بهداشت خانه

دستگاه بخور چیست؟ فرق آن با دستگاه بخور گرم

دستگاه بخور چیست؟

در دهه‌‌های اخیر دستگاه‌های بخور سرد و گرم به عنوان وسایلی کارآمد در بهبود سلامت جسمی و روانی توجه افراد بسیاری را جلب کرده‌اند. این لوازم امکان انتقال مواد فعال از جمله عصاره‌های گیاهی را به صورت بخار فراهم می‌آورند و به عنوان راهکاری فوری و موثر برای مداوا و کاهش مشکلات متعدد تنفسی عمل می‌کنند. در این مقاله، علاوه بر پاسخ به سوال دستگاه بخور سرد چیست؟ انواع مختلف این دستگاه‌ها، مزایا، محدودیت‌ها، و نقش آنها در بهبود سلامت مورد بحث قرار می‌گیرد.

دستگاه بخور چیست؟

کم و بیش همه‌ی ما نام دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم را شنیده ایم. اگر قدری بیشتر کنجکاو شده باشیم، بخور سرد و بخور گرم نیز لغاتی آشنا برایمان خواهد بود. بسیاری افراد گمان می کنند، بخور، کاری نه چندان ضروری است که هرازگاهی برای دلایلی چون رفع خستگی یا کاهش و تسکین علائم بیماری هایی مانند آنفولانزا انجام می شود و یا برخی مواقع اقدامی لاکچری محسوب شود!

اما دستگاه بخور سرد چیست؟ چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟ استفاده از این دستگاه با توجه به سبک زندگی امروزی بسیار مفید و مؤثر است. اگر شما هم علاقه مندید تا با زیر رو بم این دستگاه‌ها، مزایا و معایب هر کدام و همچنین نکات کلیدی و مهم در خرید دستگاه بخور خوب آشنا شوید، این مطلب برای شماست. پس در ادامه همراه ما باشید.

فلسفه استفاده از دستگاه بخور چیست؟

فلسفه اصلی بخور، تأمین رطوبت کافی و به اندازه است. در واقع رطوبت محیط اطراف ما به علل مختلفی نظیر آلودگی هوا، شرایط محیط کار و زندگی و همچنین افزایش و یا کاهش دما می تواند دستخوش تغییر شود.

خوب است بدانید وجود رطوبت مناسب، لازمه سلامت، شادابی و طراوات پوست، دستگاه تنفس و بدن انسان است. کاهش رطوبت می تواند سبب بروز آسیب هایی چون خشکی پوست و لب، مشکلات تنفسی، سردردهای سینوسی، خروپف و ایجاد بستری برای رشد میکروب ها و باکتری های بیماری زا شود.

در طرف مقابل رطوبت بیش از حد نیز آزاردهنده بوده و خود سبب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. با توجه به شرایط زندگی امروزی مسئله کاهش رطوبت نقش پررنگ تری دارد. باید به آن توجه ویژه ای داشت. در همین راستا، تأمین رطوبت کافی امری بسیار مهم و حائز اهمیت است. این امر با استفاده از انواع دستگاه بخور سرد و گرم که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، تا حد زیادی قابل حل است.

انواع دستگاه بخور چیست؟

امروزه دستگاه های بخور در دو مدل اصلی تولید و عرضه می شوند. همان گونه که می دانید، بخور سرد و بخور گرم این دو مدل اصلی هستند. تفاوت عمده و مرز جداسازی آن ها نیز با توجه به دمای بخور تولیدی است. که تاثیر عمده ای در قیمت آن دارد.

در واقع میزان سردی و گرمی بخور با توجه به دمای محیط، مهمترین وجه تمایز آن هاست. البته این دو مدل خود دارای انواع دیگری نیز هستند که هریک از آن ها ویژگی ها و امتیازات ویژه ای را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد. مواردی که به دقت در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

بخور سرد

دستگاه بخور سرد یکی از روش های رایج برای افزایش و تأمین رطوبت است. دمای بخور سرد اغلب پایین تر از دمای محیط است و در نتیجه به آن سرد گفته می شود. همچنین در بخور سرد، آب بخار نمی شود، بلکه طی فرآیندی به توده ای مه مانند و غبارگونه در می آید که سبب افزایش رطوبت هوا می گردد. دستگاه بخور سرد اغلب در نوع تبخیری و اولتراسونیک قابل تهیه و خریداری است.

بخور گرم

بخور گرم یکی دیگر از انواع رایج بخور است. در این مدل، بخور حاصل، دمای بالاتری نسبت به دمای محیط دارد. این ویژگی علاوه بر تأمین رطوبت می تواند سبب گرم کردن فضای اتاق یا محل کار نیز شود. دستگاه بخور گرم نیز دارای دو نوع تبخیری و اولتراسونیک است که هر یک، ویژگی های متفاوتی نسبت به نمونه های بخور سرد دارند.

بهترین مارک دستگاه بخور

در اینجا به صورت مختصر به فرق بخور سرد و گرم پرداخته‌ایم، برای آشنایی بیشتر با تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم کلیک کنید. پس از بیان کاربردهای هریک از انواع بخور سرد و گرم، به بررسی دو نوع پرکاربرد آن ها یعنی تبخیری و اولتارسونیک و بیان مزایا و معایب هرکدام اشاره خواهیم کرد.

کاربردها و موارد استفاده از دستگاه بخور چیست؟

دستگاه‌های بخور به عنوان وسایل چندمنظوره با کاربردهای گسترده از تسکین بیماری‌های تنفسی گرفته تا ایجاد آرامش در محیط‌های کاری و آموزشی، طیف گسترده‌ای از کاربردها دارند. این دستگاه‌ها، از تسهیل درمان تا فراهم کردن تجربه‌های آروماتراپی یا بهبود کیفیت هوا در محیط، قابل تنظیم متناسب با نیاز کاربر هستند. این تنوع نشانگر پیشرفت مستمر این فناوری و تلفیق با نیازهای گوناگون است. همان گونه که بیان شد، دستگاه بخور فراتر از آنچه که گمان می کنید، کارایی و استفاده دارد. برخی از موارد میان هر دو نوع سرد و گرم مشترک است. برخی موارد نیز مختص به نوع خاصی از دستگاه بخور است.

موارد استفاده مشترک بخور سرد و گرم چیست؟

اساساً استفاده از بخور چه از نوع سرد و چه از نوع گرم سبب افزایش رطوبت محیط و کاهش خشکی هوا می گردد. این ویژگی به ظاهر ساده، مزایا و کاربردهای ارزشمند و فوق العاده ای دارد. موارد مشترک بخور سرد و گرم عبارتند از:

 • کاهش میزان سرایت عفونت‌ها
 • مناسب برای سلامت پوست
 • کاهش خرو پف
 • حفاظت از وسایل خصوصاً تجهیزات چوبی

کاهش میزان سرایت عفونت ها

هنگامی که هوا خشک باشد، امکان فعالیت و سرایت باکتری ها و ویروس ها بیشتر خواهد بود. در نتیجه تأمین رطوبت با استفاده از دستگاه بخور سبب کاهش احتمال رشد و یا سرایت میکروب ها و باکتری ها می گردد.

مناسب برای سلامت پوست

بسیاری از افراد خشکی پوست در اثر قرارگیری در محیط خشک را تجربه کرده اند. کِرم ها و محصولات بهداشتی مختلفی در این خصوص مورداستفاده قرار می گیرند. وظیفه اصلی بسیاری از این کِرم ها تأمین رطوبت پوست است. لذا بخور می تواند به صورت طبیعی رطوبت محیط را تنظیم کرده و مانع از خشکی و یا چین و چروک پوست شود.

کاهش خرو پف

یکی از دلایل بروز خر و پف خشکی گلو است. دستگاه بخور با افزایش رطوبت محیط می تواند سبب کاهش خشکی و به دنبال آن کاهش خرو پف در خواب شود.

حفاظت از وسایل خصوصاً تجهیزات چوبی

چوب از جمله جنس هایی است که در صورت خشکی هوا، با گذشت زمان دچار ترک و شکستگی می شود. در نتیجه تأمین رطوبت به وسیله دستگاه بخور علاوه بر مزایای مناسبی که برای انسان دارد، می تواند برای وسایل و تجهیزات شما نیز مفید واقع شود و سبب حفظ کیفیت شده و طول عمر مفید آن ها را افزایش دهد.

موارد استفاده دستگاه بخور سرد چیست؟

علاوه بر مواردی که بیان شد، بخور سرد برای اهداف خاصی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مواردی مانند:

 • کاهش علائم آلرژی
 • سرعت بخشیدن به درمان سرماخوردگی
 • خداحافظی با خشکی پوست

کاهش علائم آلرژی

وجود گرد و غبار در هوا می تواند سبب بروژ آلرژی و یا تشدید آن شود. در نتیجه، پراکندگی مناسب رطوبت می تواند سبب کاهش این عامل شود. بخور سرد انتخاب بسیاری مناسبی برای تأمین رطوبت هوای منزل یا محیط کار است.

استفاده زا دستگاه بخور موثر در کاهش آلرژی

بخور گرم مناسب افراد با بیماری تنفسی

این رطوبت برخلاف رطوبت بخور گرم، معتدل تر بوده و علاوه بر کاهش علائم آلرژی می تواند برای افرادی که به بیماری های تنگی نفس نیز مبتلا هستند بسیار مفید و مؤثر باشد.

سرعت بخشیدن به درمان سرماخوردگی

بخور سرد با تأمین رطوبت مناسب محیط سبب می شود. با تسکین مجاری تنفسی از قبیل بینی و گلو سبب تسریع در روند درمان و بهبودی افراد هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا می شود.

خداحافظی با خشکی پوست

رطوبت یکی از مهمترین عوامل در شادابی و طراوت پوست است. بخور سرد با فراهم کردن رطوبت طبیعی و مناسب می تواند سبب کاهش و جلوگیری از مشکلات پوستی نظیر خشکی پوست شود. همچنین رطوبت کافی می تواند سایر معضلات پوستی همچون خارش و … را نیز تسکین و کاهش دهد.

موارد استفاده دستگاه بخور گرم

علاوه بر موارد استفاده رایج از بخور گرم، این بخور برای اهداف دیگری نیز گزینه ای ایده آل خواهد بود. مهترین موارد مختص به بخور گرم عبارتند از:

 • پاک کننده پوست و دشمن جوش سرسیاه
 • مکملی عالی برای محصولات بهداشتی و درخشش پوست
 • از بین برنده گرفتگی سینوس ها

پاک کننده پوست و دشمن جوش سرسیاه

دستگاه بخور صورت سبب از بین بردن آلودگی های پوستی و باز شدن منافذ پوستی و تازه سازی سلول ها می شود. این کار از جمع شدن چربی ها جلوگیری کرده و می تواند از بروز جوش هایی نظیر جوش سرسیاه پیشگیری نماید.

مکملی عالی برای محصولات بهداشتی و درخشش پوست

محصولات بهداشتی و مراقبتی پوستی زمانی که منافذ پوست باز و شاداب هستند، بیشترین بازدهی و کارایی را خواهند داشت. بخور گرم پیش از استفاده از این محصولات می تواند سبب بازشدن منافد و بهبود عملکرد این محصولات شود. همچنین بخور گرم سبب افزایش گردش خون پوست شده و با اکسیژن رسانی بیشتر سبب درخشان شدن پوست خواهدشد.

از بین برنده گرفتگی سینوس ها

سردرد و گرفتگی سینوس از موارد و معضلاتی است که بخور گرم می تواند سبب تسکین و کاهش علائم شود. استفاده از روغن ها و داروهای گیاهی نیز اثربخشی بخور گرم را دوچندان خواهد کرد.

انواع دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

همان گونه که اشاره شد، دستگاه های بخور سرد و گرم در دو نوع مدل تبخیری و اولتراسونیک تولید و عرضه می شوند. هر یک از این مدل ها دارای مزایا و محدودیت های خاص خود است.

دستگاه بخور سرد تبخیری

دستگاه بخور سرد تبخیری، آب را تبخیر نمی کند بلکه با توجه به مکانیسم خاص آن، آب را به شکل بخار که مانند توده ای شبیه به مه است درآورده و با چرخش آن در محیط سبب افزایش رطوبت می گردد.

این چرخش نیز به کمک فن های تعبیه شده در دستگاه براحت صورت می گیرد. دستگاه های تبخیری دارای فیلتر هدایت کننده ای هستند. که وظیفه پخش و هدایت توده هوا را به محیط برعهده دارند. این فیلتر هوای مرطوب را پیش از ورود به محیط، پاکسازی کرده. و آلودگی های احتمالی همچون ناخالصی های آب مورد استفاده را جذب می کندد. در نتیجه تمیز کردن این فیلتر و یا تعویض آن در صورت نیاز از نکات مهم در حفظ و نگهداری دستگاه بخور تبخیری است.

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک

یکی دیگر از انواع دستگاه بخور سرد، بخور اولتراسونیک است. در واقع این دستگاه، تکنولوژی جدیدتر و پیشرفته تری نسبت به نمونه های تبخیری دارد. ساز و کار این دستگاه بخور اولتراسونیک از صفحه ای دیافراگمی تشکیل شده که سرعت چرخش بسیار بالایی دارد.

فواید دستگاه بخور اولتراسونیک سرد

بخور سرد اولتراسونیک پیشرقته ترین دستگاه بخور

ذرات آب با قرارگیری بر روی این صفحه از هم شکسته و جداشده و این ذرات تشکیل توده ای ابرمانند و غبارگونه را می دهند. با انتشار این ذرات و مولکول ها در محیط، رطوبت محیط افزایش می یابد. استفاده از تکنولوژی مدرن سبب کاهش صدای تولیدی این نوع دستگاه و همچنین مصرف انرژی گردیده است. برای آشنایی با بهترین دستگاه بخور سرد و ویژگی‌های یک دستگاه بخور سرد، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

دستگاه بخور گرم تبخیری

در بخور گرم تبخیری آب به جوش آمده و تبخیر می شود. این بخار حاصل از تبخیر در محیط منتشر شده و سبب افزایش رطوبت می گردد. دمای بالای آب و بخار در این حالت، سبب ضدعفونی کردن محیط از باکتری ها و میکروب ها نیز خواهد شد.

ضمن آن که به دلیل افزایش دما، می توان به جای آب از محصول های ضدعفونی و یا دارویی جهت تسکین علائم بیماری نظیر سرماخوردگی نیز استفاده کرد. البته این امر باید با مشورت و توصیه پزشک صورت پذیرد.

در این نوع دستگاه بخار به دلیل آن که از اِلمنت هایی جهت گرم کردن آب و خروج بخار استفاده می شود. به آن دستگاه بخور گرم المنتی یا حمامی نیز گفته می شود.

دستگاه بخور گرم اولتراسونیک

دستگاه بخور گرم اولتراسونیک نیز از یک صفحه دیافراگمی تشکیل شده است. که با استفاده از فرکانس و سرعت بالا سبب جداسازی قطرات و ذرات آب و تولید توده ای مه مانند می شود. این قطرات در محیط پخش شده و سبب تأمین رطوبت موردنیاز می گردد.

یک تیر و دو نشان با اولتراسونیک دومنظوره!

شاید تمایل داشته باشید از دستگاه بخور سرد و گرم در یک دستگاه استفاده کنید! در واقع این دو نوع مدل از بخور را همزمان در یک وسیله در اختیار داشته باشید. بدین منظور دستگاه بخور اولتراسونیک دومنظوره طراحی و تولید شده است.

دستگاه بخور اولتراسونیک دو منظوره به دلیل آن که هر دو نوع بخور سرد و گرم را در اختیار شما قرار می دهد، می تواند انتخابی مناسب و مقرون به صرفه برای تمامی فصول سال به شمار آید.

مزایا و معایب دستگاه های تبخیری و اولتراسونیک

 • دستگاه های تبخیری آب را طی فرآیندی با استفاده از گرما به توده ای از بخار سرد یا گرم تبدیل می کنند. در نتیجه قدرت و توان بالاتری نسبت به فرآیند خاص و تکنیکی اولتراسونیک دارد. لذا برای فضاهای بزرگ و مساحت بالا همچون پذیرایی، دستگاه تبخیری انتخاب مناسب تری خواهد بود. دستگاه اولتاسونیک اغلب برای فضاهای کوچکتر نظیر اتاق خواب انتخاب مناسبی است.
 • از طرفی دیگر فرآیند تبخیر همراه با صرف انرژی بیشتر و در نتیجه تولید سرو صدای بالاتری است. در حالی که مصرف انرژی در دستگاه اولتراسونیک که نمونه ای جدیدتر به شمار می رود، کمتر است. همچنین این دستگاه ها دستگاهی کم صدا و آرام محسوب می شوند.
 • در دستگاه های تبخیری بایستی فیلتر دستگاه که نقش مهمی در کارایی و عملکرد آن دارد، مورد بررسی و نگهداری قرار گیرد. حال آن که در اولتراسونیک خبری از فیلتر و تعویض آن نیست.
 • اولتراسونیک استفاده راحت تر و آسان تری دارد. اما همان گونه که در معرفی دستگاه اشاره شد. در طی زمان استفاده غباری سفید رنگ که ناشی از املاح آب می باشد را در اتاق پراکنده می کند.
 • که ممکن است بر روی سطوح و وسایل بنشیند و بایستی آن ها را پاک نمود. البته برای رفع این مشکل می توانید از آب مقطر و یا دستگاه های اولتراسونیک دارای پد از بین برنده املاح معدنی استفاده نمایید.
مزایا و معایب بخور تبخیری و اولتراسونیک

ویژگی های انواع دستگاه بخور

 • از لحاظ هزینه نیز دستگاه بخور تبخیری اغلب قیمت مناسب تری داشته و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند. دستگاه بخور اولتراسونیک نیز با توجه به فناوری های جدیدتر و امکانات خاص، قیمت بیشتری نسبت به دستگاه تبخیری دارند.
 • دستگاه بخور گرم از المنت ها و قطعاتی جهت گرم کردن و جوشاندن استفاده می کند. در نتیجه داغ شدن دستگاه، خطر سوختگی برای بزرگسالان و کودکان و یا حیوانات خانگی از جمله مواردی است که در دستگاه بخور سرد دیده نمی شود.
 • دستگاه بخور گرم به دلیل افزایش دمای مایع، امکان استفاده از ضدعفونی کننده های دارویی و گیاهی را نیز فراهم می کند. ضمن آن که حتی می توانید از خوشبوکننده های هوا در بخورهای گرم استفاده کنید. در حالی که این قابلیت در دستگاه بخور سرد وجود ندارد.
 • پوشش دهی محیطی دستگاه بخور سرد بیشتر است. و کاهش میزان خطر سرایت بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا را بیشتر کاهش می دهد.
 • دستگاه بخور گرم برای داشتن پوستی لطیف و شاداب انتخاب مناسب تری خواهد بود.
 • دستگاه بخور سرد به نگهداری حساس تری نیاز دارد. بهتر است برای مخزن آب از آب جوشیده سرد شده استفاده شود. تا فیلترها و قطعات دستگاه کارایی بهتری داشته باشند.
 • بخور گرم برای اختلالات ریوی انتخاب مناسب تری است. اما باید توجه شود در وجود التهاب ریوی استفاده از این نوع بخور توصیه نمی شود.
 • بخور سرد برای از بین بردن خشکی مجاری تنفسی و بهبود علائم سرماخوردگی نقش پررنگ تری دارد.
 • دستگاه بخور سرد ممکن است سبب افزایش بیش از اندازه رطوبت محیط شود. که فضا را برای رشد میکروب ها و قارچ ها فراهم می کند.
 • دستگاه بخور سرد اغلب برای آب و هوای تابستان و پاییز مناسب است. در حالی که بخور گرم برای آب و هوای سرد مانند فصل زمستان گزینه مناسب تری است.

در این مقاله به صورت مفصل به فواید دستگاه بخور سرد پرداختیم، برای آشنایی بیشتر با مزایای بخور سرد کلیک کنید.

نحوه استفاده از دستگاه بخور چیست؟

شیوه استفاده از دستگاه بخور چیست؟ دستگاه سرد و گرم از لحاظ کارکرد شباهت فراوانی با یکدیگر دارند. در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

گام اول :

به منظور استفاده صحیح و اصولی از دستگاه بخور اولین گام، مطالعه دفترچه راهنماست. مطالعه دفترچه شما را از امکانات و همچنین قابلیت های ویژه و احیاناً نکات قابل توجه و ویژه دستگاه بخور آگاه خواهد کرد.
لذا بنا به دلایلی نظیر مشاهده آن در بین دوستان یا آشنایان، از خواندن دفترچه راهنما غافل نشوید. دستگاه های بخور وسیله هایی نسبتاً حساس هستند. رعایت نکردن اصول و شیوه صحیح می تواند سبب آسیب به دستگاه و ایجاد خسارات مالی شود.

گام دوم:

یافتن جای مناسب دستگاه بخور گام بعدی در مسیر استفاده درست از آن است. دستگاه را به دیوار تکیه ندهید و سعی کنید حداقل 20 تا 30 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد. در این بخش مواظب پرده ها باشید و از نزدیک قراردادن دستگاه بخور به پرده ها خودداری نمایید. همچنین برای پخش و انتشار بهتر رطوبت دستگاه نیز بهتر است در سطح نسبتاً بلندی قرار بگیرد.

گام سوم:

برای بخور نیاز به آب سالم دارید. استفاده از آب مقطر به دلیل نداشتن املاح و مواد زائد بهترین انتخاب برای عملکرد دستگاه بخور و حفظ طول عمر آن است. استفاده از آب جوشیده سرد شده نیز انتخاب مناسبی خواهد بود. چنانچه دستگاه، فیلتر دارد از وجود آن در دستگاه و همچنین تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

گام چهارم:

در صورت رعایت موارد بیان شده آماده روشن کردن دستگاه بخور هستید. البته با توجه به مدل دستگاه و قابلیت های آن می توانید از تنظیمات ویژه و دلخواه خود استفاده کنید.

گام پنجم:

پیش از اتمام مخزن آب دستگاه، نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنید. همچنین بهتر است پس از خاموش کردن آن، آب موجود در مخزن را تعویض کنید.

نکات مهم در استفاده دستگاه بخور چیست؟

 • چنانچه دستگاه بخور گرم دارید، می توانید همراه آب از روغن یا داروهای گیاهی و معطر نیز استفاده کنید. حتماً پیش از آن از پشتیبانی دستگاه از وجود این قابلیت اطمینان حاصل کنید.
 • پس از خاموش کردن دستگاه بخور گرم به دلیل حرارت بالای قطعات و المنت ها اندکی صبر کنید تا دستگاه خنک شود. سپس نسبت به تعویض یا پرنمودن مخزن اقدام نمایید. در غیر این صورت امکان سوختگی دستگاه دور از ذهن نخواهد بود!
 • اگر برای مدتی از دستگاه بخور استفاده نمی کنید، حتماً آب درون مخزن را خالی نمایید.
 • تمیز کردن دستگاه بخور را به هیچ عنوان فراموش نکنید. امکان رشد باکتری ها در دستگاه خصوصاً در دستگاه بخور سرد قابل چشم پوشی نیست. لذا توصیه می شود حداقل هفته ای دوبار نسبت به تمیز کردن آن با آب و مایع ظرفشویی اقدام نمایید.
 • جرمگیری دستگاه به دلیل فعالیت باکتری ها نیز بایستی جدی گرفته شود. هیدروژن پراکسید وسرکه محلول های مناسبی برای این موضوع محسوب می شوند. به یادداشته باشید پس از جرمگیری با این مواد بلافاصله دستگاه بخور را با آب فراوان بشویید تا مانع از آسیب احتمالی به آن شود.
 • علاوه بر تمیزکردن خود دستگاه بخور و مخزن آن، تمیز کردن فیلتر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فیلتر به صورت مستقیم بر عملکرد خروجی دستگاه تأثیر دارد. املاح موجود در آب و سایر مایعات و در نتیجه رسوبات آن، می تواند کارایی آن را تحت تأثیر داده. طول عمر دستگاه را کاهش دهد. لذا توصیه می شود حداقل بعد از هر 2 تا 3 استفاده، فیلتر را تمیز کنید. همچنین تعویض آن ها به صورت سالانه نیز از دیگر اقدامات مناسب در این زمینه به شمار می رود.
 • مداوم و یکسره کار کردن دستگاه بخور می تواند باعث کاهش عمر مفید دستگاه شود. لذا توصیه می شود پس از چند ساعت کار کردن، بین 40 دقیقه تا 1 ساعت به دستگاه استراحت دهید. دفترچه راهنما، کارشناسان و پزشکان بهتر می توانند در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.
 • همان گونه که خشکی هوا می تواند برای بدن مضر باشد. از طرفی دیگر رطوبت بیش از حد نیز معایبی به همراه دارد. یکی از معایب رطوب زیاد، فعالیت و رشد سریع انواع باکتری و قارچ در محیط است. لذا توصیه می شود رطوبت محیط از مقدار مشخصی بیشتر نشود. محدوده 35 تا 45 درصد رطوبت تقریباً مناسب است.
 • برخی از دستگاه ها دارای قابلیت تنظیم رطوبت هستند که از مقدار خاصی فراتر نرود. در صورتی که دستگاه بخور شما چنین قابلیتی ندارد، می توانید رطوبت محیط را اندازه بگیرید. هچنین بخار زدن شیشه ها نیز می تواند نشانه ای از افزایش بیش از حد رطوبت محیط باشد. در این صورت نسبت به تنظیم رطوبت دستگاه اقدام نمایید.

جمع بندی

امروزه دستگاه های بخور سرد و گرم به دلیل فراهم کردن رطوبت موردنیاز، از جمله وسایل و تجهیزات کاربردی در محیط کار و منزل به شمار می روند. کاهش سرایت پذیری عفونت ها، تأمین رطوبت موردنیاز و بهبود خشکی پوست، تسکین و کاهش علائم بیماری های تنفسی و سرماخوردگی و جذب بهتر مواد بهداشتی و مراقبتی پوست تنها برخی از کاربردهای انواع دستگاه بخور سرد و گرم محسوب می شود.

در پاسخ دستگاه بخور سرد چیست؟ این دستگاه‌ها اغلب در دو نوع تبخیری و اولتراسونیک تولید و عرضه می شوند. که هریک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. این دستگاه ها دارای کارکرد ساده ای هستند و راه اندازی و استفاده از قابلیت های آن ها کار دشواری نیست. تنها کافی است برخی اقدامات و نکات نگهداری را به خوبی رعایت نمایید.

نوشته های مشابه

7 دیدگاه در “دستگاه بخور چیست؟ فرق آن با دستگاه بخور گرم

 1. کریمی گفت:

  ممنووون از توضیحاتتون! 🌼🌼✨

 2. صمد گفت:

  احسنت، عالی وخوب توضیح دادین خدا قوت

  1. زهرا مرتضایی گفت:

   ممنون بابت ثبت دیدگاه ارزشمندتون

   1. علیرضا گفت:

    سلام عالی بود ممنون

 3. بخور سرد گفت:

  سلام … آیا می تونیم از دستگاه بخور سرد در فصل زمستان هم استفاده کنیم ؟

  1. زهرا مرتضایی گفت:

   سلام، بله بخور سرد در واقع سرمای خاصی برای محیط ایجاد نخواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *