مراقبت از بدن, دردهای بدن

درمان درد دنبالچه – در رفتن دنبالچه چیست؟

درمان درد دنبالچه

دنبالچه یعنی چه؟

درمان درد دنبالچه : بطور کلی دنبالچه یک آرایش مثلثی شکل از استخوان است که قسمت پایینی ستون فقرات را در زیر یا ادامه استخوان خاجی تشکیل می دهد. دنبالچه در واقع نشان دهنده وجود دم باقی مانده در آناتومی بدن است و دقیقاً به همین دلیل است که برخی معتقدند اصطلاح رایج دنبالچه به این دلیل برای این قسمت انتخاب شده است. البته برخی نیز معتقدند که نام انگلیسی آن از یک کلمه یونانی به معنای پرنده ای که منقار آن به سمت پایین است نشات گرفته است.

 بسته به رشد فیزیکی و بدن فرد، دنبالچه ممکن است از سه تا پنج استخوان مختلف تشکیل شود که توسط مفاصل جوش خورده یا نیمه جوش خورده و یا رباط‌های دیسک مانند به هم متصل شده‌اند. در حالی که در گذشته طور دیگری تصور می شد اما مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که دنبالچه یک استخوان جامد نیست و دارای حرکت محدودی بین استخوان ها است که توسط مفاصل فیبری و رباط ها اتفاق می افتد.

دنبالچه در واقع از طریق مفصل ساکروکسیژیال به ساکروم متصل می شود. در حالت کلی باید گفت که معمولاً حرکت محدودی بین دنبالچه و استخوان خاجی وجود دارد. دنبالچه معمولاً با حرکت لگن و پاها کمی به جلو یا عقب حرکت می کند، برای مثال زمانی که فرد می نشیند یا می ایستد، استخوان های تشکیل دهنده لگن از جمله دنبالچه، اندکی به سمت بیرون و داخل می چرخند تا بتوانند بهتر به تعادل بدن کمک کرده و از آن حمایت کنند.

مشکل درد دنبالچه

درد دنبالچه که اصطلاحاً به آن کوکسیدینیا (Coccyx) نیز گفته می‌شود، دردی است که در داخل و اطراف استخوان مثلثی شکل کوچک که در انتهای ستون فقرات، بالای شکاف باسن و همان قسمتی که دنبالچه نام دارد اتفاق می افتد. اگر بخواهیم عمیق تر به بررسی این نامگذاری بپردازیم باید بگوئیم همان طور که گفته شد، اصطلاح دنبالچه از کلمه یونانی فاخته گرفته شده است چرا که بسیار شبیه منقار این پرنده و نوک آن به سمت پایین است. عبارت دینیا یا Dynia  نیز به معنای درد است پس بنابراین کوکسیدینیا در لغت به معنای “درد دنبالچه” است.

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، دنبالچه از سه تا پنج مهره یا استخوان به هم جوش خورده تشکیل شده است و زیر استخوان خاجی، در ادامه ستون فقرات قرار دارد، همچنین چندین تاندون، ماهیچه و رباط نیز به آن متصل می شوند. هر دو استخوان دنبالچه و ایسکیال یا همان دو استخوانی که قسمت پایینی لگن را تشکیل می دهند در واقع بخش هایی هستند که وزن فرد را هنگام نشستن تحمل می کنند.

در این حالت دنبالچه به جای اینکه مستقیم به سمت پایین باشد، کمی خمیده می شود، اما در واقع انحنای بیش از حد آن است که مسئله ای غیر طبیعی بوده و در نتیجه دردناک می شود. درد دنبالچه در واقع از یک درد مبهم تا دردی شبیه به یک ضربه خنجر شدید متغیر است و ممکن است هفته ها، ماه ها یا گاهی اوقات بیشتر نیز طول بکشد. بطور کلی سه رویداد وجود دارد که می تواند باعث بروز درد دنبالچه در افراد شده و جوابی مناسب برای این سوال باشد که چرا دنبالچه درد می کند:

 • ترومای خارجی: کبودی دنبالچه ، شکسته یا دررفتگی ناشی از زمین یا ضربه خوردن.
 • ترومای داخلی: ضربه یا فشار ناشی از زایمان سخت یا نشستن طولانی مدت روی یک سطح باریک یا سخت.
 • سایر موارد: عفونت، آبسه و تومور.

البته ذکر این نکته الزامی است که برای یک سوم از مبتلایان به درد دنبالچه یا کوکسیدینیا، علت ناشناخته است.

در رفتگی دنبالچه

بطور کلی باید گفت که در رفتگی استخوان دنبالچه مشکلی نادر به شمار می آید. همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، اغلب مشکلاتی که برای دنبالچه در افراد بروز می کند معمولاً به دلیل فشار، ضربه یا حالات قرارگیری نادرست اتفاق می افتد. اما گاهی ممکن است ضربه یا فشار وارد شده به بدن فرد و دنبالچه او به قدری باشد که موجب در رفتگی یا شکستگی دنبالچه شود.

از جمله علائمی که ممکن است گویای در رفتن دنبالچه یا شکستن دنبالچه در افراد باشد، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • درد شدید یا سوراخ کننده در دنبالچه.
 • درد شدید و وحشتناک در هنگام تغییر حالت از نشسته به ایستادن.
 • درد شدید در هنگام نشستن طولانی مدت.
 • درد شدید در هنگام اجابت مزاج.
 • درد شدید و غیر قابل تحمل در هنگام رابطه جنسی 
درد دنبالچه چیست

درد استخوان دنبالچه

[ux_products ids=”14926,4034,4030,3981,3974″]

روش درمان درد دنبالچه

بطور معمول اکثر افراد بدون انجام هیچ گونه درمان سنگین و خاصی بهبود می یابند و طبق بررسی های صورت گرفته از کسانی که نیاز به درمان دارند، 90٪ از افراد تنها نیاز به استفاده از داروهای خانگی و استفاده از درمان خانگی برای دنبالچه دارند، سایر افراد نیز ممکن است به درمان های سرپایی و یا جراحی نیاز پیدا کنند. ما در ادامه به بررسی راه های کاهش درد دنبالچه و اینکه چگونه دنبالچه را درمان کنیم، خواهیم پرداخت:

راههای درمان‌ های خانگی درد دنبالچه عبارتند از:

 • مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن برای کاهش درد و تورم.
 • کاهش زمان نشستن بصورت طولانی مدت و خم شدن دوره ای به سمت جلو.
 • حمام آب گرم برای شل شدن عضلات و کاهش درد.
 • استفاده از یک بالشتک ژله‌ای گوه‌ای یا تشک برای دنبالچه در زمان نشستن.
 • مصرف نرم کننده های مدفوع برای کاهش درد در هنگام اجابت مزاج.
 • کشش و تقویت عضلات کمر و لگن.
 • استفاده از بسته های سرد یا گرم در قسمت پایین کمر، بیش از 20 تا 30 دقیقه و چند بار در روز .
 • پوشیدن لباس های گشاد و راحت.

درمان‌های سرپایی برای درد دنبالچه عبارتند از:

 • مسدود کردن منبع عصبی ناحیه یا بلوک عصبی دنبالچه با استفاده از داروهای بی حس کننده و استروئیدها برای کاهش التهاب.
 • ماساژ درمانی که معمولاً فقط تسکین موقتی ایجاد می کند.
 • تمرینات کششی و بهبود وضعیت بدن با هدایت فیزیوتراپیست و فیزیوتراپی برای دنبالچه.
 • انجام طب سوزنی.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست.

گزینه های جراحی درمان درد دنبالچه عبارتند از:

کوکسیژکتومی جزئی یا همان برداشتن بخشی از دنبالچه البته در موارد بسیار نادر.

کوکسیژکتومی کامل یا همان برداشتن کل دنبالچه البته در موارد بسیار نادر.

زمان نقاهت از کوکسیژکتومی می تواند چند ماه یا شاید یک سال طول بکشد. متأسفانه، هیچ تضمینی وجود ندارد که درد حتی در صورت از بین رفتن استخوان از بین برود، البته این مطلب نیز جزء موارد نادر خواهد بود.

البته در حالت کلی موارد متعددی وجود دارند که می توانند بر درمان یا کاهش درد دنبالچه تاثیر بگذارند و در دسته راه های کاهش درد دنبالچه قرار بگیرند:

نرمش و ورزش برای درمان درد دنبالچه

نرمش و ورزش اغلب می تواند درمان مناسبی برای بسیاری از بیماری های مفصلی و استخوانی از جمله درمان درد دنبالچه در بدن باشد. در اینجا نیز ورزش و تمریناتی وجود دارد که می تواند به رفع مشکل درد دنبالچه کمک نمایند:

حرکت ژست کودک یا Child’s Pose

این حرکت به تقویت عضلات لگن، تحریک جریان خون در اندام های لگن و کشش کمر کمک می کند. این حرکت همچنین به سیستم عصبی اجازه می دهد تا دوباره تنظیم شده و بدن به درستی عمل کند.

هنگامی که این حرکت با زانوهای نزدیک به هم انجام می شود، به تسهیل هضم و ریلکسی اندام های داخلی کمک می شود. در این حرکت فرد باید روی زانوهای خود نشسته و سپس بر روی زانوها و شکم خود خم شود، پیشانی را روی زمین بگذارد و دست ها را به شکل مستقیم به جلو و روی زمین قرار دهد.

درمان درد دنبالچه

درمان درد دنبالچه

حرکت ژست کمان یا Bow Pose

این حرکت یک تمرین کششی ملایم است که به تقویت همزمان پشت، عضلات دنبالچه و تاندون ها کمک می کند. حالت کمان برای مبتدیان مناسب است زیرا خطر کمتری برای آسیب در ستون فقرات کمری فرد را به همراه دارد. حرکت کمان فواید زیادی برای رفع مشکل درد دنبالچه و درمان درد دنبالچه دارد همچنین با مراقبت خوب از غدد فوق کلیوی، استرس و اضطراب را نیز کاهش می دهد.

در این حرکت فرد به روی شکم خود دراز می کشد و سعی می کند از پشت، با دستان خود تیغه بیرونی پنجه پاها را به شمت دستان خود بکشد.

درمان درد دنبالچه

درد دنبالچه

حرکت ژست گربه-گاو یا Cat-Cow Pose

این یک حرکت پویا است که به گرم کردن ستون فقرات در هر نقطه از تشک یا خارج از تشک کمک می کند. این حرکت هماهنگ شده با تنفس، فواید متعددی برای سلامتی و از جمله درمان درد دنبالچه دارد و به گردش خون دیسک بین مهره ها کمک می کند.

 در این حرکت افراد باید کف دو دست و زانوها را روی زمین گذاشته یا اصطلاحاً به شکل چهار دست و پا قرار بگیرند و سعی کنند ستون فقرات خود را به سمت بالا گرد نمایند.

جا انداختن دنبالچه

درمان درد دنبالچه

تشک برای درمان درد دنبالچه

استفاده از بالشتک برای دنبالچه نیز می تواند در بحث نحوه درمان دنبالچه موثر به نظر برسد. استفاده از بالش دونات یا بالش مخصوص تسکین درد و تشک برای دنبالچه می تواند تا حد زیادی به کاهش درد دنبالچه کمک نماید.

پماد برای درمان درد دنبالچه

بطور کلی باید گفت که داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی می توانند به کاهش درد و علائم بیماری هایی نظیر درد دنبالچه کمک کنند. از جمله پمادهایی که می توان برای کاهش چنین دردهایی معرفی کرد، پماد پیروکسیکام می باشد که تقریباً در تمام داروخانه ها موجود و قابل دسترس می باشد.

مسکن برای درد دنبالچه

بطور معمول و در زمان بروز دردهای مفصلی و استخوانی می توان از مسکن های عمومی، ضد التهابی و غیر استروئیدی برای درمان درد دنبالچه استفاده نمود. از جمله داروهایی که می توان در این زمینه استفاده نمود می توان به ایبوپروفن، ناپروکسن و ژلوفن اشاره نمود. البته برخی افراد نیز با درمان های خانگی درد دنبالچه موافق بوده و استفاده از نمک داغ یا زنجبیل را پیشنهاد می کنند.

نحوه ماساژ دنبالچه

بطور معمول ماساژ و دستکاری بافت نرم روی عضلات و رباط‌های اطراف دنبالچه می تواند به کاهش درد در افرادی که از درد استخوان دنبالچه رنج می برند کمک کند چرا که اغلب بروز درد دنبالچه در افراد می تواند بر اثر قرار گرفتن در موقعیت های اشتباه نشستن اتفاق بیفتد.

همچنین ماهیچه‌های منقبض در این ناحیه می‌توانند فشار بیشتری بر روی رباط‌ها و مفصل ساکروکوکسیژیال وارد کنند و تحرک آن را محدود کنند یا دنبالچه را بکشند و نهایتاً موجب بروز درد در این ناحیه شوند. بهترین کار در بحث آموزش ماساژ دنبالچه می تواند این باشد که فرد ابتدا به پشت خود بخوابد و پاها را در امتداد بدن روی زمین قرار دهد. حالا فرد می تواند با خم کردن یکی از زانوهای خود به داخل شکم و کشیدن آن به سمت مخالف، کشش را در بدن و ناحیه دنبالچه خود حس نماید.

اگر قرار است ماساژ را بر روی شخص دیگری انجام دهیم بهترین کار این است که از وی بخواهیم بر روی شکم خود دراز بکشد، سپس به آرامی شروع به ماساژ و دوران دست بر روی ناحیه میان استخوان خاجی و استخوان دنبالچه نمائیم و به نوعی درمان دنبالچه با انگشت را بر روی او انجام دهیم.

روش جا انداختن دنبالچه

در بحث روش جا انداختن دنبالچه باید گفت که اصولاً جا انداختن دنبالچه در افرادی که دچار در رفتگی دنبالچه شده باشند، عملی است که از طریق مقعد و توسط پزشک و متخصصین این امر در مراکز بهداشتی انجام می شود. برخی افراد ممکن است در طول درمان و جا انداختن دنبالچه خود نیاز به فیریوتراپی و یا حتی تزریق پیدا نمایند. این عمل بسیار حساس و دقیق می باشد و در برخی موارد ممکن است با جابجایی استخوان خاصی صورت پذیرد.

ایرینگ دنبالچه

ایرینگ دنبالچه در واقع اشاره به یک بالش طراحی شده توسط جراح و متخصص دارد که به صورت ارگونومیک طراحی می شود تا فشار بر روی نواحی حساس را هنگام نشستن کاهش دهد. استفاده از مموری فوم با کیفیت بالا، همراه با طراحی دایره ای بالش که بتواند وزن را به طور یکنواخت توزیع کند تا فشار روی کف لگن و دنبالچه کاهش یابد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

شما می توانید بهترین و با کیفیت ترین انواع ایرینگ دنبالچه را با چند کلیک از زیمانو خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *