مشکلات تنفسی

بعد از واکسیناسیون، مراقب خودتون باشید !

واکسیناسیون

نکات و مراقبت های مهم بعد از واکسیناسیون کرونا

با تولید انواع واکسن کرونا توسط شرکت های مختلف ایرانی و خارجی، واکسیناسیون کرونا با سرعت در حال انجام است. بسیاری از افراد نیز نگران عوارض و یا بروز علائم پس از تزریق واکسن هستند. در این مطلب قصد داریم به بیان برخی نکات و مراقبت های مهم بعد از واکسیناسیون کرونا بپردازیم. نکات و مواردی که بهتر است به آن توجه کرده و در صورت نیاز انجام اقدامات لازم را در نظرگرفت. برای توضیحات تکمیلی‌تر اینجا را کلیک کنید.

  • پس از تزریق مدتی در مرکز بمانید:

از جمله نکات ساده و اولیه پس از تزریق که بسیاری از مراکز واکسیناسیون نیز به آن توجه دارند، ماندن در مرکز به مدت نیم ساعت است. لذا توصیه می شود تا 30 دقیقه پس از تزریق در مرکز واکسیناسیون منتظر بمانید. این امر نیز به منظور اطمینان خاطر شماست که در صورت بروز عارضه و یا علامتی اقدامات پزشکی لازم انجام شود. به منظور رعایت نکات بهداشتی نیز می توانید در فضای باز مراکز و یا خودروی خود چند دقیقه ای صبر نمایید.

واکسن کرونا

  • واکسیناسیون به معنای ایمن شدن پس از تزریق نیست!

تصور رایج و نادرست بسیاری از افراد آن است که پس از تزریق بلافاصله ایمنی در فرد ایجاد می شود. در پاسخ باید گفت بسیاری از واکسن های کرونا در دو دوز تزریق می‌شوند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد ایمنی در برابر ویروس کرونا اغلب پس از دو تا سه هفته بعد از تزریق دوز دوم ایجاد می‌شود. حال آن که این ایمنی، بسته به نوع واکسن بین 80 تا 95 درصد می‌باشد. لذا مراقبت های لازم همچون زدن ماسک، رعایت فاصله و تهویه مناسب پس از تزریق نیز باید رعایت شود.

  • رعایت چند نکته ساده!

برخی از اقدامات ساده خانگی نیز پس از تزریق واکسن حائز اهمیت است. در این راستا پس از تزریق واکسن توصیه می‌شود، مایعات بیشتری مصرف نمایید. هم‌چنین تا 48 ساعت از استحمام بپرهیزید. چنانچه پس از تزریق، قرمز شدن و درد محل تزریق بیش از یک روز ادامه داشت با پزشک مشورت نمایید. از مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن هم‌چون ایبوبروفن، ادویل و استامینافن قبل از واکسن یا پس از واکسیناسیون بدون تجویز پزشک، خودداری نمایید. همچنین در صورت بروز علائم بعد از تزریق دوز اول، تحت نظر پزشک دوز دوم را نیز دریافت نمایید.

  • بروز عوارض خفیف، عارضه‌ای طبیعی:

نه تنها واکسن کرونا بلکه بسیاری از واکسن های مختلف پس از تزریق ممکن است علائم خفیفی در بدن نشان دهند. علت این امر نیز به نوعی واکنش سیستم بدن به واکسن تزریق شده را نشان می‌دهد. علائمی چون تب، درد و قرمز شدن محل تزریق، تهوع، سردرد، بدن درد و کوفتگی می تواند از عوارض شایع باشد. اغلب این عوارض با استراحت و طی چند روز و یا حتی کمتر برطرف می‌شوند. بروز این علائم در واقع به معنای واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس می‌باشد. در صورتی که این علائم خفیف بیش از 72 ساعت طول کشید و یا سبب نگرانی شما می‌شود، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

  • واکسن زدن سبب ناقل شدن نخواهد شد:

پس از تزریق واکسن فرد ناقل محسوب نمی‌شود و نیازی به قرنطینه ندارد. هرچند نکات و مراقبت های لازم همچون ماسک، فاصله و عدم حضور در مراکز پر جمعیت باید همچنان رعایت شود. اما همان گونه که اشاره شد، ایمنی پس از تزریق دوز دوم آن هم پس از دو تا سه هفته ایجاد می شود. در نتیجه در این فاصله فرد ممکن است ناقل و یا تست PCR آن مثبت باشد. لذا مثبت بودن تست به معنای ناقل بودن از طریق واکسن نمی‌باشد.

 

  • واکسیناسیون به معنای ایمنی کامل نیست!

تصور آن که پس از واکسیناسیون فرد مبتلا به ویروس نخواهد شد، تصور درستی نیست. همان گونه که اشاره شد، بسته به نوع واکسنی که تزریق شده ایمنی ایجاد شده پس از دوز دوم می تواند 80 تا 95 درصد باشد. لذا پس از واکسیناسیون نیز همچنان احتمال ابتلا وجود دارد. هرچند این مقدار کاهش قابل توجهی خواهد داشت. لذا تا ایجاد ایمنی جمعی، حتی پس از واکسیناسیون رعایت نکات بهداشتی (ماسک، فاصله و تهویه مناسب) باید در دستور کار قرار گیرد.

  • دو نتیجه مهم پس از واکسیناسیون:

واکسیناسیون کرونا علی‌رغم وجود امکان ابتلا پس از آن، نتایج مهم و مثبتی دارد. واکسیناسیون حتی اگر مانع ابتلا نباشد اما باعث جلوگیری از بستری شدن بیمار در بیمارستان خواهد شد. همچنین مانع از ابتلای شدید و فوت ناشی از آن می‌گردد. البته این ایمنی پس از دوز اول درصد کمتری دارد. اما پس از تزریق دوز دوم و طی دو هفته ایمنی 90 تا 95 درصدی ایجاد خواهد شد.

  • بروز برخی علائم باید جدی گرفته شود:

همان گونه که اشاره شد، بروز برخی علائم به عنوان عوارض واکسن، امری طبیعی است. حال آن که این امر نه در تمام افراد که ممکن است در برخی از آنان ایجاد شود. از طرفی ضمن توجه به آن چه گفته شد، ممکن است در مواردی علائمی بروز کند که نیاز به توجه ویژه دارد. هرچند بروز این موارد ممکن است کمتر شایع و حتی نادر باشد. اما مراجعه و مشورت با پزشک در این موارد امری ضروری است. لذا در صورت بروز چنین علائمی حتماً در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید. این علائم عبارتند‌از:

تب بیشتر از 40 درجه ، کاهش سطح هوشیاری، تنگی نفس و یا درد در قفسه سینه، اختلال در دید، سردرد شدید و مداوم، درد در ناحیه شکم، تغییر رنگ اندام ها و انگشتان، علائم شدید حساسیتی نظیر کهیرزدن، افزایش ضربان قلب و کاهش فشار خون و …

کلام آخر:

همان گونه که اشاره شد واکسیناسیون کرونا نیازمند مراقبت ها و رعایت نکاتی پس از آن می‌باشد. مهم‌ترین نکته توجه به ایجاد ایمنی 90 تا 95 درصدی پس از دو تا سه هفته بعد از تزریق دوز دوم می‌باشد. لذا تا آن زمان و همچنین بوجود آمدن ایمنی جمعی باید نکات بهداشتی یعنی ماسک زدن، رعایت فاصله، تهویه مناسب و عدم حضور در مراکز پرجمعیت رعایت شود. همچنین بروز علائم خفیف پس از تزریق امری طبیعی است که در صورت بروز نگرانی و یا طول کشیدن علائم بهتر است مشورت‌های لازم با پزشک انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *