سلامت جنسی, کیفیت رابطه جنسی

اسپری تاخیری چیست و طرز مصرف آن

اسپری تاخیری چیست؟

اسپری تاخیری برای چیست؟ در حال حاضر بسیاری از مردان در سراسر جهان با اختلال انزال زودرس یا همان زودانزالی که کوتاه شده عبارت premature ejaculation میباشد، درگیر هستند. این در حالی است که اغلب آقایان یا حتی شرکای جنسی آنها  تمایل دارند که رابطه جنسی طولانی تر و لذتبخش تری را تجربه نمایند. خوشبختانه امروزه گسترش علم و صنعت پزشکی توانسته راه حل های مناسبی را برای درمان زودانزالی به دارندگان آن ارائه دهد.

یکی از این راه حل ها، استفاده از اسپری تاخیری برای آقایان است. در حال حاضر صدها برند و شرکت تولید کننده در سراسر جهان به ساخت و عرضه این محصول مشغول هستند و افراد می توانند بدون نیاز به تجویز پزشک به راحتی محصول مورد نظر خود را تهیه کرده و رابطه ای سرشار از عشق و لذت را تجربه نمایند. سوالات زیادی در این رابطه مطرح می شود. به عنوان مثال:

 • آیا اسپری تاخیری ضرر دارد؟
 • اسپری تاخیری برای چیست؟
 • اسپری تاخیری چند ساعت اثر دارد؟
 • اسپری تاخیری را از کجا بخریم؟
 • اسپری تاخیری و روش مصرف آن چگونه است؟
 • چه اسپری تاخیری خوبه؟ چه اسپری تاخیری بخریم؟
 • تاثیر اسپری تاخیری بر جنین
 • اسپری تاخیری بهتره یا ژل ؟
 • بهترین اسپری تاخیری حجم دهنده کدام است
 • اسپری تاخیری بهتره یا قرص؟
 • استفاده از اسپری تاخیری بعد واکسن کرونا مجاز است؟
 • اسپری تاخیری کجا و چطور زده می شود؟
 • اسپری تاخیری برای بارداری ضرر دارد

ما در این مقاله سعی داریم تا به معرفی انواع این اسپری ها و محصولات مشابه پرداخته و نحوه عملکرد، طرز استفاده از آنها و … را بررسی نموده و به بخش عمده ای از این سئوالات پاسخ دهیم.

اسپری تاخیری چیست و چگونه کار می‌کند؟

اسپری تاخیری با نام های مختلفی شناخته می شوند از جمله اسپری زودانزالی. البته در واقعیت این نام آن نیست که حائز اهمیت می باشد،  بلکه عملکرد ویژه و مثبت آن است که موجب شده این محصول به یک محصول پر طرفدار در میان آقایان تبدیل شود.

این اسپری ها در واقع راهی را برای مردان فراهم می کند تا بتوانند یک رابطه جنسی طولانی تر و بهتری داشته باشند. با توجه به مطالعات صورت گرفته بین یک سوم تا یک پنجم از مردان ایالات متحده امریکا از اسپری تاخیری برای درمان زودانزالی استفاده می کنند. البته بسیاری از آقایان خود را مبتلا به زودانزالی نمی دانند، اما با این حال پس از استفاده از این اسپری ها بسیار راضی بوده و از استفاده این محصول احساس  رضایت می کنند.

با توجه به این مطلب که مردان برای رسیدن به ارگاسم در حین رابطه جنسی به طور متوسط ​​به 5 دقیقه زمان نیاز دارند، ولی میانگین این زمان برای زنان در طول فعالیت جنسی، بیش از سه برابر این مقدار است؛ بنابراین استفاده اسپری تاخیری به مردان کمک می کند تا دوام بیشتری در رابطه داشته باشند و متعاقباً بتوانند رضایت شریک جنسی خود را نیز جلب نمایند.

نحوه عملکرد اسپری تاخیری

همانطور که از نام آن پیدا است، این محصول می تواند با بی حس کردن جزئی و موقتی اعصاب آلت تناسلی، ارگاسم مرد را به تاخیر انداخته و مدت زمان رابطه جنسی را افزایش دهد. آقایان می توانند با استفاده از این اسپری ها، طبق دستورالعمل آن یک رابطه جنسی لذتبخش را تجربه نمایند. البته جای نگرانی نیست؛ آلت تناسلی عضو بسیار حساسی است و کمی بی حسی ابداً نمی تواند احساس لذت رابطه جنسی را از بین ببرد.

لازم به ذکر است که برخی از مردان در زمان استفاده از اسپری طبق دستور، ارگاسم شدیدتری را تجربه می‌کنند، چرا که با استفاده از این محصول می توانند زمان رابطه جنسی خود را افزایش دهند.

نحوه استفاده از اسپری های تاخیری

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله به آن اشاره شد، اسپری های تاخیری در واقع نوعی ماده بی حس کننده موضعی هستند که برای بی حس کردن ناحیه ای خاص در بدن، تسکین درد و …،  استفاده می شود. این دارو همچنین در شکل های مختلفی اعم از مایع برای تزریق، برچسب، اسپری یا کرم موضعی و داروی خوراکی در داروخانه ها عرضه می شود. از این محصولات همچنین می توان برای برای درمان زودانزالی، نیز استفاده نمود که این امر موجب کاهش حس آلت تناسلی می شود و افزایش زمان رابطه را موجب خواهد شد.

اثر بخشی محصولات ساخته شده از لیدوکائین و بنزوکائین ممکن است در مدت زمان کمتر از پنج دقیقه طول بکشد و اثرات آن اغلب پس از گذشت حدوداً 90 دقیقه از بین خواهد رفت. اما سوال اینجاست اسپری تاخیری را کجا باید زد ؟

برای اثر بخشی بهتر این محصول بهتر است 10-15 دقیقه قبل از شروع رابطه مراحل زیر را انجام داد:

 • انتخاب حساس ترین بخش آلت تناسلی
 • تکان دادن بطری به آرامی
 • نگه داشتن نازل بطری در نزدیکی آلت تناسلی
 • فشردن نازل تا خروج مواد اسپری از داخل آن
 • اسپری کردن 3 الی 10 پاف بر روی آلت تناسلی و با توجه به حساسیت بدن

مقایسه انواع اسپری های تاخیری

بطور کلی باید گفت که عملکرد و تاثیر انواع مختلف اسپری ها باهم یکسان می باشد. وظیفه تمام این اسپری ها در واقع بی حس کردن آلت تناسلی بوده که می تواند منجر به افزایش مدت زمان رابطه جنسی و نهایتاً افزایش لذت در افراد شود.

اما این اسپری ها می توانند از لحاظ ساختاری و ترکیبات با یکدیگر متفاوت باشند؛ در حال حاضر از نظر ساختار شیمیائی، ۲ نوع اسپری تاخیری در بازار وجود دارد که به ترتیب به آنها اسپری‌های تاخیری لیدوکائین و اسپری‌های تاخیری حاوی بنزوکائین گفته می شود.

اسپری تاخیری لیدوکائین چیست؟

تفاوت لیدوکائین و اسپری تاخیری چیست؟ لیدوکائین که با نام تجاری Xylocaine، در میان افراد شناخته می شود در واقع یک ماده بی حس کننده موضعی است که از آن برای بی حس کردن یک ناحیه خاص در بدن، تسکین درد یا بی حس کردن غشاهای مخاطی مانند دهان و گلو قبل از اقدامات پزشکی استفاده می شود.

این دارو به اشکال مختلفی از جمله به شکل مایع برای تزریق در حین عمل های جراحی، برچسب، اسپری یا کرم موضعی و داروی خوراکی در داروخانه ها وجود دارد. لیدوکائین از زمانی که FDA آن را در سال 1948 تایید کرد در بازار وجود داشته و تقریباً در اغلب داروخانه های جهان، لیدوکائین 4% به عنوان یک محصول بدون نسخه برای بی حسی پوست تایید شده است.

لیدوکائین در اسپری های تاخیری لیدوکائین برای بی حس کردن آلت تناسلی و با هدف جلوگیری از انزال زودرس استفاده می شود. همچنین برخی از مدل های کاندوم نیز حاوی مقداری لیدوکائین در داخل خود هستند که می توانند عملکردی مشابه اسپری های تاخیری داشته باشند. در مورد کاندوم تاخیری در ادامه صحبت خواهیم کرد.

بنزوکائین چیست؟

بنزوکائین نیز مانند لیدوکائین، یک نوع بی حس کننده موضعی است. برای مثال می توان بنزوکائین را در برخی از داروهایی که برای تسکین درد دندان، بخال، آفت و گلودرد استفاده می شوند، یافت. بنزوکائین همچنین می تواند در درمان تحریکات و خارش های پوست ناشی از خراش ها، بریدگی ها و نیش حشرات نیز موثر باشد.

بنزوکائین از سال 1902 بطور گسترده در داروخانه های سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و مانند لیدوکائین، در اشکال مختلفی از جمله کرم‌ها، ژل‌ها، اسپری‌ها و برچسب ها در داروخانه ها عرضه می شود. از بنزوکائین نیز می توان برای بی حسی آلت تناسلی و  با هدف جلوگیری از انزال زودرس استفاده نمود.

مقایسه اسپری تاخیری لیدوکائین با بنزوکائین

بطور کلی باید گفته که استفاده از بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین یا بنزوکائین برای افراد بی خطر است. از هر دو ماده لیدوکائین و بنزوکائین می توان به عنوان یک بی حس کننده موضعی و رفع زودانزالی استفاده نمود و اطمینان داشت که هر دو می توانند اثری مشابه و یکسان از خود نشان دهند.

بطور کلی استفاده از این محصولات  طبق دستورالعمل، برای کسی مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ به همین دلیل نیز این داروها اغلب بدون تجویز پزشک نیز  در داروخانه ها به فروش می رسند؛ اما با این حال ممکن است استفاده از هر کدام از آنها در برخی از افراد واکنش های آلرژیک بوجود آورند که البته این موضوع یکی از نادرترین عوارض استفاده از این محصولات می باشد. برای مثال افرادی که به بنزوکائین حساسیت دارند، براحتی می توانند از اسپری تاخیری لیدوکائین به عنوان جایگزین استفاده نمایند.

همچنین افرادی که به مواد بیهوشی در گروه آمیدها حساسیت دارند نیز احتمالاً باید از لیدوکائین اجتناب کنند. بنابراین اگر آلرژی شناخته شده ای دارید، قطعاً نباید قبل از مشاوره با پزشک از اسپری های حاوی این آلرژن ها استفاده کنید.

موارد قابل توجه در زمان استفاده از اسپری تاخیری

رابطه جنسی و لذت بردن از آن امری است که مربوط به طرفین و شرکای جنسی در رابطه است، بنابراین بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی در مورد استفاده از اسپری تاخیری با شریک جنسی صحبت کرده و نظر وی را نیز در این مورد بپرسید. این امر علاوه بر افزایش حس احترام می تواند به داشتن یک رابطه سالم نیز منجر شود؛ چرا که ممکن است استفاده از اسپری مد موجب بروز واکنش آلرژیک در شریک جنسی فرد شود.

مانند هر داروی دیگری که در داروخانه عرضه می شود، اسپری تاخیری نیز دارای دستورالعمل های خاص برای استفاده صحیح و عملکرد بهتر می باشد. از جمله موارد مهمی که در زمان مصرف این اسپری ها باید به آنها توجه داشت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مطالعه دستورالعمل نوشته شده داخل جعبه با دقت استفاده شود
 • تست کردن مقداری از دارو ابتدا بر روی بازو یا پا
 • استفاده از کمترین مقدار دارو
 • استفاده از دارو فقط در محل مورد نیاز
 • عدم استفاده بر روی قسمت های آسیب دیده که دارای زخم، حساسیت و … هستند
 • عدم پانسمان، بستن یا حرارت دادن به بخشی که دارو بر روی آن استفاده شده است
 • توجه به علائم یا تغییرات پوستی مانند رنگ پریدگی، آبی یا خاکستری شدن رنگ پوست، لب‌ها یا ناخن‌ها، تنگی نفس، بروز خستگی ناگهانی، گیجی، سردرد، سبکی سر یا ضربان قلب شدید
 • عدم استفاده از اسپری برای کسانی که همسر آنها باردار می باشد

 

نکات مهم در انتخاب بهترین اسپری تاخیری

با توجه به اینکه اسپری های تاخیری از دو ماده مختلف به نام لیدوکائین و بنزوکائین ساخته می شوند، بنابراین اولین قدم در انتخاب اسپری ساخته شده از ماده ای است که با بدن فرد سازگار باشد.

پس از آن باید به این نکته توجه نمود که قرار است از اسپری تاخیری در چه مکانی استفاده شود؛ برای مثال اگر قرار است که از اسپری تاخیری در استخر یا مکان های مرطوب استفاده شود، بهتر است نوع ضد آب آن تهیه شود. همچنین برخی از اسپری ها دارای عملکردی سریع و برخی دیگر به آرامی اثر می کنند.

بنابراین بهتر است در زمان خرید اسپری تاخیری به این نکته نیز توجه شود. مطلب بعدی برند تولید کننده اسپری خواهد بود؛ قطعا برندهای معتبر می توانند اثرگذاری بهتری داشته باشند. بحث قیمت اسپری تاخیری نیز مورد مهم دیگری است که افراد در زمان خرید اسپری تاخیری در نظر بگیرند.

بهترین اسپری های تاخیری کدامند؟

در حال حاضر این اسپری ها توسط برندها و شرکت های مختلفی در سراسر جهان تولید و عرضه می گردند. ما در این بخش سعی داریم تا برخی از معتبرترین و بهترین برندهای انها را معرفی نمائیم.

 • اسپری تاخیری ویگا (مثل اسپری مدل 50000)
 • اسپری تاخیری ویاگرا
 • اسپری تاخیری کدکس
 • اسپری تاخیری Maxman
 • اسپری تاخیری ایموشن
 • اسپری تاخیری کاپوت
 • اسپری تاخیری پاورمن
 • اسپری تاخیری سزار

ژل تاخیری

معرفی محصولات مشابه

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، علاوه بر این اسپری ها، محصولات مشابه دیگری وجود دارد که افراد می توانند با توجه به نوع نیاز و علاقه خود از آنها برای افزایش مدت زمان رابطه و حس لذت استفاده نمایند. به عنوان مثال برخی از رایج ترین این محصولات می توان به ژل تاخیری و کاندوم تاخیری اشاره نمود که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

ژل تاخیری

تفاوت ژل و اسپری تاخیری: ژل تاخیری لیدوکائین یکی از محصولات موثر در درمان زودانزالی می باشد که برای کمک به کاهش حساسیت آلت تناسلی استفاده می شود.

پس از استفاده از ژل تاخیری طبق دستورالعمل داخل جعبه آن، فرد باید در حدود 30 تا 40 ثانیه احساس سوزن سوزن شدن را تجربه نماید تا بی حسی شروع شود. این محصول می تواند برای حدوداً یک ساعت کاملاً مؤثر باشد. البته برخی از برندها می توانند قوی تر عمل کرده و ناحیه مورد نظر را برای چندین ساعت بی حس نمایند.

کاندوم تاخیری

کاندوم تاخیری همانطور که از نامش پیداست با تاخیر در انزال تا حدی به مردان کمک می کند تا بتوانند طول زمان عشق ورزی را طولانی تر کنند. کاندوم تاخیری اغلب حاوی ژل یا کرم بنزوکائین است، که همانطور که گفته شد، دارای خاصیت سر کنندگی است. هنگامی که آلت تناسلی مرد با بنزوکائین تماس پیدا می کند، حس های اندان تناسلی برای مدتی کاهش پیدا کرده و فرد می تواند مدت زمان بیشتری را در رابطه جنسی دوام بیاورد و انزال دیرتر صورت پذیرد.

کاندوم های تاخیری که در بازار وجود دارند، بطور ویژه برای کمک به مردان برای افزایش مدت زمان مقاربت طراحی شده اند و به شریک جنسی وی اجازه می دهند تا به اوج انفجار دست یابند. کاندوم تاخیری همچنین به عنوان یک کاتالیزور عمل می کنند و به مردان اعتماد به نفس می دهد. این افزایش اعتماد به نفس باعث می شود که این مردان در طول رابطه جنسی عملکرد بهتری داشته باشند به سطح بالاتری از لذت برسند.

بنابراین کاندوم تاخیری نه تنها از نظر جسمی به مردان کمک می کند، بلکه از نظر روانی نیز می تواند برای آنها مانند معجزه عمل کند. به اینصورت زنانی که شریک جنسی خود را وادار به پوشیدن کاندوم تاخیری می کنند، می توانند یک رابطه جنسی فوق العاده را تجربه نمایند.

اسپری تاخیری، ژل تاخیری ،کاندوم تاخیری، کدام یک بهتر است؟

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله به آن اشاره شد، عملکرد تمام محصولاتی مانند اسپری، کاندوم تاخیری و ژل تاخیری مشابه یکدیگر بوده و همگی برای درمان زودانزالی موثر می باشند.

اما در حالت کلی باید گفت که انتخاب و استفاده هر کدام از این محصولات پس از در نظر گرفتن سلیقه شخصی هر فرد به خواسته وی نیز مربوط می شود. برای مثال اگر شخصی بخواهد رابطه ای آزاد را تجربه کند بهتر است از اسپری تاخیری یا ژل تاخیری استفاده نماید و در صورتی که طرفین بخواهند رابطه ای کنترل شده و محافظت شده باشند باید از کاندوم تاخیری استفاده نمایند.

اسپری تاخیری اصل را از کجا تهیه کنیم؟

این اسپری ها در داروخانه ها و مراکز فروش لوازم بهداشتی معمولا موجود است. منتها اگر برای خرید حضوری این اقلام معذوریت دارید پیشنهاد بهتری برای شما داریم. شما می توانید برای تهیه لوازم جنسی و زناشویی از وب سایت زیمانو اقدام به خرید اینترنتی نمایید و در اولین فرصت این اقلام را در بسته بندی که محتویات آن پیدا نیست دریافت نمایید.

خرید اینترنتی لوازم جنسی و زناشویی

 

در پایان

یکی از دغدغه های بزرگ هر فردی، داشتن یک رابطه جنسی سرشار از لذت با شریک جنسی خود می باشد. امری که می تواند موجب استحکام هر رابطه ای شود. اما بسیاری از اقایان در سراسر جهان بدلیل داشتن اختلال زودانزالی یا همان زود انزالی، از داشتن یک رابطه لذت بخش محروم هستند.

بطور کلی انزال زودرس زمانی اتفاق می افتد که فرد با حداقل تحریک جنسی به سرعت به انزال می رسد و از ادامه رابطه باز می ماند. این اختلال می تواند علل و دلایل بسیار زیادی داشته باشد اما مهمتر از شناخت دلایل ایجاد آن، بحث مقابله و درمان آن می باشد. در حال حاضر روش های مختلفی برای درمان زودانزالی وجود دارد که یکی از بهترین روش ها استفاده از اسپری تاخیری، کاندوم تاخیری یا ژل تاخیری خواهد بود. ما در این مقاله بصورت جامع به بررسی این مطالب پرداختیم و به سوال اسپری تاخیری چیست پاسخ دادیم.

همانطور که گفته شد، این اسپری ها حاوی نوعی ماده بی حس کننده موضعی هستند که می توانند  حساسیت بالای آلت تناسلی را کاهش دهند و به این طریق، با افزایش مدت زمان رابطه جنسی به افزایش لذت رابطه هر دو طرف کمک نمایند. این اسپری ها که از دو ماده بی حس کننده با نام های بنزوکائین و لیدوکائین ساخته می شوند، بصورت آزاد و بدون نیاز به تجویز پزشک در داروخانه عرضه می شوند.

در صورتی که افراد دارای حساسیت های از پیش شناخته شده یا هر عارضه خاص دیگری باشند می توانند قبل از مصرف این محصولات با پزشک خود مشورت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *