مراقبت از بدن

اندازه‌گیری تب در منزل و راهنمای خرید انواع تب سنج

تب سنج

اندازه‌گیری تب در منزل و راهنمای خرید انواع تب سنج

درگیری بدن با تب ممکن است برای تمامی افراد، از نوزاد تا سالمند اتفاق افتاده باشد. تب، واکنش بدن در برابر یک عامل ویروسی یا عفونی است و با رخ دادن آن از وجود بیماری در بدن با خبر می‌شویم. هنگامی که دچار یک بیماری ویروسی می‌شوید، سیستم دفاعی بدن اقدام به یک واکنش همه جانبه و شدید می‌کند. بخشی از این واکنش بالا بردن دمای بدن است تا با این کار محیط نامطلوبی را برای ویروس ایجاد کند. در این نوشته به طور مختصر به درجات تب در کودکان و بزرگسالان پرداخته و انواع تب سنج را به شما معرفی می‌کنیم تا خرید راحت‌تری داشته باشید.

درجات مختلف تب به چه صورت است؟

معمولا تب را بر اساس شدت آن دسته بندی می‌کنند:

تب درجه پایین: زمانی که دمای بدن 38 درجه سانتی‌گراد باشد فرد دچار تب خفیف است.

تب متوسط: هنگامی که دمای بدن از 39 درجه عبور کند.

تب بالا: عبور از 39.4 درجه سانتیگراد تب بالا در نظر گرفته می‌شود.

تب شدید: هنگامی که دمای بدن فرد به 41.1 برسد تب شدید یا هایپرپیرکسیا نام دارد.

دمای بدن ممکن است در طول روز، حدود یک درجه هنگام صبح افزایش یافته و هنگام عصر به بیشترین حالت خود برسد. افزایش دمای جزئی ممکن است در اثر حضور در هوای گرم، ورزش کردن و پوشیدن بیش از حد لباس نیز رخ دهد.

فرد مبتلا به کرونا چه درجه تبی دارد؟

ویروس کووید 19 دائما در حال تغییر حالت است و با علائم گوناگون خود را نشان می‌دهد. تب کرونا ممکن است پایین، متوسط یا شدید باشد و طی بازه زمانی چند روزه بین این حالت‌ها متغیر باشد. بنابراین درجه تب دقیقی ندارد. مهم ترین نکته این است که بتوانید تب خود را چک کنید و از تشدید آن پیشگیری کنید.

تب در نوزاد و کودک:

بروز تب در نوزادان و کودکان بسیار خطرناک تر از بزرگسالان می‌باشد. بنابراین چک کردن تب نوزاد و توانایی انجام این کار با تب‌سنج توسط والدین بسیار مهم است.

اگر دمای بدن کودکتان در شرایط زیر بود، حتما به پزشک مراجعه کنید :

نوزادان 0 تا 3 ماه: دمای مقعدی 38 درجه یا بالاتر از آن

کودکان 3 تا 6 ماه: هنگامی که دمای مقعدی بالاتر از 39 درجه سانتیگراد بوده و کودک خواب آلود، بی قرار و ناراحت است.

کودکان 6 تا 24 ماه: دمای مقعدی بالای 39 درجه که بیشتر از یک روز طول بکشد. اگر علائم دیگری مانند خارش، بیرون روی و سرفه وجود داشت سریع تر اقدام به تماس با پزشک کنید.

با این وجود، ادامه دار شدن تب حتی اگر به صورت خفیف باشد، برای بزرگسالان هم موردی خطرناک محسوب می‌شود و خصوصا اگر علائمی مانند سرگیجه، تهوع، تشنج، سردرد همراه تب بود باید به پزشک مراجعه کرد.

روش‌های اندازه گیری تب چیست؟

  • از طریق پیشانی
  • از طریق دهان
  • از طریق زیربغل
  • از طریق مقعد
  • از طریق گوش
[ux_products ids=”28570,25485,13280,9469,5216″]

اندازه گیری تب در منزل:

تب سنج یکی از انواع دستگاه اندازه‌گیری پزشکی ساده و پرکاربرد است. این وسیله در انواعمختلف و با روش‌های مختلف به شما برای اندازه‌گیری دمای بدن کمک می‌کنند. پرکاربردترین این تب سنج‌ها عبارت اند از:

تب سنج زیر زبانی:

تب سنج زیرزبانی از گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این محصول از شیشه ساخته می‌شد و جیوه درون آن میزان دمای بدن را مشخص می‌کرد. امروزه تب سنج های دیجیتال زیر زبانی ضرر کمتر و کارایی راحت تری دارند. از جنس پلاستیک ساخته شده و قابل شستشو هستند. تب سنج دیجیتال علاوه بر استفاده زیرزبانی، می‌تواند از طریق زیربغل و مقعد نیز دمای بدن را اندازه‌گیری کند.

  • نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال: تب سنج را زیر زبان قرار دهید. توجه داشته باشید که دهان بیمار بسته باشد.

تا شنیدن صدای بوق منتظر باشید. سپس آن را بیرون آورده و عدد روی نمایشگر را مشاهده کنید. بعد از اتمام کار حتما تب سنج را تمیز کنید.

  • استفاده از طریق زیر بغل: نوک تب‌سنج را در وسط زیربغل قرار دهید. بازو را به بدن چسبانده و تا شنیدن صدای بوق منتظر بمانید.
  • استفاده از طریق مقعد: نوک تب‌سنج را به چرب کننده آغشته کرده و آن را تا حدود 2 سانتی متری دهانه مقعد وارد کنید. با شنیدن صدای بوق ، آن را از مقعد خارج کنید.

راهنمای خرید انواع تب سنج دیجیتال زیر زبانی و پیشانیتب سنج نواری پیشانی:

تب سنج نواری پیشانی به اندازه نوع دیجیتالی آن دقت اندازه گیری بالایی ندارد، اما بسیاری از اوقات در منزل برای اندازه‌گیری دمای بدن کودکان و نوزادان از این نوع استفاده می‌شود.

تب سنج نواری پیشانی

تب سنج پستانکی:

هنگامی که کودک به مدت حدود 90 ثانیه از این دماسنج استفاده می‌کند، درجه تب روی نمایشگر مشخص می‌شود.

تب سنج پستانکی

تب سنج غیر تماسی پیشانی:

احتمالا بعد از شیوع ویروس کرونا، این نوع را به خصوص در اماکن عمومی و مراکز درمانی دیده اید. تب سنج دیجیتال غیر تماسی با اسکن کردن پیشانی در زمان کم میزان دمای پیشانی را اندازه گیری می‌کند.

راهنمای خرید انواع تب سنج دیجیتال غیر تماسی

خرید کدام نوع تب سنج برای استفاده در منزل بهتر است؟

هنگام خرید تب سنج دو نکته مهم وجود دارد. کیفیت خوب و قیمت مناسب. تب سنج دیجیتال زیرزبانی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. چرا که علاوه بر دقت بالا، در مقایسه با نوع دیجیتال غیر تماسی قیمت مناسب تری داشته و برای همه قابل تهیه است.

منابع :

healthline

healthlink

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *