بهداشت آقایان, بهداشت بانوان

HPV، شایع‌ترین عفونت مقاربتی !

hpv

HPV  چیست ؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این نوع ویروس شایع‌ترین عفونت مقاربتی است که معمولا بی‌خطر بوده و بصورت خود به خودی ازبین می‌رود. از رایج‌ترین علائم بالینی آن، ظهور زگیل در نقاط مختلف بدن است. اما با این حال برخی از انواع آن می‌توانند منجر به سرطان یا زگیل‌های تناسلی بشوند. بیش‌از 30 نوع از این ویروس می‌تواند دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد. از این تعداد تقریبا 13مورد پرخطر محسوب می‌شود. زیرا می‌توانند منجر به سرطان، از جمله سرطان دهانه‌ی رحم بشوند.

در ادامه به توضیح بیشتر درباره‌ی عملکرد HPV، پیشگیری از ابتلا به آن و درمان می‌پردازیم.

HPV

 

شایع‌ترین نوع:

عفونت HPV دستگاه تناسلی بسیار بسیار شایع است. درحقیقت بیشتر افراد در دوره‌ای از زندگی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند. اکثر افراد مبتلا هیچ گونه علامتی ندارند و کاملا خوب هستند. بنابراین معمولا حتی نمی‌دانند که آلوده به این ویروس هستند.

دو نوع 6 و 11 این ویروس بیشتر باعث زگیل تناسلی می‌شوند و در نوع کم خطر هستند. زیرا که باعث بروز بیماری‌‎های پرخطر و سرطان نمی‌شوند. بطور خاص دو نوع از HPV، نوع 16 و 18، باعث بروز سرطان دهانه‌ی رحم می‌شود که در گروه پرخطر قرار دارد.

راه‌های مبتلا شدن به HPV:

به راحتی از تزریق تماس جنسی(پوست به پوست) منتقل می‌شود. هم‌چنین فردی که دارای انواع زگیل است، یعنی ویروس در بدن او وجود دارد، اگر خراش پوستی داشته باشد باعث انتقال به فرد دیگری می‌شود. هم‌چنین اگر مادر حامل این ویروس باشد، درهنگام زایمان می‌تواند این ویروس را به نوزاد منتقل کند که این احتمال در زایمان طبیعی بیشتر است. از روش‌های دیگر انتقال این ویروس، می‌توان به انجام لیزر در مراکز غیربهداشتی و آرایشگاه‌های غیرمعتبر اشاره کرد. ابتلا به این ویروس از طریق استخر، برخلاف باور عموم، درصد خیلی کمی را شامل می‌شود.

علائم و نشانه‌هایHPV  در بانوان:

سابقه‌ی بالینی HPV، با توجه به مناطق آناتومیک درگیر، متفاوت است. تمایل ژنوتیپ‌های ویروسی خاص برای آلوده کردن برخی از مناطق اپیدرمی تا حد زیادی مناطق درگیر را تعیین می‌کند. معمولا بدون علائم بروز پیدا می‌کند مگر اینکه پرخطر و سرطانی باشند.

 • علائم سرطان دهانه‌ی رحم: بسته به نوع ویروس، علائم مختلفی ظاهر می‌شوند. اگر خوش‌خیم باشد، ممکن است زگیل روی گردن رحم ایجاد شده و باعث تحریک و درد شود. در بعضی از این افراد این زگیل‌ها می‌تواند باعث خون‌ریزی شود. برخی از علائم نوع پیشرفته‌ی آن عبارتنداز: کاهش وزن، خون در ادرار و تکرر ادرار.
 • علائم سرطان واژن و وولو: ژگیل‌هایی روی ناحیه‌ی وولو مشاهده می‌شود. ممکن است زگیل‌ها بصورتهای زیر مشاهده شوند: خوشه‌ای یا شبیه گل کلم، بلند و صاف و خشن هستند. برخی دیگر از علائم آن عبارتنداز خونریزی بعداز رابطه‌ی جنسی، یک توده در واژن، تخلیه غیرمعمول و یک زخم باز که ظرف یک ماه بهبود نمی‌یابد.
 • علائم سرطان گلو: ممکن است فرد درمواجه با HPV کم خطر، متوجه زگیل در پشت گلو و پایه‌ی زبان یعنی نزدیکی لوزه‌ها بشود. که می‌تواند از طریق رابطه‌ی دهانی منتقل شد‌ه ‌باشد که اگر پرخطر باشد منجربه سرطان دهانه‌ی حلق می‌شود. برخی از علائم عبارتنداز گلودرد مداوم، گوش درد، گرفتگی صدا و تورم غدد لنفاوی.

HPVHPV در زنان

 

علائم HPV در مردان:

سه گروه از مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس هستند:

 • مردان ختنه نشده
 • مردان درای سیستم ایمنی ضعیف در اثر HIV یا پیوند اعضا
 • مردان همجنسگرا

در موارد پرخطر ممکن است این ویروس منجربه سرطان آلت تناسلی و مقعد در مردان شود. بیشتر مردان حامل این ویروس هستند و علائمی از خود نشان نمی‌دهند اما در برخی از موارد ممکن است زگیل رشد کند. این زگیل‌ها می‌توانند بصورت برجستگی‌های گروهی در اطراف ناحیه‌ی تناسلی و مقعد مشاهده شوند.

 • علائم سرطان آلت تناسلی: تغییرات بافتی در این ناحیه مانند ضخیم شدن پوست یا تجمع بافت. هم‌چنین می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های دردناک یا بدون درد در این ناحیه شود که ممکن است همراه با خونریزی باشد.
 • علائم سرطان مقعد: خونریزی، ترشح درد و خارش در این ناحیه. هم‌چنین تغییر در عادات روده و یا شکل مدفوع یکی از علائم این سرطان است.
 • سرطان گلو هم در مردان با علائم بالینی در زنان بروز پیدا می‌کند.

 

 • باید توجه داشت که زگیل‌ها ممکن است روی آلت تناسلی یا اطراف آن خود را نشان بدهند(مانند عکس). هم‌چنین برخی‌از آنها به قدری ریز و کوچک هستند، که با چشم قابل مشاهده نیستند و فقط پزشک می‌تواند آنهارا تشخیص دهد.

 

HPV در مردان

درمان:

درحال حاضر هیچ درمانی برای ویروس HPV در دسترس نیست. با این حال پزشکان اغلب با بررسی زگیل‌های ظاهر شده می‌توانند تشخیص ابتلا به این ویروس را بدهند. هم‌چنین پزشکان می‌توانند با برخی عمل‌های جراحی بسته به اندازه، محل و شکل زگیل‌ها آنهارا درمان کنند. این عمل‌های جراحی باعث یخ‌زدگی یا سوختن آنها می‌شود که به سرما درمانی هم معروف است.

اگر فردی برای بعد ظهور زگیل تحت درمان قرار نگیرد، این احتمال بسیار کم است که به سرطان منجر شود. زیرا گونه‌های خاصی از این ویروس به سرطان منجر می‌شوند که به آنها اشاره شد. به احتمال زیاد زگیل‌ها یا ازبین می‌روند، یا رشد می‌کنند و یا ثابت باقی می‌مانند. اگر HPV به یکی از انواع رایج سرطان تبدیل شود، پزشک با ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی فرد را درمان می‌کند.

پیشگیری از ابتلا:

دریافت واکسن و استفاده صحیح از کاندوم در هنگام رابطه‌ی جنسی می‎تواند خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد. البته باید توجه داشت که کاندوم بطور کامل نمی‌تواند محافظت ایجاد کند. زیرا ممکن است زگیل در مناطقی وجود داشته باشد که کاندوم آن ناحیه را نمی‌پوشاند. تزریق سه دوز واکسن البته در شرایط و سن خاص، می‌تواند در جلوگیری از ابتلا کمک کند.

هم‌چنین یکی از راه‌های پیشگیری(یا کنترل) از ابتلا در بانوان، انجام آزمایش پاپ‌اسمیر می‌باشد. معمولا انجام این آزمایش هر 3سال یکبار برای خانم‌های 21 تا 65 سال از طرف پزشک تجویز می‌شود. تمامی خانم‌های بالای 21سال که از نظر فعالیت جنسی فعال هستند، باید تست پاپ‌اسمیر را انجام دهند.

HPV چیست

 

واکسن:

پزشکان توصیه می‌کنند که پسران دو دوز از واکسن را ذر سنین 11 تا 12 سالگی دریافت کنند. اما در شرایط خاصی ممکن است پزشک سه دوز واکسن تجویز کند:

 • فاصله‌ی این دو دوز کمتر از 5 ماه بوده باشد.
 • کودک بالای 14سال دارد و بنابراین باید بیش‌از 6ماه سه دوز دریافت کند.
 • فرد از سیستم ایمنی ضعیف‌تری برخوردار است.

سازمان غذا و داروی امریکا(FDA)، واکسن گارداسیل9 را برای افراد 9 تا 45 سال تایید کرده‌است. در سال 2014 این واکسن فقط تا 26 سالگی ایمن‌سازی را انجام میداد. اما در حال حاضر FDA این مورد را اعلام کرده و این واکسن تا سن 45 سالگی در دسترس افرادی است که در نوجوانی واکسن دریافت نکرده‌اند. البته باید توجه داشت که از سن 45سالگی به بعد این واکسن موثر نخواهد بود.

توضیحات تکمیلی واکسن گارداسیل:

واکسن گارداسیل بی‌خطر و موثر است. مطالعات انجام شده هیچ عارضه‌ی جانبی جدی را از این واکسن گزارش نکرده‌اند. اگرچه FDA درد در محل تزریق، تورم، تغییر رنگ جزئی و سردرد را جزو بعضی از علائم تزریق واکسن تایید کرده‌است. این واکسن از ابتلا به دیگر سویه‌های ویروس HPV جلوگیری نمی‌کند و هم‌چنین افرادی که قبلا این ویروس را گرفته‌اند یا مبتلا هستند را درمان نمی‌کند. این واکسن تنها از نوع 6، 11، 16 و 18 HPV ایمنی ایجاد می‌کند.

گارداسیل9 ممکن است منجربه محافظت در کلیه گیرندگان واکسن نشود. هم‌چنین این واکسن درمانی برای ضایعات خارج دستگاه تناسلی ندارد. در بعضی از افراد تزریق این واکسن با حساسیت بالا از جمله واکنش‌های شدید آلرژیک همراه است. هم‌چنین ایمنی و اثربخشی گارداسیل در زنان ثابت و تایید نشده است، یعمی در همه‌ی افراد موثر نیست. این واکسن باید بصورت عضلانی در ناحیه‌ی قدامی ران تزریق شود.

واکسن گارداسیل

 

جمع‌بندی:

در آخر باید به این نکته توجه کینم که HPV راه درمان قطعی ندارد و هرچه که گفته شد برای پیشگیری از ابتلا یا کنترل بعداز ابتلا به این ویروس است. رابطه‌های جنسی پرخطر و کنترل نشده، بیشترین نقش را در ابتلا به ویروس پاپیلوما دارند. برخلاف باور اکثریت واکسن گارداسیل برای مردان هم موثر است و خطر ابتلا به سرطان رادر آنها کاهش می‌دهد.

منابع: WHO

 healthline

medicalnews

merckvaccines

نوشته های مشابه

13 دیدگاه در “HPV، شایع‌ترین عفونت مقاربتی !

 1. shadinikifarjam گفت:

  بسیار مفید و آموزنده بود

  1. سبا مفید گفت:

   ممنونم از همراهی شما

 2. علی گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

  1. سبا مفید گفت:

   ممنونم از همراهی شما

 3. امیرعلی گفت:

  بسیار عالی و آموزنده و مفید
  بازم بنویسید خانم مفید

  1. سبا مفید گفت:

   ممنونم از نظرتون
   بله با ما همراه باشین با مقالات جدید

 4. علیرضا بهفروزی گفت:

  سلام تبریک میگم به پشتکار و فعالیتت در این عرصه مهم و اهمیتی که قائلی در نشر مطالب مهم و آموزنده .و منتظر پیشرفتهای روزافزونت هستم.

  1. سبا مفید گفت:

   سلام.ممنونم از همراهی شمااا و انرژی مثبتتون

 5. Khosro گفت:

  بسیار عالی
  خصوصا قسمت پیشگیری که تو جوامع ما بخاطر یکسری از فرهنگ های غلط و قسمت واکسیناسیون که باید از سنین پایین انجام بگیرد مورد توجه نیست با این اطلاع رسانی ها میشه از فجایع بزرگ جلوگیری کرد

  1. سبا مفید گفت:

   ممنونم از توجه شما.
   بسیار خوشحالیم که همراهان خوبی مثل شما داریم .

 6. Mohamad گفت:

  بسیار مطلب آموزنده و در خور توجهی بود و عدم توجه بهش ممکنه معضل مهمی برای جوانان بشه. ممنون ازتون

  1. سبا مفید گفت:

   ممنونم از توجه و همراهی شما

 7. Mohamad گفت:

  بسیار مطلب آموزنده و در خور توجهی بود و عدم توجه بهش ممکنه معضل مهمی برای جوانان بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *