جراحی و مراقبت

مدت زمان جوش خوردن بخیه

مدت زمان جوش خوردن بخیه

مدت زمان جوش خوردن بخیه و راه های سریع پیوند آن یکی از مسائل مهمی است که ممکن است سوالات زیادی درباره آن مطرح باشد. پیش از هر چیز باید دانست که بخیه ها انواعی دارند و زمان لازم برای جوش خوردن آن ها متفاوت است. همچنین با رعایت یکسری نکات می توان زمان لازم برای فرایند جوش خوردن بخیه ها را کاهش داد.

البته پیش از بحث در رابطه با مدت زمان جوش خوردن بخیه بهتر است یاد آور شویم. بخیه از دیر باز یکی از راه های کمک به بهبود زخم ها بوده که در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع بخیه برای بستن بریدگی و زخم های داخلی و خارجی بدن استفاده می شود. به این معنی که پزشکان و جراحان از بخیه برای اتصال بافتی که با ابزار جراحی و سایر عوامل دیگر برش خورده اند استفاده می کنند. لازم به ذکر است که گاهی برای زدن بخیه از استپلر پوستی استفاده می شود. همین امر در مدت زمان جوش خوردن بخیه تاثیر زیادی دارد.

تاثیر عفونت زخم در ترمیم بخیه

دلایل طولانی شدن مدت زمان جوش خوردن بخیه

طولانی شدن مدت زمان جوش خوردن بخیه و فرایند بسته شدن بافت های برش خورده ای که با نخ بخیه به هم متصل شده اند دلایلی دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

عفونت زخم

بخیه های عفونی خیلی دیر تر از بخیه های سالم پروسه بهبودی را طی می کنند. زیرا عفونت موجود در بخیه سبب ورم و درد می شود. در نتیجه بخیه نمی تواند پوست و یا بافت شکافته شده را در مدت زمان کوتاه پیوند دهد. به همین منظور لازم است در زمان ایجاد بخیه پزشک یا پرستار تمام نکات بهداشتی از جمله پوشیدن دستکش جراحی را رعایت کنند.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب و عدم توجه به رژیم غذایی فردی که در بدن او بخیه وجود دارد باعث طولانی شدن مدت زمان جوش خوردن بخیه می شود. زخم و بخیه های زده شده بر روی آن برای بهبودی به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارند. از این رو گاهی به دلیل عدم تغذیه مناسب التیام بخیه کند می شود.

ابتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت دارای گردش خون کند تری نسبت به افراد سالم هستند. در نتیجه از سیستم ایمنی ضعیف تری نیز برخوردار بوده و بیشتر در معرض عفونت قرار دارند. همین امر بهبود بخیه در بدن را به تاخیر می اندازد.

ایجاد ورم در زخم

ورم در زخم نشان دهنده تجمع مایعات در زیر پوست است. زمانی که چنین حالتی در زخم و بخیه های روی آن ایجاد شود. اکسیژن لازم به زخم نمی رسد. بنابراین بخیه ها به کندی جوش می خورند.

دلایل طول کشیدن ترمیم بخیه

ضربه‌ و فشارهای های مکرر

افرادی که بخیه ها را با فشار بدن خود و یا با بستن آن ها تحت فشار قرار دهند در واقع مانع از گردش خون در زخم می شوند. در نتیجه مدت زمان جوش خوردن بخیه ها طولانی خواهد شد. علاوه بر آن وارد شدن ضربه و آسیب خارجی به بخیه ممکن است سبب خونریزی بخیه شود. این امر نیز به نوبه خود مانعی برای بهبودی زود هنگام بخیه بشمار می آید.

خشک شدن زخم و بخیه آن

قرار گرفتن مداوم بخیه در معرض هوا باعث خشک شدن آن می شود. در نتیجه روند جذب و جوش خوردن بخیه طولانی می شود. برای جلوگیری از خشک شدن بخیه ها باید سطح آن ها را با استفاده از بتادین و یا پماد مخصوص مرطوب نگه داشته و روی آن ها را با باند پوشاند.

نامناسب بودن بخیه

برای زدن بخیه تکنیک ها متعددی وجود دارد. اگر برای بخیه ایجاد شده بر روی زخم از یک تکنیک غیر اصولی و ناصحیح استفاده شود. باعث ورم، خونریزی و یا عفونت در بخیه می شود. در نتیجه بخیه دیر تر التیام یافته و پروسه بهبودی را طی می کند.

[ux_products ids=”14352,4118,9446,9454″]

مدت زمان جوش خوردن بخیه چقدر است؟

بخیه دارای دو نوع معمولی و جذبی است. مدت زمان جوش خوردن بخیه تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد. در نوع معمولی تقریبا یک هفته زمان لازم است تا بخیه سبب پیوند دوباره پوست شود. بنابراین بعد از جوش خوردن و بعد از مدت زمان تعیین شده از سوی پزشک باید از سطح زخم خارج شوند.

در خصوص مدت زمان جوش خوردن بخیه جذبی نیز باید گفت که معمولا به یک تا چهار هفته زمان نیاز است تا این نوع بخیه جوش بخورد. در واقع بدن این نوع بخیه را به‌ شکل طبیعی جذب خود کرده و بعد از جوش خوردن نیازی به کشیدن آن ها نیست.

استفاده از نخ بخیه مناسب زخم

عوامل تاثیر گذار در مدت زمان جوش خوردن بخیه

در متن فوق به مدت زمان جوش خوردن بخیه معمولی و جذبی اشاره شد. با این حال روند پیوند بخیه به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تعداد و گستردگی بخیه
 • عمق زخمی که با تیغ جراحی و یا در اثر تصادف و عوامل خارجی در بدن ایجاد شده اند
 • وضعیت عمومی بدن بیمار
 • محل قرار گیری زخم بر روی بدن فرد

مدت زمان جوش خوردن بخیه در نقاط مختلف بدن

هر قسمت و یا هر بافت بدن دارای ویژگی های مختص به خود است. از این رو مدت زمان جوش خوردن بخیه در هر بافت نیز متفاوت است. بنابراین می توان زمان لازم برای پیوند خوردن بخیه را در نقاط مختلف بدن اینگونه عنوان کرد.

 • پوست سر: ۷ الی ۱۰ روز
 • شکم، پشت و قفسه سینه: ۱۰ الی ۱۴ روز
 • دست و پا: ۱۰ الی ۱۴ روز
 • کف دست و پا: ۱۴ الی ۲۱ روز
 • صورت: ۳ الی ۵ روز
 • استفاده از داروهایی مانند انواع آنتی بیوتیک
 • استفاده از انواع پانسمان ها مناسب با نوع زخم و بخیه های ایجاد شده بر آن زخم
 • تزریق پی آر پی به محل زدن بخیه هبازو: ۷ الی ۱۰ روز

راهکارهای افزایش سرعت جوش خوردن بخیه

بهترین راهکار برای کوتاه کردن مدت زمان جوش خوردن بخیه

راهکار ها و نکات مراقبتی فراوانی برای کوتاه کردن مدت زمان جوش خوردن بخیه وجود دارند. با این حال بهترین راهکار بهره گیری از مراقبت های تخصصی پزشکی است. برخی از این راهکارها عبارتند از:

راه های مراقبتی برای کوتاه کردن مدت زمان جوش خوردن بخیه

علاوه بر استفاده از راهکارهای تخصصی پزشکی، راه های دیگری وجود دارند که به کمک آن ها می توان مدت زمان جوش خوردن بخیه را کوتاه کرد. به عنوان مثال می توان به مرطوب و نرم نگه داشتن بخیه اشاره کرد. عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از دیگر راه های مراقبتی برای پیوند سریع بخیه است. در صورتی که فرد در دوران جوش خوردن بخیه ها از این مواد استفاده کند.

تمام انرژی بدن صرف سم زدایی بدن می شود درنتیجه مدت زمان جوش خوردن بخیه طولانی می شود. دلیل این امر هم سمی بودن این مواد می باشد که بدن به راحتی آن را تشخیص می دهد. از دیگر راه های مراقبتی استفاده از اسپری ضد عفونی کننده زخم بعد از هر بار شست و شوی بخیه می باشد

جمع بندی

برای کوتاه کردن مدت زمان جوش‌ خوردن بخیه راه های متعددی را ذکر کردیم. با این حال لازم است با ویژگی های ظاهری بخیه های در حال جوش خوردن آشنا شوید. بخیه ها زمانی که به مرحله جوش خوردن برسند صورتی رنگ می شود. همچنین بخیه و زخم حالت دردناک خود را از دست می دهند و کاملا خشک می شوند.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “مدت زمان جوش خوردن بخیه

 1. ….. گفت:

  سلام خسته نباشید
  چیکار کنیم ک اضافه های گره ی بخیه ی چسبندگی آلت تناسلی زودتر از بین برن ؟

 2. مهدی نجفی گفت:

  با سلام خسته نباشید من اصلاح کوردی کردم بقیه های جذبیم خیلی تیز شدن اذیتم میکنن چیکار کنم

  1. زهرا مرتضایی گفت:

   سلام وقت به خیر، پزشک باید وضعیت بخیه ها رو بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *