قند خون, کنترل قند خون

جدول قند خون بزرگسالان (ناشتا، قبل و بعد غذا، قبل خواب)

جدول قند خون بزرگسالان

اگر در منزل بیمار دیابتی داشته اید یا خودتان به قند خون بالا مبتلا هستید احتمالا بارها نام جدول قند خون بزرگسالان را شنیده اید. این جدول حاوی اطلاعاتی است که به ما کمک می کند که میزان قند خون خود را همواره کنترل نماییم و علائم هشدار دهنده آن را بشناسیم. برای استفاده از داده های این جدول ابتدا باید میزان قند خون را به صورت دقیق به دست آورده باشید. در غیر این صورت نمی توانیم به نتایج آزمایش اعتماد کنیم. به دست آوردن میزان قند خون از طریق استفاده از دستگاه قند خون یا همان گلوکومتر امکان پذیر است. در ادامه به معرفی داده های جدول قند خون بزرگسالان می پردازیم.

جدول قند خون بزرگسالان، سطح خون فرد دیابتی در طول روز قبل و بعد از مصرف وعده های غذایی را به نمایش می گذارد. همچنین پزشکان جهت کنترل دیابت و ارائه برنامه های درمانی برای بزرگسالان از این جدول استفاده می کنند. زیرا به آسانی می توان سطح قند خون را اندازه گیری کرده و آن کنترل نمود. البته سطح قند خون از فردی به فرد دیگری و از روزی به روز دیگری متفاوت بوده و قبل از مصرف صبحانه در کمترین حد خود قرار دارد. پس با مصرف وعده های نهار و شام به اوج خود می رسد.

 

جدول قند خون بزرگسالان چیست؟

در جدول قند خون بزرگسالان اطلاعاتی بسیار مفید و دقیق از میزان طبیعی، پیش دیابتی و دیابتی قند خون افراد وجود دارد. این داده ها بر اساس ناشتا بودن فرد، یک ساعت بعد از صرف غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا دسته بندی می شوند. در واقع شما می توانید میزان قند خون خود را در شرایط مختلف اندازه گرفته و از وضعیت خود سلامتی خود اطلاع یابید. در جدول قند خون بزرگسالان به میزان قند خون مادران باردار نیز پرداخته شده است. زیرا دیابت همواره در کمین مادران باردار می باشد. لازم است بدانید از اطلاعات این جدل نمی توان برای تشخیص مبتلا بودن به دیابت یا سالم بودن فرد استفاده کرد. زیرا تشخیص دیابت تنها از طریق آزمایش خون موسخ انجام می شود.

عکس جدول قند خون بزرگسالان

اگر به دنبال اطلاعات دقیق تری از دیابت هستید، کلیک کنید.

اهمیت استفاده از جدول قند خون بزرگسالان

شاید فکر کنید که اصلا استفاده از اطلاعات جدول قند خون بزرگسالان چه اهمیتی دارد؟ اهمیت استفاده از این جدول را می توان در اهمیت سطح قند خون یافت. قند خون یکی از مهم ترین پارامترهایی می باشد که می تواند سلامتی بدن را با خطر جدی مواجه کند. پایین بودن یا بالا رفتن بیش از حد قند خون می تواند سبب سکته مغزی و حتی مرگ فرد شود. بنابراین نظارت و کنترل مداوم بر میزان قند خون بسیار مهم است. با استفاده از داده های جدول قند خون بزرگسالان همچنین کمک نوار تست قند خون یا سنسور قند خون می توانید همواره بر میزان سطح قند خون کنترل داشته باشید.

 

جدول قند خون بزرگسالان سالم (عدم ابتلاء به دیابت)

در جدول قند خون بزرگسالان تنها به میزان قند خون افراد سالم پرداخته نشده است. بلکه میزان قند خون افراد سالم نیز در شرایط مختلف در این جدول ذکر شده اند. اگر به دیابت مبتلا نیستید بر اساس داده های این جدول می توانید میزان قند خون طبیعی بدن خود را کنترل کنید. اگر به عنوان یک فرد سالم در میزان قند خون خود مغایرت زیادی مشاهده کردید، برای اطمینان بیشتر می توانید به پزشک مراجعه کنید.

ناشتا (قبل از صبحانه):

کمتر از 100 میلی گرم بر دسی لیتر

قبل از خوردن وعده های غذایی:

کمتر از 120 میلی گرم بر دسی لیتر

1 الی 2 ساعت بعد از خوردن غذا:

کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر

قبل از خواب:

کمتر از 120 میلی گرم بر دسی لیتر

قند خون بزرگسالان سالم

جدول قند خون افراد پیش دیابتی

اگر داده های جدول قند خون بزرگسالان را مشاهده کنید، بارها با اصطلاح پیش دیابتی مواجه می شوید. این اصطلاح برای کسانی به کار برده می شود که در مرز مبتلاء شدن به بیماری دیابت هستند. یعنی نمی توان ان ها را کاملا سالم و یا بیمار مبتلا به دیابت نامید. سطح قند خون این افراد همواره میان میزان قند خون افراد سالم و دیابتی در نوسان است. میزان قند خون پیش دیابتی محدوده ای بین 100 الی 130 میلی گرم بر دسی لیتر است. یعنی اگر میزان قند خون شما در حالت ناشتا در این محدوده باشد، شما در مرز ابتدا به دیابت نوع 2 قرار دارید. دیابت نوع 2 را می توان با استفاده از ورزش و تغذیه سالم کنترل کرد.

 

جدول قند خون بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1

در جدول قند خون بزرگسالان برخی از داده ها برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 جداسازی شده اند. زیرا میزان نرمال قند خون در این دو دسته از بیماران با هم متفاوت می باشد. البته این تفاوت در همه پارامترها دیده نمی شود. اما نمی توان از تمایز بسیار کم میان این دو دسته از بیماران چشم پوشی کرد.

ناشتا (قبل از خوردن صبحانه):

72 الی 108 میلی گرم بر دسی لیتر

قبل از خوردن هر وعده غذایی:

70 الی 126 میلی گرم بر دسی لیتر

1 ساعت بعد از خوردن غذا:

کمتر از 162 میلی گرم بر دسی لیتر

2 ساعت بعد از خوردن غذا:

کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر

 

جدول قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2

در جدول قند خون بزرگسالان داده هایی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز یافت می شود. این بیماران اکثرا با روش های غیر دارویی درمان خواهند شد. اما اگر درمان دیابت نوع 2 به موقع صورت نگیرد، می تواند آسیب های جدی برای فرد ایجاد نماید. در این بخش می خواهیم به داده های جدول قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بپردازیم.

ناشتا (قبل از خوردن صبحانه)

70 الی 120 میلی گرم بر دسی لیتر

قبل از خوردن هر وعده غذایی

72 الی 130 میلی گرم بر دسی لیتر

1 ساعت بعد از خوردن غذا

کمتر از 162 میلی گرم بر دسی لیتر

2 ساعت بعد از خوردن غذا

کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر

قند خون بزرگسالان مبتلا به دیابت

جدول قند خون بانوان باردار مبتلا به دیابت

در جدول قند خون بزرگسالان داده هایی از میزان سطح قند خون مادران مبتلا به دیابت نیز وجود دارد. دیابت موقت در مادران باردار بسیار دیده می شود. مخصوصا این نوع دیابت در مادرانی که بالای 30 سال دارند و دچار اضافه وزن هستند، بیشتر مشاهده می شود. تغذیه سالم و انجام ورزش های سبک در دوران بارداری می تواند به تنظیم میزان قند خون این بانوان کمک کند. یکی از عوارض های ایجاد دیابت در مادران باردار تولد نوزادان با وزن بالا است. در ادامه می خواهیم به میزان سطح خون مادران باردار بپردازیم.

ناشتا (قبل از خوردن صبحانه)

کمتر از 95 میلی گرم بر دسی لیتر

1 ساعت بعد از خوردن غذا

کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر

2 ساعت بعد از خوردن غذا

کمتر از 120 میلی گرم بر دسی لیتر

برای اطلاع دقیق از سطح قند خون خود نیاز به دستگاهیی دقیق و معتبر همراه خود دارید، برای آشنایی با بهترین دستگاه تست قند خون، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “جدول قند خون بزرگسالان (ناشتا، قبل و بعد غذا، قبل خواب)

 1. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من نوار تست قند خون خریدم قیمت و زمان تحویل خوب بود .با تشکر

 2. 989143539358 گفت:

  من نوار تست قند خون خریدم بسیار به موقع دستم رسید ممنون از شما
  و سایت آموزشی عالی دارید

  1. زهرا مرتضایی گفت:

   سلام وقت شما به خیر، خوشحالیم که خریدتون با رضایت همراه بوده و امیدوارم مطالب سایت هم کمک کننده و مفید باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *