بارداری و ملزومات, سلامت جنسی, کنترل بارداری

تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟

تست بارداری مثبت

تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟

تجربه سقط جنین یک چالش سخت و تلخ عاطفی است که علاوه بر درمان جسمی به بازیابی شرایط روحی نیاز دارد. در این میان احساس سردرگمی در مورد اینکه آیا بعد از سقط جنین همچنان جواب مثبت تست بارداری درست یا کاذب است می­تواند استرس زا و گیج کننده باشد.

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده که تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟ در این مقاله سعی کردیم به این پرسش جوابی کامل و جامع داده باشیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چرا  تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟

اگر به دنبال جواب تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟ آمده‌اید، احتمالا تجربه ی مثبت شدن بی بی چک بعد از سقط جنین را داشته‌اید، این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی بیفتد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

 1. جواب مثبت کاذب به علت وجود هورمون های بارداری
 2. وجود باقی‌ مانده جنین در رحم مادر
 3. بارداری دوباره بلافاصله بعد از سکس

1.جواب مثبت کاذب به علت وجود هورمون های بارداری

برای بررسی باردار بودن یا نبودن بانوان تست سنجش هورمون hcg  از نمونه ادرار گرفته می‌شود که وجود این هورمون در بدن نشانه بارداری است. در هنگام تشکیل نطفه میزان این هورمون در بدن بانوان به سرعت افزایش می‌یابد. زمانی که بارداری به هر دلیلی خاتمه پیدا می‌کند سطح هورمون  hcg  بلافاصله در بدن زنان ناپدید نمی‌شود؛ بلکه در طی مدت یک هفته تا 1 ماه به تدریج از بدن خارج می‌شود، بنابراین اگر تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است احتمالا نتیجه کاذب است.

2. وجود باقی‌ مانده جنین در رحم مادر

 • در برخی موارد پیش می‌آید که بعد از سقط تکه‌ هایی از بافت جنین هنوز به دیواره داخلی رحم مادر چسبیده باشد، این اتفاق به معنای بارداری یا زنده بودن جنین نیست؛ در چنین شرایطی میزان هورمون hcg در بدن کاهش پیدا نمی‌کند و تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است. پزشک زنان در این مواقع با یک روش جراحی ساده سرپایی اجزا باقی مانده جنین را از رحم خارج می­کند.

نکته: باقی مانده های جنین بخش هایی از جفت هستند که اگر جراحی هم نشوند به مرور زمان توسط بدن جذب می­شوند اما تا زمانی که به طور کامل جذب شوند خونریزی ادامه دار خواهد بود، که در چنین شرایطی پزشک، جراحی کورتاژ را پیشنهاد می­کند.

3. بارداری بلافاصله بعد از سکس

 • تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است؟ احتمال کمی وجود دارد که دوباره باردار شده باشید. بعد از اتمام بارداری تخمدان ها برای تخمک گذاری آماده هستند، بنابراین اگر خانمی بعد از خاتمه بارداری مجددا با همسرش رابطه داشته باشد احتمال بارداری وجود دارد. در صورتی که قصد بارداری مجدد ندارید؛ برای جلوگیری از بارداری لازم است از روش‌های پیش‌گیری مناسب مثل کاندوم استفاده کنید.
 • در صورتی ‌که نتیجه‌ تست بار‌دار‌ی خانگی بعد از سپری شدن مدت زمان خروج سطح هورمون های hcg   مثبت شود و تا چند هفته بعد از سقط تست بارداری مثبت است ، شما باید به متخصصان زنان و زایمان مراجعه کنید تا  با آزمایش ادرار یا خون از نتایج هورمون گنادوتروپین جفتی انسان، اطمینان حاصل شود.
[ux_products cat=”5097″ products=”4″ orderby=”title” order=”ASC” out_of_stock=”exclude”]

سقط جنین و تست بارداری مثبت

تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است، آیا باردارم؟

همانطور که قبل تر به این موضوع اشاره کردیم اگر تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است احتمال کمی وجود دارد که دوباره باردار شده باشید، اما به احتمال خیلی بیشتر جواب تست شما مثبت کاذب است. برای اطمینان بهتر است یکی دو هفته صبر کنید و بعد تست دهید یا پیش متخصص زنان بروید تا نتیجه تست خون شما بررسی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • همانطور که گفتیم تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است و این امر طبیعی است، پزشک متخصص می‌تواند روند کاهش هورمون hcg را توسط آزمایش خون بررسی کند. اگر نگرانی بابت مثبت شدن تست بعد از سقط جنین دارید می‌توانید به پزشک مراجعه کنید اما توصیه می‌شود دو هفته تا یک ماه صبر کنید.
 • اگر باردار بودید یا بدون داشتن علائم بارداری احساس کردید که دچار سقط جنین شده‌اید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. همان طور که گفته شد بعد از سقط جنین ممکن است زوج به صورت ناخواسته، در هفته‌ های نخست صاحب جنین دیگری شوند که به علت عدم مراقبت احتمال دارد آن را از دست بدهند.

علائم بارداری بعد از سقط جنین

اگر تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است و علائم بارداری دارید نگران نباشید، این موضوع می‌تواند طبیعی باشد. علائم بارداری بعد از سقط کاملاً مشابه علائم بارداری در دیگر زمان‌ ها است و اغلب شامل موارد زیر می‌شود:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس خستگی مفرط
 • احساس درد و حساسیت در سینه
 • حساس شدن به بو و مزه ‌ها
 • تاخیر عادت ماهانه و عدم مشاهده خونریزی قاعدگی

نکته مهم: در صورت عدم قاعدگی تا ۶ هفته پس از سقط جنین، بهتر است یک تست بارداری خانگی انجام شود و در صورت مثبت بودن نتیجه، یک آزمایش خون انجام داده تا از وقوع بارداری مطمئن شوید.

بهترین زمان برای بارداری بعد از سقط جنین

اگر سقط جنین داشته‌اید و تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است، به احتمال زیاد این جواب کاذب است. برای اقدام به بارداری مجدد بهتر است کمی صبر کنید تا از نظر جسمی و احساسی آمادگی پیدا کنید. اما اگر آماده ی باردار شدن مجدد هستید؛ لازم نیست که منتظر بمانید.

در مورد بارداری مجدد بعد از سقط، بحث های زیادی درباره اینکه چه مدت باید منتظر ماند تا دوباره باردار شد وجود دارد. بعضی از پزشکان سه یا حتی شش ماه انتظار را پیشنهاد می‌دهند تا سطح هورمون ها به حالت عادی برگردند؛ اما این توصیه عمدتا نظری است و مبتنی بر مطالعات علمی نیست.

((تنها مورد استثناء حاملگی مولار است که قبل از بارداری مجدد، شما باید شش ماه تا یک سال صبر کنید.))

همچنین، اگر به دلیل سقط جنین عوارضی در بدن شما به وجود آمده است یا از نظر عاطفی آماده نیستید، عاقلانه است صبر کنید تا دوباره احساس بهتری پیدا کنید و بعد از آن برای بارداری اقدام کنید.

مثبت شدن بی بی چک

بارداری بعد از سقط مکرر

با وجود یک بار سقط جنین، اغلب خانم ‌ها نیاز به معاینه یا درمان خاصی ندارند و درصورت آمادگی می‌توانند دوباره باردار شوند. اما درصورت تجربه دو یا تعداد بیشتری سقط جنین باید به پزشک برای یافتن علت و راه حل درمان مشکل احتمالی مراجعه کنند. در چنین مواقعی پزشک برای یافتن علت، انجام آزمایش های زیر را توصیه می­کند:

 • آزمایش خون: جهت ارزیابی مشکلات هورمونی یا بررسی سیستم ایمنی فرد انجام می‌شود.
 • آزمایش ژنتیک: برای بررسی وجود اختلالات کروموزومی، آزمایش ژنتیک انجام می‌شود.

برای تشخیص مشکلات رحمی ممکن است از روش های زیر استفاده شود:

 • سونوگرافی: در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از ساختاری درونی بدن ایجاد می‌شود. در هنگام اقدام به بارداری بعد از سقط جنین، سونوگرافی ممکن است بصورت واژینال یا ابدومینال (شکمی) برای بررسی رحم و تشخیص مشکلاتی مانند فیبروم رحمی انجام شود.
 • هیسترسکوپی: هیسترسکوپ وسیله ایی است که از طریق سرویکس وارد رحم می‌گردد تا مشکلات رحمی را شناسایی کند.
 • هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم (HSG): این آزمایش جهت بررسی وجود انسداد در لوله های فالوپ (رحمی) انجام می‌شود. به کمک آن هرگونه انسداد، اختلال در رحم نشان داده می‌شود.
 • سونوهیستروگرافی: این نوع سونوگرافی پس از تزریق محلول سالین به داخل حفره رحمی از طریق واژن و سرویکس انجام می‌شود. بدین ترتیب می‌توان وضعیت بخش داخلی رحم، سطح خارجی رحم و هر گونه اختلال در لوله های رحمی را مورد بررسی قرار داد.

جمع بندی

زمانی که خانمی بچه تو راهی خود را از دست می­دهد تا چند روز بعد از سقط تست بارداری مثبت است، این بازه زمانی بین 1-2 هفته و حتی تا یک ماه بعد از سقط را شامل می­شود. نتیجه به دست آمده به دلیل وجود هورمون hcg  در بدن است و این نتیجه کاذب است. در هفته های اول بعد از سقط اگر نتیجه تست مثبت باشد، پزشک با یک آزمایش خون می‌تواند روند کاهش میزان هورمون hcg را دقیق بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *