دردهای بدن, مراقبت از بدن, ورزش و مراقبت‌های آن

چسب کنزیوتیپ چیست؟ راهنمای استفاده از آن

چسب کنزیوتیپ چیست

چسب کنزیوتیپ که به اسم چسب عضله یا چسب کنزو نیز معروف است یک نوار چسب ورزشی است که برای حمایت از ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و تسکین درد استفاده می‌شود. این نوار چسب بسیار سبک است و هیچ محدودیت حرکتی ایجاد نمی‌کند.

تحت راهنمایی یک پزشک متخصص، ممکن است بتوانید از نوار چسب کنزیوتیپ به عنوان نوعی درمان درد هم استفاده کنید. برای استفاده از چسب عضله، باید پوست خود را تمیز کرده، نوار چسب را آماده کرده و سپس نوار چسب کنزو را بر پوست خود بچسبانید. البته شکل چسباندن نیز بسیار مهم است.

 

اطمینان از چسبندگی قبل از استفاده از چسب کنزیوتیپ

مرحله اول: تست نوار چسب کنزو

ابتدا باید نوار چسب کنزیوتیپ را تست کنید. برخی از افراد ممکن است به جنس نوار کنزیوتیپ آلرژی داشته باشند. در نتیجه، قبل از استفاده کامل از نوار چسب عضله، باید یک قسمت کوچک از آن را تا 24 ساعت بر پوست خود بگذارید. در صورت بروز سوزش پوست یا قرمزی آن، بلافاصله نوار را بردارید و دیگر از آن استفاده نکنید.

 

مرحله دوم: برداشتن موهای زائد از روی پوست

در مرحله دوم بایستی موهای زائد را از روی پوست خود بردارید. حتی مقدار کمی ‌از موهای بدن نباید بر پوست موجود باشد چون ممکن است بر چسبندگی نوار کنزو تأثیر بگذارد یا برداشتن آن را دردناک کند. گفته می‌شود، مقادیر زیاد مو ممکن است چسباندن نوار چسب به پوست را دشوار سازد.

 

مرحله سوم: تمیز کردن پوست

قبل از استفاده از چسب کنزیوتیپ، پوست خود را تمیز کنید. در واقع ابتدا باید مطمئن شوید که پوست شما تمیز و فاقد هرگونه روغن یا لوسیون است. برای تمیز کردن پوست می‌توانید از آب و صابون یا حتی الکل استفاده نمایید.

 

مرحله چهارم: خشک کردن پوست

اجازه دهید منطقه مورد نظر از بدن که قصد استفاده از چسب کنزو بر آن را دارید کاملاً خشک شود. رطوبت می‌تواند چسبندگی نوار کنزو را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بعد از ورزش از نوار کنزیوتیپ استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که بدن شما تعرق ندارد. با استفاده از یک حوله تمیز می‌توانید پوست را خشک کنید.

 

مرحله پنجم: یک ساعت قبل از فعالیت ورزشی نوارچسب کنزیوتیپ را بچسبانید

نوار چسب کنزیوتیپ به زمان نیاز دارد تا به پوست بچسبد. در نتیجه، باید حداقل یک ساعت قبل از انجام فعالیت بدنی که ممکن است باعث تعرق شود نوار چسب را بر پوست خود بچسبانید. علاوه بر این، شما باید از شنا و دوش گرفتن در اولین ساعت استفاده از چسب کنزو خودداری کنید. بعد از گذشت یک ساعت، نوار چسب عضله در زمان راه رفتن، پریدن، ضربه زدن یا هرحالت دیگری هیچ مزاحمتی برای شما ایجاد نمی‌کند و از پوستتان جدا نمی‌شود.

 

روش استفاده از چسب کنزیوتیپ

مطابق دستور پزشک فیزیوتراپی نوار چسب کنزیوتیپ را به ناحیه مورد نظر بچسبانید.

روش‌های مختلفی برای استفاده از چسب کنزیوتیپ وجود دارد که معمولاً بستگی به اندازه ماهیچه آسیب‌دیده و هدفی دارد که برای دستیابی به آن تلاش می‌شود. شما باید از یک پزشک متخصص مانند فیزیوتراپیست کمک بگیرید تا شکل مناسبی که برای عضله شما مورد نیاز است را با چسب کنزیوتیپ بر بدنتان ایجاد کند. البته یک قانون کلی در این زمینه وجود دارد که در زیر به آن اشاره می‌شود:

نوار به شکل Y: در این حالت نوار چسب کنزو به شکل Y بر روی عضله مورد نظر چسبانده خواهد شد. این شکل از نوار برای احاطه ماهیچه مورد نظر استفاده می‌شود و می‌تواند محرک‌های عضلانی را مهار یا تسهیل کند. در این حالت نوار باید کمی ‌بلندتر از ماهیچه مورد نظر باشد.

نوار به شکل I: این شکل از نوار چسب برای آسیب‌های حاد به‌کار می‌رود و به اصلاح تراز ناحیه مورد نظر کمک می‌کند. در این حالت، باید نوار چسب عضله را در امتداد ماهیچه هدف به‌صورت یک خط مستقیم قرار دهید.

نوار به شکل X: این شکل از نوار چسب کنزو زمانی استفاده می‌شود که عضله آسیب‌ دیده است. در این حالت نوار بر عضله به شکل X قرار می‌گیرد. این مورد زمانی استفاده می‌شود که منشاء و چینش ماهیچه با حرکت تغییر می‌کند. نوار با عضله حرکت می‌کند و پشتیبانی مداوم از آن را ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال، می‌توان آن را روی رومبوئیدها (بالای پشت و شانه) استفاده کرد.

نوار به شکل پنکه یا شبکه وب: استفاده از چسب کنزیوتیپ گاهی به شکل پنکه صورت می‌گیرد. این شکل نیز مانند شکل X استفاده می‌شود. با این تفاوت که، یک سر آن دست نخورده باقی می‌ماند درحالی که انتهای دیگر به شکل پنکه در سراسر ماهیچه پخش می‌شود.

 

مقدار مورد نیاز از نوار چسب کنزیوتیپ را برش دهید

نوار کنزو به‌صورت رول پیوسته یا نوارهای برش خورده در بازار وجود دارد. اگر از نوار به صورت رول استفاده می‌کنید، باید مقدار مورد نیاز از آن را باز کرده و برش دهید. سپس با برش دادن گوشه‌ها با قیچی، انتهای نوار را گرد کنید. این برش به جلوگیری از خرد شدن و پوسته پوسته شدن نوار در انتهای آن کمک می‌کند. اگر از نوارهای برش خورده استفاده می‌کنید، نوارها را از قسمت مشخص‌شده پاره کنید.

 

قبل از چسباندن چسب کنزو، همه مفاصل را خم کنید

اگر از نوار کنزیولوژی روی مفصلی مانند زانو یا آرنج استفاده می‌کنید، همیشه باید مفصل را درحالت خمیده قرار دهید. اگر نوار به زانو یا آرنج در حالت کشیده بچسبد، هنگامی‌که شروع به‌حرکت می‌کنید، نوار چسبندگی خود را از دست می‌دهد و از پوست جدا می‌شود.

 

یک قسمت از پوست را به عنوان لنگر در نظر بگیرید

این قسمت حدود 5 تا 7.5 سانتی‌متر بیش از ناحیه مورد نظر است و قسمتی است که درحین حرکت دچار کشیدگی نمی‌شود. در نتیجه چسب مدت زمان بیشتری روی پوست دوام می‌آورد.

 

استفاده از چسب کنزیوتیپ: نوار را روی پوست بکشید

در زمان استفاده از چسب کنزیوتیپ و چسباندن آن بر پوست، می‌توانید نوار را روی عضله مورد نظر بکشید. میزان کشش شما بستگی به نوع درمان دارد. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید ماهیچه‌ای را تحریک کنید باید از 15 تا 50 درصد کشش استفاده کنید.

این کار درد و تنش عضلانی را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید درد عضلانی که بیش از حد تحریک شده است را تسکین دهید، باید از 15 تا 25 درصد کشش استفاده نمایید.

 

قسمت پشتی چسب کنزیوتیپ را به درستی جدا کنید

این کار را می‌توان با نگه داشتن نوار در وسط و به آرامی‌ پاره و کشیدن کاغذ پشت آن انجام داد. اگر تمام کاغذ را به طور همزمان جدا کنید، ممکن است نوار به خود بچسبد و خراب شود. قبل از استفاده از چسب کنزیوتیپ از دست زدن به آن خودداری کنید. چون می‌تواند چسبندگی نوار را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است باعث جدا شدن نوار در مدت زمان کوتاهی از پوست شود.

 

انتهای نوار چسب کنزیوتیپ را به پوست بچسبانید

5 تا 7.5 سانتی‌متری که گفتیم در انتهای نوار به‌صورت اضافی استفاده شود باید بدون کشیدن نوار به پوست متصل شود. از چسباندن نوار به انتهای یک نوار دیگر بر پوست خودداری کنید. چون کارایی خود را از دست می‌دهد.

 

نوار را از مرکز به انتها بمالید

هنگامی‌ که نوار کنزیوتیپ روی پوست قرار گرفت و خواستید مطمئن شوید که نوار از روی پوست جدا نمی‌شود، با دستان خود نوار را از مرکز به طرفین بمالید. این کار به چسباندن بیشتر نوار به پوست کمک می‌کند.

 

Posts not found

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “چسب کنزیوتیپ چیست؟ راهنمای استفاده از آن

  1. احمد گفت:

    ممنون از اطلاعات خوبتون، خیلی به کارم اومد

    1. زهرا مرتضایی گفت:

      خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *