بهداشت خانه

3 تفاوت اصلی دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

تفاوت اصلی دستگاه بخور سرد و گرم

هنگامی که صحبت از تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم می‌شود، بسیاری از ما فقط به تفاوت در دمای بخار فکر می‌کنیم. اما آیا واقعا تنها تفاوت بین این دو نوع دستگاه در دمای بخار است؟ اگر قصد دارید یک دستگاه بخور خریداری کنید، ممکن است در میان انتخاب بخور گرم یا سرد دچار سردرگمی شده باشید. در این مقاله، به بررسی جامع و عمیق این موضوع خواهیم پرداخت و نه تنها به فرق بخور سرد و گرم در ظاهر، بلکه به تفاوت‌های عملکردی و کاربردی این دو دستگاه خواهیم پرداخت.

3 تفاوت کلی دستگاه بخور سرد و گرم

دستگاه‌ بخور سرد و گرم دو نوع مختلف از دستگاه‌های تولید بخور هستند که برای ایجاد بخور در محیط‌های مختلف استفاده می‌شوند. مقایسه دستگاه بخور سرد و گرم به شما کمک می‌کند تا با توجه به ویژگی‌ و تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم، برای خرید آسان‌ تصمیم بهتری بگیرید.

یکی از نکاتی که ممکن است در انتخاب دستگاه بخور برای شما مهم باشد، عمر طولانی و نیاز کم به تعمیر است. دیگر ویژگی‌های مثبت می‌توانند عملکرد بالا در تولید بخار و ایمنی برای استفاده در کنار کودکان باشد. پیشنهاد می‌کنم یک لیست از اولویت‌های خود تهیه کنید تا تصمیم‌گیری شما دقیق‌تر و بهتر شود. در اینجا 3 فرق اصلی دستگاه بخور سرد و گرم را بررسی می‌کنیم که عبارتند از:

 • اختلاف دما
 • مصرف انرژی
 • تفاوت در کاربرد

 

فرق دستگاه بخور سرد با گرم

تفاوت دما دستگاه بخور سرد و گرم

دستگاه‌ بخور گرم، همان‌طور که از نامش پیداست، بخار گرم تولید می‌کند. این بخار گرم می‌تواند به کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک کند. از طرف دیگر، بخور سرد بخاری در دمای اتاق تولید می‌کند که معمولا برای افزایش رطوبت در محیط‌های خشک مناسب‌تر است.

مصرف انرژی

دستگاه‌ بخور گرم معمولا بیشتر انرژی مصرف می‌کند، چرا که باید آب را گرم کند تا بخار تولید شود. در مقابل، دستگاه بخور سرد با مصرف انرژی کمتری کار می‌کند که این موضوع می‌تواند در کاهش هزینه‌های برق موثر باشد.

فرق کاربرد در بخور سرد و گرم

کاربرد دستگاه‌ بخور گرم عمدتا در محیط‌هایی است که نیاز به افزایش گرما و کاهش میکروب‌ها دارند، اما  بخور سرد عمدتا برای افزایش رطوبت در محیط‌های خشک یا برای کودکان و نوزادان که نیاز به محیطی با رطوبت بیشتر دارند، مناسب‌تر است.

 

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم در کاربرد

به صورت کلی تفاوت بخور سرد و گرم در نوع بخور تولید شده توسط این دستگاه‌ها است که بخور گرم با تولید بخار داغ، رطوبت بیشتر و پایدارتری ایجاد می‌کند و برای رفع خشکی هوا در فضاهای بزرگ مثل اتاق نشیمن یا خواب، مناسب است. از سوی دیگر، بخور سرد با تولید بخار ملایم‌تر، برای اتاق‌ها و فضاهای کوچک‌تر مثل اتاق خواب کودک و همچنین بهبود شرایط برای تنفس، مناسب است. در نهایت بسته به اندازه فضا، فصل و نیاز شما، یکی از این دو نوع بخور می‌تواند انتخاب مناسب باشد. توصیه می‌شود بر اساس کاربرد و بودجه خود دستگاه بخور مناسب را انتخاب کنید. 

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم در کاربرد

 

دستگاه بخور گرم

عملکرد دستگاه بخور گرم بر پایه تولید بخار داغ است که همین امر باعث شده تا این دستگاه در موارد مختلف کاربرد داشته باشد که از مهم‌ترین کاربردهای آن عبارتند از:

 • درمان بیماری های تنفسی
 • این دستگاه‌ها بخار گرم تولید می‌کنند که می‌تواند به تسکین علائم بیماری‌های تنفسی مثل آسم و برونشیت کمک کند. بخار گرم باعث می‌شود مجاری تنفسی باز شوند و میزان مخاط در آن‌ها کاهش یابد که این به تنفس آسان‌تر کمک می‌کند. علاوه بر این، بخار گرم می‌تواند به کاهش التهابات تنفسی کمک کند.
 • از بین بردن میکروب ها در دمای بالا
 • دمای بالای بخار گرم می‌تواند به کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک کند. این خاصیت آن را برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به استانداردهای بهداشتی بالا دارند، مناسب است. بخار گرم نه تنها به ضدعفونی محیط کمک می‌کند، بلکه با کشتن میکروب‌ها و باکتری‌ها، کیفیت هوای محیط را نیز افزایش می‌دهد. 

دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد نیز با توجه به عملکرد خود در موارد مختلف استفاده می‌شود و در درمان بیماری‌ها از جمله سرفه تاثیرگذار است ولی کاربردهای مهم آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • مناسب کودکان و سالمندان
 • دستگاه‌ بخور سرد برای گروه‌های حساسی مانند کودکان و سالمندان بسیار مناسب و ایده‌آل هستند. به طور مثال کودکانی که دچار مشکلات تنفسی هستند با بهره‌مندی از بخور سرد می‌توانند راحت‌تر تنفس کنند یا سالمندانی که با بیماری‌های مربوط به ریه و قلب روبرو هستند با وجود رطوبت حاصل از بخور سرد می‌توانند آرامش بیشتری داشته باشند. 
 • مناسب فصل تابستان
 • یکی از فرق‌های بخور سرد و گرم در مناسب بودن دستگاه بخور سرد برای فصل تابستان به ویژه در مناطق با رطوبت پایین است؛ دستگاه بخور سرد در فصل تابستان یک ابزار کاربردی است که با ایجاد بخار آب هم دما با محیط، هوای محیط را گرم نمی‌کند.
 • مناسب هوای سرد و خشک
 • دستگاه‌ بخور سرد در مقایسه با بخور گرم، برای شرایط آب و هوایی خشک بسیار مناسب‌تر است. این دستگاه به افزایش رطوبت در محیط‌های خشک و سرد کمک می‌کند و با ایجاد رطوبت شرایط مطلوبی را فراهم می‌آورد.

دستگاه بخور سرد چیست؟ برای آشنایی بیشتر با کاربردهای بخور سرد، این نقاله را مطالعه کنید.

 

فرق بخور سرد و گرم برای سرفه

بخور سرد و گرم هر دو می‌توانند در درمان سرفه کمک کنند، اما به شیوه‌های مختلفی عمل می‌کنند و بسته به نوع و علت سرفه، یکی ممکن است از دیگری بهتر باشد. بخور سرد با افزایش رطوبت می‌تواند به تسکین سرفه‌های ناشی از هوای خشک کمک کند. برای افرادی که دچار سرفه تحریکی هستند، بخار سرد می‌تواند کمتر تحریک‌کننده باشد. بخور سرد معمولا برای کودکان و نوزادان توصیه می‌شود، چرا که بخار گرم می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد.

فرق بخور سرد و گرم برای سرفه

بخار گرم می‌تواند به کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک کند که این در نهایت می‌تواند به درمان سرفه‌های ناشی از عفونت‌ها و ویروس‌ها کمک کند. بخار گرم می‌تواند به باز کردن مجاری تنفسی کمک کند که این به تسکین سرفه و تنفس آسان‌تر کمک می‌کند. بخار گرم می‌تواند به کاهش التهاب در مجاری تنفسی کمک کند، که این می‌تواند به تسکین سرفه کمک کند.

جمع بندی

به صورت کلی دستگاه‌های بخور سرد و گرم تفاوت‌هایی با هم دارند؛ این تفاوت‌ها در کاربردشان برای مشکلات پوستی و تنفسی نمود پیدا می‌کند. برای مثال تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم برای صورت این است که بخور سرد باعث تازگی پوست می‌شود ولی بخور گرم منافذ پوست را باز می‌کند. 

فرق بخور سرد و گرم برای سرماخوردگی این است که بخور گرم التهاب و چسبندگی را از بین می‌برد اما دستگاه بخور سرد، بخاری خنک و ملایم تولید می‌کند که برای تسکین التهاب و خشکی گلو مفید است. همچنین دستگاه بخور گرم، بخار داغ و پرفشاری تولید می‌کند که ضمن شل کردن خلط، باعث افزایش دمای بدن و تقویت سیستم ایمنی می‌شود. به‌صورت کلی انتخاب بین این دو نوع دستگاه بستگی به نیاز فرد و نوع علائم دارد که با بررسی تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم و مشورت با پزشک می‌توان تصمیم‌گیری مناسب و صحیح داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *