میزان خطای دستگاه تست قند خون

میزان خطای دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون برای استفاده توسط خود بیماران دیابتی و برای تعیین میزان گلوکز خون در نظر گرفته شده است. این دستگاه بیشتر به صورت مجموعه هایی از جمله نوارهای تست منطبق و دستگاه های لنسی ارائه می شوند. در این مقاله می خواهیم به میزان خطای دستگاه تست قند خون بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟ با ما همراه باشید.

 

دستگاه اندازه گیری قند خون

برای اندازه گیری سطح گلوکز، نوار تست قند خون که در دستگاه اندازه گیری قرار می گیرد را به مقدار کمی خون آغشته می کنیم. این دستگاه به صورت الکترونیکی واکنش بیوشیمیایی بین خون و ناحیه آزمایش نوار را اندازه گیری می کند. تجهیزات مدرن به طور کلی به راحتی قابل استفاده هستند و در صورت استفاده صحیح، از دقت اندازه گیری بالایی برخوردار هستند. مقدار خون مورد نیاز برای هر اندازه گیری بسته به سازنده، بین 0.4 میکرولیتر تا 1 میکرولیتر متغیر است و اندازه گیری حدود 5 ثانیه طول می کشد. عملکردهای اضافی مختلفی طراحی شده اند تا آزمایش روزانه قند خون را آسان و راحت کنند.اینکه کدام دستگاه اندازه گیری را انتخاب کنید به نیازهای خودتان بستگی دارد که می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، محصولاتی که نتایج اندازه گیری را به آنها می گویند برای افراد دارای اختلالات بینایی توصیه می شود.

برای دیدن اطلاعات مهم درباره فشار سنج کنید.

اندازه گیری قند خون بدون خطا

دلایل میزان خطای دستگاه تست قند خون

دیابتی هایی که به طور منظم  قند خون خود را چک می کنند این را می دانند گاهی اوقات مقادیر قند خونی که خودشان اندازه گیری می کنند با اندازه گیری شده توسط پزشک متفاوت است. دلایل میزان خطای دستگاه تست قند خون می تواند متفاوت باشد. در زیر به رایج ترین دلایل این امر می پردازیم.

اعضای بدن

اندازه گیری قند خون در قسمت های مختلف بدن می تواند مقادیر متفاوتی را نشان دهد. به خصوص اگر تست  قند خون به سرعت بعد از غذا، ورزش یا تزریق انسولین باشد. پزشکان معتقدند نوک انگشت بهترین راه برای اندازه گیری قند خون است.

انحراف زمانی

قند خون باید در زمان مناسب اندازه گیری شود. در غیر این صورت حتی اگر همان محل سوراخ را برای اندازه گیری دوم انتخاب کنید، مقدار قند خون اندازه‌گیری شده می تواند متفاوت باشد. بنابراین بهتر است تست قبل از غذا، قبل از ورزش و به دور از استرس انجام گیرد.

ناخالصی ها

کثیف بودن سیستم اندازه‌گیری قند خون یا انگشتان یکی دیگر از دلایلی است که می تواند بر میزان خطای دستگاه تست قند خون تاثیر بگذارد و منجر به خوانش نادرست قند خون شود. حتما قبل از تست قند خون دستها را با آب و صابون بشویید.

سیستم های اندازه گیری

مقادیر همچنین می تواند بین دستگاه های تست قند خون متفاوت باشد. بنابراین برای اینکه مقادیر دقیق تر و بهتر مقایسه شوند فقط از یک سیستم اندازه گیری استفاده کنید. استفاده همزمان مدل های مختلف را کنار بگذارید.

همچنین در دسته بندی مربوطه می توانید با ویژگی های یک دستگاه فشار خون با کیفیت آشنا شوید.

نتیجه تست قند خون بدون خطا

عوامل موثر در کاهش میزان خطای دستگاه تست قند خون

اگر می‌خواهید میزان خطای دستگاه تست قند خون را کاهش دهید، لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • انتخاب دستگاه اندازه‌گیری قند خون مناسب
  • برخورد صحیح
  • جزئیات کوچک نیز می تواند بر دقت آزمایش قند خون با انگشت ضربه ای تأثیر بگذارد.
  • حتماً دفترچه راهنمای دستگاه خود را بررسی کنید، زیرا روش تست از متری به متر دیگر متفاوت است.
  • سعی کنید انگشت خود را روی یک میز یا سطح سخت قرار دهید تا دست ثابت بماند.
  • گلوکز متر و نوارهای تست خود را در دمای اتاق نگه دارید.
  • در صورت استفاده از دستمال مرطوب الکلی، قبل از سوراخ کردن، اجازه دهید محل کاملا خشک شود.
  • هر 4 تا 5 سال یکبار باتری های مانیتور معمولا نیاز به تعویض دارند.
  • یک قطره خون بر روی نوار تست قند خون کافی است. لازم نیست برای بیرون آمدن خون محل سوراخ را فشار دهید.
  • دستگاه بخور نه تنها بر سیستم تنفسی بلکه بر بهبود گردش خون در بدن تاثیر می گذارد.

آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟

دستگاه تست قند خون خانگی برخلاف یک نمونه گیری آزمایشگاهی که نمونه معمولاً از ورید بازو گرفته می شود و فقط پلاسمای خون آزمایش می شود نمونه  از نوک انگشت (یا محل دیگر) گرفته می شود، سپس کل خون، از جمله گلبول های قرمز و همه آنها را تجزیه و تحلیل می کنند. در حالی که نتیجه آزمایشی را که ارائه می‌دهند معادل پلاسما در نظر گرفته می‌شود با این حال این دستگاه‌ها می‌توانند حاشیه خطای کمی داشته‌باشند. نتایج آزمایش اندازه گیری قند خون معیارهای دقیقی نیستند، اما به گونه ای طراحی شده اند که در زمانی که در مطب پزشک نیستید، خوانش های دقیقی را برای تصمیم گیری های درمانی روزانه به شما ارائه دهند.

معمولاً نتیجه یک متری که در محدوده 15 تا 20 درصد از قرائت آزمایشگاهی شما باشد، دقیق در نظر گرفته می شود. بنابراین، اگر نتایج آزمایشگاهی نشان دهد که گلوکز خون شما 100 میلی گرم در دسی لیتر است، ممکن است دستگاه تست قند شما نتایج را 85 میلی گرم در دسی لیتر یا 115 میلی گرم در دسی لیتر گزارش کند و همچنان دقیق در نظر گرفته شود.

تست های کنترل میزان خطای دستگاه تست قند خون

محلول کنترل می تواند به شما اطمینان دهد که دستگاه شما به درستی کار می کند. از این رو محلول کنترل مایع را به جای خون استفاده کنید. این محلول‌ها غالبا همراه با مانیتور شما هستند همچنین در اکثر داروخانه‌ها نیز موجود هستند. دستورالعمل های بسته را دنبال کنید. هر بار که ظرف جدیدی از نوارهای تست را باز می کنید از محلول های کنترل مایع استفاده کنید. در صورت افتادن گلوکز سنج یا هر زمان که به نتایج غیرعادی رسیدید، عموماً باید از محلول های کنترل مایع نیز استفاده کنید.

استفاده از کیت دستگاه قند خون

جمع بندی

به طور کلی برای اینکه میزان خطای دستگاه تست قند خون را به حداقل برسانید لازم است در شرایط آرام و به دور از تنش آزمایش کنید. هنگام ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا قرار ملاقات برای انجام کارهای آزمایشگاهی، مانیتور قند خون را همراه داشته باشید. همزمان با خون گیری برای آزمایشات آزمایشگاهی، سطح قند خون خود را با دستگاه تست قند خون خود چک کنید، حتماً از نمونه انگشت استفاده کنید، نه خون حاصل از خون‌گیری. سپس قرائت دستگاه خود را با نتایج آزمایشگاه مقایسه کنید. نتایجی که در محدوده 15 درصد از مطالعه آزمایشگاهی باشد، دقیق در نظر گرفته می شوند.

در کنار دستگاه تست قند خون، دستگاه تصفیه هوا یکی از پرفروش ترین های تجهیزات پزشکی زیمانو محسوب می شود. همچنین تشک برقی با بهترین کیفیتها  برای تندرستی و بازگشت سلامتی در این فروشگاه موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
فروشگاه
سبد خرید
حساب کاربری