فشار خون

بهترین دارو برای فشار خون بالا

بهترین دارو برای فشار خون بالا

امروزه به دلیل استرس‌ها و دغدغه‌های بسیاری که در طول روز با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، فشار خون بالا به یکی از بیماری‌های رایج در میان گروه‌های سنی مختلف تبدیل شده است. با توجه به خطراتی که فشار خون بالا برای قلب و عروق به همراه دارد، بسیاری از افراد در صورت بروز این بیماری با نگرانی‌های بسیاری روبرو می‌شوند.

اما تصور کنید روزی را که در آن، فشار خون بالا دیگر تهدیدی برای زندگی ما نباشد. این رویای دور از دسترس نیست، به لطف دستاوردهای پزشکی که هر روز در حال پیشرفت هستند، دانشمندان و پزشکان با ارائه راهکارهای درمانی نوآورانه، قدم‌های بزرگی در زمینه درمان فشار خون بالا برداشته‌اند. در این مقاله، بهترین دارو برای فشار خون بالا را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا درباره آن اطلاعات کافی کسب کنید و بتوانید برای درمان از آن بهره‌مند شوید.

لیست بهترین داروهای فشار خون

به‌منظور درمان فشار خون بالا داروهای مختلفی توسط شرکت‌های داروسازی تولید و روانه بازار شده‌اند. این داروها به کاهش فشار خون کمک می‌کنند و بر اساس نسخه پزشک تجویز می‌شوند. با توجه به تنوعی که این داروها دارند در ادامه لیست داروهای فشار خون را مورد بررسی قرار داده‌ایم و به نحوه مصرف هریک نیز اشاره خواهیم کرد:

 1. لوزارتان (Losartan): یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین II است که معمولا روزانه یک بار تجویز می‌شود و برای کاهش خطر سکته مغزی در افراد با بزرگ شدگی قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. متوپرولول (لوپرسور، توپرول): یک مسدود کننده بتا است که به دو فرم سریع رهش و طولانی رهش تجویز می‌شود و می‌تواند خطر تکرار حملات قلبی را کاهش دهد.
 3. آملودیپین (نورواسک): این دارو یک مسدودکننده کانال کلسیم است که معمولا روزانه یک بار تجویز می‌شود و برای درمان آنژین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. لیزینوپریل (پرینیویل، زستریل): یک مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) است و بهترین دارو برای فشار خون بالا محسوب می‌شود که معمولا روزانه یک بار مصرف می‌شود و برای درمان نارسایی قلبی نیز کاربرد دارد.
 5. فوروزماید (لاسیکس): یک ادرارآور قوی بوده که ممکن است یک یا دو بار در روز تجویز شود و می‌تواند به درمان ادم کمک کد.
 6. آتنولول (تنورمین): یک مسدودکننده بتا دیگر است که معمولا یک یا دو بار در روز تجویز می‌شود و می‌تواند خطر حمله قلبی مجدد را کاهش دهد.
 7. هیدروکلروتیازید (هیدرو دیوریل، میکروزید): از گروه داروهای ادرارآور است که به کاهش احتباس مایعات و ادم کمک می‌کند و هم به صورت قرص و هم کپسول می‌توان آن را تهیه کرد. این دارو معمولا برای مصرف یک بار در روز تجویز می‌شود.
 8. کلونیدین (کاتاپرس): متعلق به کلاس دارویی آگونیست مرکزی بوده و به‌صورت قرص است که دو بار در روز مصرف می‌شود.
 9. کارودیلول (کورج): یک مسدود کننده بتا است که به دو شکل قرص برای مصرف دو بار در روز و کپسول طولانی رهش برای مصرف یک بار در روز در دسترس است و باید همراه با غذا مورد استفاده قرار گیرد.
 10.  اسپیرونولاکتون (Spironolactone): بهترین دارو برای فشار خون بالا اسپیرونولاکتون است که یک داروی ادرارآور بوده که هم به صورت قرص و شربت در دسترس است و یک یا دو بار در روز تجویز می‌شود.
 11. آربیکور (تلمیزارتان): جدیدترین داروی فشارخون بالا محصول جدیدی از کوبل دارو است. این دارو باعث کنترل فشارخون بالا می‌شود و 27% خطر سکته های قلبی را کاهش می‌دهد.

به‌صورت کلی این داروها هر یک به گروه‌های مختلفی تعلق دارند و به شیوه‌ای متفاوت برای کنترل فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب دارو بستگی به شرایط فردی بیمار، وضعیت سلامتی و پاسخ بیمار به درمان و از همه مهم‌تر تشخیص پزشک دارد. برای اینکه بدانید بهترین قرص برای فشار خون چه قرصی است بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

معرفی داروهای مناسب فشار خون بالا

بهترین زمان خوردن قرص فشار خون

چه کسانی باید قرص فشار خون بخورند

فشار خون بالای 140/90 میلی متر جیوه فشار خون بالا گفته می‌شود. فشار خون بالا می‌تواند به مغز، قلب، کلیه و سایر اندام های حیاتی بدن آسیب برساند. افرادی که دارای چنین فشار خونی یا حتی بالاتر هستند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و طبق توصیه پزشک بهتر است قرص فشار خون بخورند. اما توجه شود که دانستن اسم قرص فشار خون به تنهایی دلیل نمی‌شود که به داروخانه برای خرید مراجعه کنید، باید حتما نسخه ی پزشک همراه شما باشد.

به طور کلی بهترین و کم عوارض ترین قرص فشار خون وجود ندارد چون بسته به نوع بدن هر فرد متفاوت است و به عواملی مثل سلامتی، سن، سابقه پزشکی و سایر داروهایی که مصرف میکند بستگی دارد. همچنین همانطور که گفته شد بهترین قرص خارجی برای فشار خون بالا وجود ندارد؛ زیرا بدن هر فرد متفاوت است و برخی دارو ها برای هر فرد موثرتر هستند.

بهترین زمان خوردن قرص فشار خون

به‌طور کلی، زمان مصرف داروهای فشار خون می‌تواند بر اساس نوع دارو، توصیه‌های پزشک و سبک زندگی فرد متفاوت باشد. برخی از داروها ممکن است برای مصرف در صبح‌ها مناسب باشند تا از افزایش فشار خون در طول روز جلوگیری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است قبل از خواب توصیه شوند تا از افزایش فشار خون در طول شب که می‌تواند خطر حملات قلبی یا سکته را افزایش دهد، جلوگیری کنند.

آنچه دارای اهمیت است، این است که از دستورالعمل‌های پزشک خود در مورد زمان مصرف داروهای فشار خون پیروی کنید و اگر سوال یا نگرانی خاصی در مورد زمان مصرف داروهای خود دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف داروهای فشار خون

مصرف صحیح داروهای فشار خون برای اثربخشی هرچه بیشتر آن‌ها روی کنترل فشار خون و پیشگیری از عوارض جانبی آن حیاتی است. باید داروها را دقیقا طبق دستورالعمل‌های پزشک مصرف کنید، که این دستورالعمل‌ها مربوط به دوز، زمان مصرف یا تعداد دفعات مصرف در روز می‌شود.

برخی داروها باید صبح‌ها مصرف شوند تا از افزایش فشار خون در طول روز جلوگیری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بهتر باشد در شب مصرف شوند تا از افزایش فشار خون در طول شب که می‌تواند خطر حملات قلبی یا سکته‌ها را افزایش دهد، جلوگیری کنند. 

همچنین، برخی داروها باید با غذا مصرف شوند تا از عوارض گوارشی جلوگیری شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است بدون توجه به وعده‌های غذایی تجویز شوند. مصرف منظم دارو، حتی در روزهایی که احساس خوبی دارید، برای حفظ کنترل فشار خون ضروری است. همیشه قبل از افزودن هر گونه مکمل، داروی جدید یا تغییرات عمده در سبک زندگی خود با پزشک خود مشورت کنید تا از تداخلات دارویی یا مشکلات دیگر جلوگیری شود. 

اگر قصد دارید بدانید که بهترین شام برای فشار خون بالا چیست؟ این مقاله از مجله زیمانو را از دست ندهید.

عوارض نخوردن قرص فشار خون

عوارض نخوردن قرص فشار خون می‌تواند عواقبی را برای سلامتی به‌همراه داشته باشد، زیرا فشار خون بالا به مرور زمان به اندام‌های حیاتی بدن آسیب می‌رساند. در این شرایط ممکن است آسیب دائمی به رگ‌های خونی و قلب افزایش پیدا کند و حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی را به همراه داشته باشد. همچنین، فشار خون بالای کنترل نشده می‌تواند به کلیه‌ها آسیب رسانده و خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی را افزایش دهد. 

در کنار تمامی موارد گفته شده فشار خون کنترل نشده ممکن است به چشم‌ها آسیب رسانده و خطر اختلالات بینایی افزایش دهد. علاوه بر این، فشار خون بالا می‌تواند بر عملکرد شناختی تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین، آنچه دارای اهمیت است آن است که داروهای فشار خون را طبق دستور پزشک مصرف کنید و در صورت داشتن هرگونه عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض قرص فشار خون

داروهای فشار خون ممکن است عوارض جانبی متفاوتی به همراه داشته باشند که با توجه به نوع دارو و شرایط فرد متغیر است. عوارض قرص فشار خون شامل سرگیجه، خستگی، سردرد، احساس سرما در اندام‌ها، مشکلات خواب، ورم پاها، یبوست، تپش قلب، افزایش دفع ادرار، کاهش سطح پتاسیم خون، افزایش قند خون و افت فشار خون هنگام تغییر وضعیت بدن می‌شود. 

در برخی موارد، ممکن است عوارض جانبی جدی‌تری مانند کاهش عملکرد کلیه یا بثورات پوستی ایجاد شود. در صورتی که هر یک از این عوارض را تجربه کردید، توصیه می‌شود که با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز، نوع دارو یا دوز مورد استفاده را تغییر دهد. به‌صورت کلی برخی عوارض جانبی شاید با گذشت زمان کاهش پیدا کنند یا از بین بروند، اما همیشه توصیه می‌شود که در صورت بروز هرگونه مشکلی به پزشک مراجعه کنید.

مقایسه و خرید فشارسنج خانگی در زیمانو را از دست ندهید.

بهترین داروهای گیاهی برای فشار خون بالا

برای کنترل فشار خون بالا علاوه بر داروهای تجویز شده توسط پزشکان، برخی از داروهای گیاهی نیز ممکن است مفید باشند. با این حال، قبل از استفاده از هرگونه مکمل یا داروی گیاهی، آنچه دارای اهمیت است، این است که با پزشک خود مشورت کنید تا از تداخلات دارویی احتمالی و عوارض جانبی جلوگیری شود. در اینجا بهترین درمان فشار خون در طب سنتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 1. سیر: تحقیقات نشان داده‌اند که سیر می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، به ویژه در افرادی که فشار خون بالایی دارند. سیر کم عارضه ترین داروی فشار خون است که به شل شدن رگ‌های خونی و کاهش فشار خون کمک کند.
 2. چای سبز: چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به بهبود عملکرد رگ‌های خونی و کاهش فشار خون کمک می‌کند.
 3. اُمگا-3: مکمل‌های اُمگا-3، که اغلب از روغن ماهی یا دانه‌های گیاهی مانند کتان حاصل می‌شود، می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.
 4. به لیمو: به لیمو گیاهی است که به دلیل خواص آرام‌بخش و کاهش دهنده فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. گل گاو زبان: این گیاه به دلیل خواص آرام‌بخش و کاهش دهنده استرس شناخته شده است و می‌تواند به منظور کاهش فشار خون نیز کاربرد داشته باشد .
 6. ریحان شیرین: به خاطر طعم خوشمزه‌اش در آشپزی استفاده می‌شود و حاوی اوژنول است. اوژنول می‌تواند به عنوان یک مسدود کننده کانال کلسیم طبیعی عمل کرده و به ریلکس شدن رگ‌های خونی کمک کند، که این امر باعث کاهش فشار خون می‌شود.
 7. جعفری: یک گیاه سرشار از ویتامین C و کاروتنوئیدها است. این ترکیبات آنتی‌اکسیدانی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند، به‌ویژه با کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک.
 8. تخم کرفس: به عنوان ادویه‌ای همه‌کاره شناخته می‌شود، به کاهش فشار خون کمک کند. تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در تخم کرفس می‌توانند به عنوان مسدودکننده‌های کانال کلسیم عمل کنند و به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک کنند.
 9. آویشن: گیاهی معطر و سرشار از اسید رزمارینیک است و به کاهش فشار خون کمک می‌کند. اسید رزمارینیک با مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، که رگ‌های خونی را باریک می‌کند، به کاهش فشار خون کمک می‌کند.
 10. زنجبیل: برای کاربردهای گسترده‌اش در طب سنتی شناخته می‌شود و به کاهش فشار خون کمک می‌کند. زنجبیل به عنوان یک مسدود کننده طبیعی کانال کلسیم و مهارکننده طبیعی ACE عمل می‌کند.
خواص زنجبیل برای تنظیم فشار خون

زنجبیل برای فشار خون بالا

 1. دارچین: ادویه‌ای معطر و محبوب بوده که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که دارچین به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک کرده و فشار خون را کاهش دمی‌هد.
 2. هل: ادویه‌ای با طعم شیرین و تند است که به کاهش فشار خون کمک می‌‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که هل به عنوان یک مسدودکننده کانال کلسیم طبیعی و ادرارآور عمل می‌کند و به کاهش فشار خون کمک خواهد کرد.

به‌صورت کلی این گیاهان می‌توانند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم، به کنترل فشار خون کمک کنند. با این حال، قبل از اضافه کردن هر یک از این گیاهان به رژیم غذایی خود، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا از ایمنی و عدم تداخل با داروهای فعلی خود اطمینان حاصل کنید.

نتیجه‌گیری

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی امروزه داروهای متنوعی برای درمان و کنترل فشار خون بالا موجود است. همانطور که گفتیم بهترین دارو برای فشار خون بالا از لیزینوپریل و متوپرولول گرفته تا سیر و چای سبز است که می‌توانند به افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کنند تا سطح فشار خون خود را مدیریت کنند.

با این حال، انتخاب بهترین دارو یا ترکیبی از داروها باید با دقت و تحت نظارت پزشک انجام شود تا اطمینان حاصل شود که درمان به طور موثری انجام شده است. همچنین، اهمیت مشورت با پزشک قبل از افزودن هرگونه مکمل یا داروی گیاهی به برنامه درمانی برای جلوگیری از تداخلات دارویی بسیار اهمیت دارد.

عوارض نخوردن قرص فشار خون بستگی به بدن فرد دارد و ممکن است باعث مشکلات جدی و جبران ناپذیر بشود، بهتر است هر دارویی که پزشک شما تجویز کرده است را مصرف کنید. با پیروی از دستورالعمل‌های پزشکی و داشتن سبک زندگی سالم، مدیریت فشار خون بالا و بهره‌مندی از یک زندگی با کیفیت فراهم خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *