زیبایی, سلامت پوست

مصاحبه زیمانو با دکتر جزایری متخصص پوست و مو در خصوص بوتاکس

همه چیز درباره تزریق بوتاکس در مصاحبه با دکتر جزایری متخصص پوست و مو

تزریق بوتاکس در بین روش‌های مختلف زیبایی پوست، بسیار پر طرفدار، پر کاربرد و مشهور است. خیلی از افراد برای از بین بردن چین و چروک و تغییر جزئی حالت‌های صورت به دکتر متخصص پوست و مو مراجعه می‌کنند تا تغییر مورد نظر روی پوست آن‌ها ایجاد شود. اما بهتر است بدانید بوتاکس کاربردهای دیگری نیز دارد.

از آن‌جایی که تزریق بوتاکس هم مانند بسیاری از روش‌های دیگر، با جسم و پوست ما سر و کار دارد، بهتر است قبل ازاقدام به این کار بیشتر درباره آن بدانیم. کسب اطلاعات از یک پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات معتبر و مفیدی را کسب کنید. بنابراین دانشنامه زیمانو طی یک مصاحبه با جناب دکتر کامران جزایری، هر چیری که در مورد بوتاکس باید بدانید را ارائه داده است. در اینجا ویدیو و متن مصاحبه برای شما قرار داده شده است:

متن ویدیوی مصاحبه در مورد تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد؟

بوتاکس سمی در طبیعت است که با بوتولینوم شناخته می‌شود و عامل مسمومیت غذایی است. اثر اصلی این سم، جلوگیری از انتقال پیام عصبی به عضله است، که منجر به به فلج شدن عضلات می‌شود. این کار توسط یک باکتری که در شرایط بی‌هوازی بوده انجام می‌شود و در مواد غذایی کنسرو شده به مقدار زیاد دیده می‌شود. با مطالعات متوجه شدند که پخش شدن این سم باعث ایجاد فلج موضعی می‌شود.

با استفاده از همین یافته، پزشکان در ابتدا از این سم برای درمان انقباضات غیرارادی در بعضی بیماران نورولوژیک، مثلا افرادی که بطور ناخواسته دچار پرش پلک هستند، استفاده می‌کردند. یعنی در ابتدا کاربرد آن طبی بوده‌ است. پس از مدتی، به طور اتفاقی متوجه شدند که با تزریق این ماده به اطراف چشم، باعث ازبین رفتن قدرت فرد در اخم کردن می‌شود.

فرق بوتاکس با فیلر در چیست؟

فیلر همانطور که از اسم آن پیداست، موادی هستند که خاصیت پرکنندگی و حجم دهندگی دارند. فیلرها انواع مختلفی دارند و اکثرا بصورت ژل هستند. که با تزریق آنها به ناحیه‌ی خاصی، باعث پرشدن آن می‌شوند. از این خاصیت برای بازسازی حجم صورت می‌توان استفاده کرد.

اما در مقابل بوتاکس یک ماده‌ی شیمیایی است که هیچ اثری بر روی حجم ندارد. بلکه یک تاثیر خاص روی عصب و عضله می‌گذارد که باعث ریلکس شدن آنها می‌شود. هم‌چنین از فیلرها برای پرکردن چین و چروک‌های عمیق که تاثیری روی حرکات عضلات ندارند، استفاده می‌کنند.

مصاحبه زیمانو با دکتر جزایری در مورد سوالات متداول بوتاکس

سن مناسب برای تزریق:

از سنین کودکی و نوجوانی از بوتاکس استفاده زیبایی نمی‌شود. معمولا از 21 یا 25 سالگی به بالا بسته به نوع نیاز فرد، تزریق انجام می‌شود. برای استفاده‌های طبی مانند تعریق بیش‌از حد می‌توان از سنین پایین هم این کار را انجام داد ولی در کودکان ممنوعیت دارد.

 

استفاده از بوتاکس برای چه نوع از چین و چروک‌ها می‌باشد؟

چین و چروک‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنیم. یکسری از آنها ثابت هستند مثل چین خنده که از بینی شروع می‌شود و تا کناره‌ی دهن ادامه دارد(چین‌های استاتیک). با بالا رفتن سن و فعل و انفعالاتی که اتفاق می‌افتد، تحلیل ناحیه‌ی خاصی اتفاق می‌افتد. که برای بهتر شدن این چین‌ها از تزریق بوتاکس استفاده نمی‌کنند، بوتاکس عموما بطور خاص برای چین‌های حرکتی می‌باشد. این چین‌ها در اثر میمیک صورت ایجاد می‌شوند مثل خطوط عرضی که هنگام تعجب کردن با بالا بردن ابروها در پیشانی ایجاد می‌شود. تکرار حرکات در افرادی که بطور مکرر از میمیک صورتشان استفاده می‌کنند باعث ایجاد چین‌های ثابت می‌شود. پس تزریق بوتاکس برای جلوگیری از عمیق شدن چین‌های حرکتی استفاده می‌شود.

کاربردهای طبی- پزشکی :

استفاده‌ی اولیه‌ی بوتاکس برای اسپاسم‌هایی که در پلک ایجاد می‌شده، بوده است، در نتیجه در رشته‌ی مغز و اعصاب بسیار کاربردی است. در نورولوژی بیمارانی هستند که دچار حرکات غیرارادی مثل اقباض گردن هستند.  از تزریق بوتاکس برای درمان این حرکات غیراردی استفاده می‌شود.

هم‌چنین در درمان سر دردهای میگرنی کاربرد دارد. بطوری که با تزریق بوتکاس به نواحی خاصی از سر این افراد، با ریلکس شدن عضلات، از شدت سر درد کاسته می‌شود. البته برای همه‌ی افراد این روش قابل اجرا نیستو منجر به بهبودی نمی‌شود.

 

دیگر کاربرد طبی بوتاکس که متخصصین پوست از آن استفاده می‌کنند، برای تعریق بیش‌از حد است. نشان داده شده‌است که تزریق بوتاکس می‌تواند اتصال عصب به غدد عرق را جلوگیری کند و از شدت تعریق بطور قابل توجهی جلوگیری به عمل می‌آورد. این کار برای کف دست‌ها، پاها و حتی زیربغل استفاده می‌شود.

عوارض جانبی :

ممکن است عوارضی برای افراد داشته باشد که بعض از آنها قابل پیش‍بینی هستند. بعضی از بیماران به بعضی از فراورده‌های سم بوتولینوم حساسیت نشان می‌دهند. ندرتا برندهای خوب از بوتاکس کمتر باعث ایجاد حساسیت می‌شوند، اما برندهای متفرقه در موارد زیادی باعث بروز علائم حساسیتی مثل تورم و کهیر بشوند. یکسری از عوارض هستند که قابل پیش‌بینی می‌باشند و عوارض تکنیکی بشمار می‌آیند که سم بوتولینوم نفوذ به جایی غیراز ناحیه‌ی خاص دارد.

چون در صورت، عضلات بهم نزدیک و تنیده هستند برای تزریق باید دقت کافی را داشته باشیم. بطور مثال برای تزریق خطوط اخم، امکان دارد در صورت بروز خطا سم به داخل حدقه‌ی چشم نفوذ کند و عضله‌ی چشم را که باعث بالا نگه داشتن پلک می‌شود را تحت تاثیر قرار بدهد. اکثر عوارض بوتاکس مثل خود آن موقتی هستند و بعداز چند هفته برطرف می‌شوند. خوشبختانه عوارض ماندگاری ندارد ولی بهرحال کار تزریق باید با دانش و دقت کافی انجام شود.

ممنوعیت برای افراد:

چند ممنوعیت مطلق وجود دارد. اول برای خانم‌های باردار است، چون این امکان را دارد که تاثیر منفی روی جنین بگذارد. در درجه‌ی دوم برای بیمارانی که ضعف‌های عضلانی دارند، تزریق بوتاکس باعث تشدید ضعف عضلانی آنها می‌شود. گروه بعدی، بیمارانی هستند که از داروهایی استفاده می‌کنند که اگر با سم بوتولینوم مصرف شود، باعث ضعف عضلانی می‌شود.

هم‌چنین تزریق بوتاکس با مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها اثر هم‌افزایی داشته و باعث ضعف در عضلات حرکتی می‌شود. در بعضی دیگر از ممنوعیت که مطلق نیستند، می‌توان به دوران شیردهی اشاره کرد که البته خیلی ثابت شده نیست.

بوتاکس با سایر عمل‌های زیبایی:

در خیلی از موارد تریق بوتاکس را با روش‌های دیگر عمل زیبایی ترکیب می‌کنیم. مثل ترکیب بوتاکس با فیلر که خیل یم‌تواند کمک کننده باشد؛ یعنی فرد علاوه براینکه برای چین‌های حرکتی بوتاکس تزریق می‌کند، برای چین‌هایی که آنقدر عمیق شده‌اند که تزریق سم بوتولینوم کارساز نیست، از تزریق فیلر استفاده می‌کند. بهتر است تقدم با تزریق بوتاکس باشد و بعداز دو هفته که اثر آن تثبیت شد، اگر چینی باقی‌مانده بود با تزریق فیلر آن را پر می‌کنیم. همراه کردن این دو باهم، منجربه طولانی‌تر شدناثر آنها می‌شود.

در مواردی، برای لایه برداری عمیق پوست که باعث کلاژن سازی و درمان چین و چروکها می‌شود، از لیزر استفاده می‌کنیم. گاهی بعداز انجام لیزر، تزریق بوتاکس انجام می‌شود. با این کار ناحیه‌ی حرکتی ثابت می‌ماند و پوست بعد از لیزر در شرایط آرام‌تری کلاژن سازی را انجام می‌دهد.

ماندگاری و تکرار جلسات تزریق:

این موضوع بستگی به کاربرد و ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود دارد. مثلا برای تعریق کف دست‌ها و زیربغل طول مدت اثر بین 6ماه تا 1سال می‌باشد. در این مورد با تکرار تزریق‌ها، اثر بوتاکس طولانی‌تر شده و شدت بیماری کم می‌شود. درمورد استفاده برای چین و چروک‌های حرکتی صورت، بسته به ناحیه‌ای که تزریق می‌شود، متفاوت است.ولی بطور متوسط بین 3 الی 6 ماه اثر دارد و در بعضی نواحی زودتر و در بعضی دیگر دیرتر ازبین می‎‌رود. این عملکرد به دلیل ماهیت عضلات است که با یکدیگر متفاوت است.

بیماران باید بدانند که این تزریق‌ها یک اثر موقتی است و اگر قرار است تکرار کنند حداقل باید 3 الی 4 ماه تا تزریق بعدی صبر کنند. گاهی در بعضی از بیماران ممکن است با تکرار تزریق، این فاصله‌ی زمانی بیشتر شود. یعنی ممکن است عضله ریلکس شود و به شدت سابق خود برنگردد ولی این موضوع ثابت شده نیست.

توضیحات تکمیلی در مورد تعریق بیش‌از حد:

یک بیماری است که در درصدی از مردم اتفاق می‌افتد و شیوع آن کم نیست. علت آن فعل و انفعالاتی است که در محل سیناپس عصب و غدد عرق رخ می‌دهد. که عواملی مانند اضطراب می‌توانند این اثر را تشدید کنند. این فرایند می‌تواند روی اعتماد به نفس و عملکرد اجتماعی فرد تاثیر بسزایی بگذارد. برای همین با تزریق سم بوتولینوم می‌توان از روند تعریق بیش‌از حد، تا حدی جلوگیری کرد.

اینکار شامل مشکلاتی نیز می‌شود. مثلا برای تزریق به کف دست‌ها یا پاها، باید 25بار تزریق را به نواحی مختلف تکرار کنیم. این نواحی بسیار حساس هستند و برای تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنیم. برای زیربغل هم از کرم‌های بی‌حس استفاده می‌شود. اثر سم بوتولینوم بعداز 1هفته نمایان می‌شود و باعث کاهش شدتتعریق در 95درصد از موارد می‌شود. ترشح عرق بین 6 الی 12 متوقف می‌شود.

جمع‌بندی:

کشف اثرات زیبایی سم بوتولینوم، یکی‌از مهم‌ترین دستاوردهای رشته‌ی پوست و زیبایی است. که بسیار موثر بوده و عوارض کمی دارد. دوره‌ی نقاهت خاصی ندارد. تزریق بوتاکس اگر اصولی و درست انجام شود، یکی از تحولات بزرگ در جراحی زیبایی و پوست بشمار می‌آید که زود هم به نتیجه می‌رسد.

مقالات مرتبط در زیمانو :

قبل‌از تزریق بوتاکس،درباره‌ی آن بدانید

2 دیدگاه در “مصاحبه زیمانو با دکتر جزایری متخصص پوست و مو در خصوص بوتاکس

  1. shadinikifarjam گفت:

    چقدر عالی واقعا بهره بردم

  2. علی گفت:

    بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *