جراحی و مراقبت

تجهیزات پزشکی مصرفی شامل چه لوازمی است؟

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی هرروزه با پیشرفت تکنولوژی به‌روزتر و دقیق‌تر می‌شوند، بسیاری از ما زمانی که صحبت از تجهیزات پزشکی می‌شود به یاد دستگاه‌های بزرگ و گران‌قیمت تشخیصی و درمانی در بیمارستان‌ها می‌افتیم.

این دستگاه‌ها که تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای نامیده می‌شوند، در ابتدا به سرمایه زیادی برای خرید نیاز دارند. اما در ادامه به درآمدزایی بیشتر بیمارستان و مراکز درمانی کمک می‌کنند. مهم‌ترین نکته درباره آن‌ها این است که کیفیت بالای تشخیص، درمان و مخصوصاً مراقبت از بیماران را تضمین کنند.

اهمیت مصرفی:

اهمیت تجهیزات پزشکی مصرفی به دلیل کاربرد بالای آن ها است. البته از طرفی نیز تجهیزات پزشکی مصرفی بسیاری نیز در مراکز درمانی مثل بیمارستان‌ و درمانگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هرچند به‌ظاهر هزینه و سرمایه زیادی نیاز ندارند. اما به علت مصرف بالا و البته نداشتن ارزش‌افزوده و درآمد ثانویه بخش زیادی از هزینه‌های مراکز درمانی را به خود اختصاص می‌دهند. تجهیزات پزشکی مصرفی به‌طور عمومی شامل طیف وسیعی از تجهیزات پزشکی می‌شوند که روزانه در محیط های بالینی با کاربردهای گوناگون و فراوان خود مورد استفاده واقع می‌شوند.

همه ما از بچگی با چوب بستنی‌های پزشکی یا آبسلانگ آشنا هستیم و البته درد سرنگ و سوزن‌ را نیز از یاد نبرده ایم. حتی شاید ترس از آمپول هنوز نیز با تعدادی از ما باشد. همه این وسایل و بسیاری دیگر مانند، انواع آنژیوکت، دستکش‌ جراحی، گان ها، گاز پانسمان، آتل‌ ارتوپدی، ازجمله تجهیزات مصرفی پزشکی هستند. به‌طورکلی این تجهیزات پزشکی یک‌بارمصرف یا چند بار مصرف هستند. و این‌ یکی از تفاوت‌های اصلی آن‌ها با تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای است.

فروشگاه تجهیزات پزشکی

 

در یک مرکز بهداشتی و درمانی بدون اقلام مصرفی، ممکن است استفاده از تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای نیز با مشکل مواجه شود. علاوه بر این استفاده از موارد مصرفی ناکارآمد و نامناسب نیز می‌تواند بازده دستگاه‌ها و تجهیزات سرمایه‌ای را کاهش دهد. به‌طور مثال در واحدهای نوار قلب (ECG) ممکن است الکترودها نامناسب انتخاب شوند. از سوی دیگر استفاده از لوازم جانبی مصرفی می‌تواند هزینه نگهداری از تجهیزات سرمایه‌ای پزشکی را نیز افزایش دهد.

یک برنامه‌ریزی دقیق قبل از ثبت سفارش به شما این امکان را می‌دهد تا تمام موارد موردنیاز برای کارایی تجهیزات را به‌طور مؤثر پوشش داده. و احتمال وقفه در سرویس یا چالش‌های فنی ناشی از عدم سازگاری را کاهش دهید. معمولا افراد متخصص متصدی تهیه این تجهیزات برای بیمارستان ها می شوند. غالبا متداول نیست که مدیران خود درگیر خرید تجهیزات مصرفی پزشکی مراکز درمانی که اداره می کنند باشند. در ادامه به بررسی نکات مهم و اساسی برای خرید مناسب و به صرفه این تجهیزات و لوازم ضروری و پرکاربرد می پردازیم.

خرید تجهیزات پزشکی مصرفی:

هنگام تهیه سفارش خرید تجهیزات پزشکی مصرفی، توصیه می‌شود یک لیست استاندارد داشته باشید تا بتوانید به آن‌ها مراجعه کرده و تجهیزات مناسب و کارآمد را به میزان لازم تهیه کنید. یک لیست استاندارد به شما این امکان را می‌دهد تا مروری جامع بر همه لوازم موردنیاز برای عملکرد صحیح تجهیزات داشته باشید تا مراقبت از بیمار به نحو احسن انجام شود.

یک توزیع‌ کننده تجهیزات پزشکی یا برنامه‌ریز تجهیزات باتجربه و حرفه‌ای می‌تواند به مشاور و راهنمای خوب برای شما باشد و در روند تصمیم‌گیری در مورد تجهیزات موردنیاز شما و همچنین تمام مواد مصرفی و لوازم جانبی کمک بزرگی باشد. به دلیل تجربه کار در این صنعت آن‌ها نیاز شما را به‌خوبی درک می‌کنند. می‌توانید برای تهیه تجهیزات پزشکی مصرفی خود روی آن‌ها حساب کنید.

یکی دیگر از معیارهای انتخاب که شاید بتوانیم آن را اصلی‌ترین معیار انتخاب تجهیزات پزشکی نیز بنامیم، می‌تواند تجربه کاربر نهایی محصول باشد. سپس با ارائه این بازخوردها به یک متخصص در حوزه تجهیزات پزشکی می‌توانید بهترین را انتخاب کنید.

جمع‌بندی:

هرچند تجهیزات سرمایه‌ای پزشکی به‌عنوان فناوری برای مراقبت از بیمار بسیار مهم هستند. هم‌چنین می‌توانند کیفیت خدمت ارائه‌شده به بیمار را بشدت بهبود ببخشند. همچنین درآمد یک واحد درمانی را افزایش دهند. اما بدون تجهیزات مصرفی مناسب و کافی کارایی آن‌ها به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این هزینه نگه‌داری از آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. تجهیزات مصرفی پزشکی بسیار مهم هستند. و بسیاری از کارهای بهداشتی و درمانی به آن‌ها وابسته است. تهیه یک لیست استاندارد، مشورت و همکاری با متخصصین این حوزه و گرفتن بازخورد از کاربر نهایی می‌تواند شمارا برای تهیه این تجهیزات کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *