آموزشی

تنقیه یا انما در منزل !

تنقیه
امتیاز

تنقیه یا انمای تخلیه چیست ؟

تنقیه یا انما (Enema) در لغت به معنای پاکیزه نمودن و تمیز کردن می‌باشد. در اصطلاح نیز به روشی اطلاق می‌شود که در آن روده مورد شست و شو قرار گرفته و مواد زائد از آن خارج می‌شود. در واقع تخلیه روده و پاکسازی آن خصوصاً در موارد ابتلا به یبوست از کاربرد های تنقیه محسوب می‌شود.

یبوست از جمله مشکلات رایج در حوزه گوارش است که در آن مدفوع از طریق روده از بدن دفع نمی‌شود. چنانچه طی یک هفته، عمل دفع، سه بار یا کمتر انجام شود، فرد به یبوست مبتلاست. کم نوشیدن مایعات به ویژه آب، کم تحرکی و ورزش نکردن و عدم مصرف مواد فیبردار از علل رایج در بروز یبوست است. تنقیه یا انمای تخلیه به منظور تخلیه و تمیز نمودن بخش انتهایی روده و به نوعی درمان یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنقیه در منزل

 

انما در منزل و موارد استفاده از آن:

تنقیه یا انمای تخلیه از جمله روش هایی است که افراد با مشورت پزشک می‌توانند در منزل نیز آن را انجام دهند. توجه به این نکته ضروری است که حتماً برای انجام تنقیه با پزشک متخصص در ارتباط باشید. زیرا از طرفی لزوم استفاده و همچنین تعداد دفعات این روش ممکن است سبب بروز آسیب و عوارض شود.

در صورت بروز یبوست خصوصاً یبوست شدید تخلیه روده انجام نمی‌شود و تنقیه به عنوان یکی از راهکارهای مناسب خواهد بود. وجود درد در شکم، بروز تغییراتی در رفتار روده و خونریزی از دیگر مواردی است که تنقیه می تواند به عنوان راهکار مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که قصد انجام تنقیه و انمای تخلیه را دارید پیش از آن بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 • روز قبل، بهتر است مصرف مایعات و نوشیدن آب را افزایش دهید.
 • ناشتا بودن یکی دیگر از اقدامات لازم است، لذا این نکته را مدنظر داشته باشید.
 • دستورالعمل های مربوط به آماده سازی و همچنین استفاده از کیت های تنقیه را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.
 • وسایل موردنیاز را با دقت استریل و ضدعفونی نمایید. همچنین حوله تمیز و بهداشتی در دسترس خود داشته باشید.
 • قبل از انجام تنقیه به منظور کاهش فشار به روده، مثانه خود را تخلیه کنید.
دستگاه بخور سرد چیست؟ فرق آن با دستگاه بخور گرم
ادامه مطلب

کیت تنقیه:

کیت انمای تخلیه یک محفظه نگهدارنده بوده که به شکل کیسه و یا در اشکال مختلف است. وجه مشترک این محفظه، نگهداری مایعی است که به منظور تنقیه استفاده می شود. آب نمک، روغن و یا مواد ملین از این جمله هستند. این محفظه به کمک لوله (شلنگ) به نازل متصل می‌شود.

کیت تنقیه

روش انجام در منزل:

به منظور انجام تنقیه در منزل بهتر از نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • مکانی مناسب و آرام جهت دراز کشیدن برگزینید. در صورتی که سرویس بهداشتی و یا حمام امکان این کار را فراهم نماید، گزینه مناسب تری هستند.
 • دستان خود را با آب و صابون به خوبی شسته و خشک نمایید.
 • حوله‌ای تمیز را روی محل مورد نظر پهن کرده و بر روی آن دراز بکشید. چنانچه دست چپ هستید بهتر است بر پهلوی راست خود دراز بکشید و بالعکس.
 • از کمی روغن برای چرب نمودن مقعد و همچنین شلنگ تنقیه استفاده نمایید.
 • زانوی بالایی خود را به سمت قفسه سینه خم نمایید و سرپوش تنقیه را آماده نمایید.
 • به آرامی سر نازل را وارد مقعد نمایید. دقت داشته باشید ورود سرشلنگ نباید بیشتر از 10 سانتی متر باشد.
 • حال کیسه کیت تنقیه را به آرامی فشرده تا محلول وارد بدن شود. این عمل را تا پایان ادامه دهید و در انتها به آرامی از بدن خارج نمایید.
 • اغلب چند دقیقه ای زمان نیاز است تا اثرات این فعالیت مشخص شود. لذا مدتی صبر کنید تا اثرات این عمل اعمال شود و در پایان به سرویس بهداشتی بروید.

فواید انجام:

همان گونه که اشاره شد، تنقیه روشی است که به منظور تخلیه روده انجام می شود. این روش یکی از مؤثرترین شیوه ها برای درمان یبوست محسوب می شود. علاوه بر این موضوع، انمای تخلیه فواید دیگری نیز دارد. البته موارد ذیل شواهد علمی کافی ندارند اما در برخی موارد این تأثیرات مشاهده شده است.

 • کمک به کاهش وزن و خروج مواد سمی از بدن
 • بهبود وضعیت سلامت پوست و همچنین سطح انرژی بدن
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی و فشار خون
تزریق عضلانی و نکات مهم آن
ادامه مطلب

چند نکته مهم در ارتباط با تنقیه در منزل:

انجام درست عمل تنقیه در منزل کلیدی ترین موضوع در اثرگذاری صحیح و پیشگیری از بروز مشکلات است. استفاده نادرست از تجهیزات می تواند باعث آسیب فیزیکی به روده و عفونت اجزای داخلی شود. لذا حتماً نسبت به نحوه استفاده از کیت و شیوه تنقیه آگاهی کامل کسب نمایید.

استفاده بیش از حد از اینکار برای تخلیه روده می تواند سبب از بین رفتن آب بدن شود. این کمبود آب در مواردی بیش از حد بوده و می توانند سبب بروز آسیب های جدی و خطرناک شود. همپنین افرادی که بیماری های قلبی یا کلیوی و هموروئید شدید دارند نباید از تنقیه استفاده کنند.

موادی که در محلول تنقیه استفاده می شود، می تواند متفاوت باشد. مواد اسیدی همچون آب لیمو، سیب و قهوه ممکن است باعث بروز صدماتی بر بافت روده و عفونت شود. لذا در این خصوص حتماً با پزشک مشورت نمایید.

تنقیه ملایم به وسیله آب یا محلول های نمکی از کم خطرترین شیوه های انمای تخلیه است. همچنین وسایل استریل و بهداشتی نیز نقش بسزایی در تنقیه ایمن و کم خطر دارد.

تنقیه در منزل

 

جایگزین‌های آن:

چنانچه بنا به دلایلی قصد استفاده از تنقیه ندارید و یا به دنبال راهکارهایی جایگزین هستید، می توانید اقدامات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • استفاده از نوشیدنی های تحریک کننده دفع مواد زائد و مدفوع راهکار مناسبی است. قهوه یکی از این نوشیدنی هاست.
 • همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، مواد غذایی حاوی فیبر نقش زیادی در بهبود عملکرد روده و سیستم گوارش دارند. میوه، سبزی، خشکبار و مواد مغذی، منبع کامل و سرشاری از فیبر هستند. لذا مصرف این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • نوشیدن آب فراوان نیز نقش پر رنگی در درمان یبوست و دفع مواد زائد بدن دارد.
 • داروهای ملیّن نیز می توانند در بهبود عملکرد سیستم گوارش و دفع مواد از بدن بسیار مؤثر باشند.

 

 

1 دیدگاه در “تنقیه یا انما در منزل !

 1. shadinikifarjam گفت:

  مطالب واقعا مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.