدام نمایید. این باندها در اکثر داروخانه‌ها موجود می‌باشند و به راحتی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید تا در شرایطی که که دچار آسیب‌دیدگی مفصل شدید، بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

باید بدانید که معمولاً باندهای گچی نیاز به نسخه پزشک ندارند و به صورت آزاد نیز می‌توانید آن‌ها را از داروخانه‌ها خریداری کنید ولی با این حال اگر به مراکز درمانی مراجعه کنید، پزشک با توجه به میزان شکستگی و سطح نیاز بیمار به گچ گرفتگی باند ارتوپدی مخصوصی را تجویز می‌کند که باید طبق همان نسخه آن را تهیه کنید.

 

آیا وجود باند گچی در منزل لازم است؟

اگرچه باندهای گچی معمولاً در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی وجود آن‌ها در هر خانه‌ای خالی از لطف نیست! همان‌طور که گفتیم باند فایبرگلاس مزیت‌های بسیار زیادی دارد و همچنین به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

در نتیجه هنگامی که مفاصل دست و پایتان آسیب دید و مراجعه به مراکز درمانی برایتان مقدور نبود، می‌توانید با مشاهده آموزش‌های گچ‌ گیری با استفاده از این باندها تا حد زیادی عملیات گچ‌ گیری را انجام دهید.

 

باند فایبرگلاس، بادوام و کاربردی!

با توجه به توضیحات ارائه شده پیشنهاد می‌کنیم که به منظور خرید و گچ گیری از باند ارتوپدی فایبرگلاس استفاده کنید. چرا که علاوه بر وزن پایین و استحکام بالا، تا حد بسیار زیادی در تسریع در روند بهبودی شما نقش بسزایی خواهد داشت.

2 دیدگاه در “باند فایبرگلاس چیست؟ تفاوت آن با باند گچی معمولی

  1. ضحی گفت:

    خیلی ممنون بابت توضیحات جامع

    1. زهرا مرتضایی گفت:

      ممنون بابت ثبت دیدگاهتون و خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *