تزریق

تزریق عضلانی و نکات مهم آن

تزریق عضلانی

نحوه تزریق عضلانی و نکات حائز اهمیت:

تزریق عضلانی از جمله روش هایی است که دارو را به شکل مستقیم وارد عضلات بدن می‌کند. تزریق عضلانی به منظور تزریق آمپول‌های مختلف، انواع آنتی‌بیوتک‌ها و یا واکسن مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم خونرسانی در بخش‌های عضلانی معمولاً قوی‌تر است، لذا جذب دارو با سرعت بیشتری رخ خواهد داد. نحوه تزریق عضلانی مهم ترین بخش محسوب می شوند.

تزریق عضلانی بسته به نوع دارو می تواند به بازو، باسن و یا ران صورت گیرد. علاوه بر کادر درمانی و پرستاران برخی از افراد نیز به دلیل بیماری که خود یا اطرافیان دارند، ممکن است شخصاً اقدام به تزریق نمایند. لذا رعایت برخی نکات و نحوه تزریق حائز اهمیت است. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با مهمترین نکات پیرامون نحوه تزریق عضلانی آشنا نماییم، پس با ما همراه باشید.

تزریق عضلانی

مراحل نحوه تزریق عضلانی:

پیش از آغاز مراحل به خاطر داشته باشید، آموزش دیدن از کارشناسان حوزه سلامت بسیار مهم و ضروری است. مراکز هلال احمر در سراسر کشور آماده ارائه انواع آموزش همچون نحوه تزریق عضلانی هستند. لذا مراجعه و فراگیری آموزش در این بخش ها می تواند مفید فایده باشد. در ادامه به بررسی مراحل مختلف نحوه تزریق عضلانی می‌پردازیم.

[ux_products ids=”17068,23762,2630,17013″]

گام صفر: آماده سازی اولیه!

پیش از اقدام به تزریق دقت نمایید داروی مورد نظر و تجویزشده پزشک و سرنگ موردنیاز در اختیارتان باشد. ( مشاهده انواع سرنگ )  سپس دستان خود را با آب گرم و مواد شوینده به خوبی بشویید. سپس با حوله تمیز و یا دستمال کاغذی بهداشتی دستان خود را خشک نمایید. همچنین می توانید از دستکش های استریل استفاده نمایید. ترجیحاً دارو، سرنگ، پنبه و الکل مورد نیاز خود را نیز در یک سینی یا بشقاب بهداشتی وتمیز آماده نمایید. سپس از بیمار بخواهید تا در محیط مناسب دراز کشیده و عضلات خود را شل نماید.

 • از تزریق داروی سرد خودداری کنید و با قرار دادن آن در محیط، بگذارید دمای پایین و نسبتاً گرم داشته باشد.

گام یک: آماده سازی برای تزریق:

سر سرنگ را برداشته و با کشیدن آن مایع دارو را وارد سرنگ نمایید. حال سرنگ را به گونه‌ای که سوزن رو به بالا باشد قرار دهید. با خارج کردن اندکی از مایع، حباب‌های هوا را خارج نمایید. توجه داشته باشید در این زمان سر سوزن را لمس نکنید. حال پیش از تزریق به پد الکلی یا پنبه آغشته به الکل محل تزریق را ضدعفونی نمایید.

گام دوم: فرآیند تزریق:

دقت داشته باشید به منظور تزریق عضلانی، سوزن باید به صورت 90 درجه وارد عضله شود. همچنین سوزن تا انتها نباید وارد عضله شود و بهتر است یک سوم آن بیرون باشد. برای تزریق به باسن نیز به عنوان یک راهکار کمکی، علامت به علاوه (+) بزرگی بر روی باسن تجسم نمایید. این کار در واقع نوعی ناحیه بندی محسوب می شود. حال برای جلوگیری از ضربه به عصب، سوزن را در قسمت بالایی سمت راست تزریق نمایید.  دقت داشته باشید ورود دارو به عضله به آرامی صورت گیرد و نسبتا به خروج آن عجله نداشته باشید.

تزریق عضلانی

تزریق عضلانی

 • در صورت مشاهده خون در سرنگ، یعنی نوک سوزن به رگ نفوذ کرده است. لذا در این صورت باید سوزن را خارج کرده و با یک سوزن جدید، مجدداً عملیات تزریق را انجام دهید.

گام سوم: خروج سوزن و اتمام تزریق:

پس از اتمام تزریق، سوزن را به آهستگی خارج نمایید و در محفظه محافظش قرار دهید. هم‌چنین با پنبه آغشته به الکل محل تزریق را فشار دهید. خونریزی کم، طبیعی است و با فشردن پنبه به مدت کوتاهی می توان نسبت به بند آمدن آن اقدام نمود.

چند نکته مهم در نحوه تزریق عضلانی:

تزریق عضلانی مراحل نسبتاً کوتاهی دارد. اما رعایت برخی نکات ساده می تواند سبب شود تا تزریق به شکلی مناسب تر و بهتری صورت گیرد.

 • هرگز از سرنگ یا سوزن برای دوبار استفاده نکنید. همچنین ضدعفونی کردن تجهیزات با الکل را مدنظر قرار دهید.
 • برای خروج هوا بهتر است پس از وارد کردن مابع به سرنگ، روی آن ضربه بزنید تا حباب های هوا به سمت بالا بروند.
 • پیش از تزریق از سرد نبودن سرنگ و همچنین دارو اطمنیان حاصل نمایید. ممکن است یخچال و یا محیط سرد جهت نگهداری استفاده کنید. بدین منظور می توانید دقایقی قبل آن ها را در محیط اتاق قرار دهید.
 • شل بودن عضله در هنگام تزریق نکته بسیار مهمی است. لذا این نکته را هنگام تزریق مدنظر داشته و از بیمار بخواهید تا از سفت کردن عضله هنگام تزریق خودداری نماید و تا حد امکان عضله آزاد و شل باشد.
 • به منظور تعیین محل تزریق نیز با پزشک مشورت نمایید. تزریق مکرر در یک محل می تواند سبب بروز زخم یا آسیب در آن قسمت گردد.

در صورت بروز چه علائمی در تزریق باید به پزشک مراجعه نمود؟

در صورت اطمینان از سلامت دارو و سرنگ و نحوه تزریق صحیح، بروز علائم دور از ذهن است. اما چنانچه پس از تزریق علائم زیر مشاهده شد باید فوراً به مراکز درمانی و پزشک مراجعه نمود. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی زیاد و یا در مدت زمان طولانی
 • بروز علائم آلرژیک و حساسیتی نظیر مشکلات تنفسی و یا تورم
 • درد شدید یا بی حسی در اطراف عضله
 • ورم و یا قرمز شدگی زیاد در محل تزریق

نحوه تزریق عضلانی به خود:

برای تزریق عضلانی به خود، بهتر است از عضله ران استفاده شود. بدین منظور عضله را بین دو انگشت شست و اشاره فشار می دهیم تا آن بخش به سمت بالا برجسته شود. سپس با دست دیگر سوزن را به صورت 90 درجه وارد عضله می نماییم. به گونه ای که یک سوم سوزن بیرون باشد. پس از ترزیق نیز سوزن را به آرامی بیرون آورده و محل تزریق را با فشار اندکی ماساژ می دهیم.

جمع بندی:

تزریق عضلانی یکی از روش های رایج تزریق در پزشکی محسوب می شود. لذا فراگیری مهارت و نحوه تزریق عضلانی برای بسیاری از افراد حائز اهیمت است. علاوه بر نکات بیان شده، آموزش و استفاده از کارشناسان حوزه سلامت، به منظور یادگیری بهتر امری ضروری است. ضدعفونی کردن ابزار و محل تزریق با الکل، سرد نبودن دارو و سرنگ، خارج نمودن هوا و تزریق آرام از جمله نکات مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *