تزریق

آموزش تزریق عضلانی (آموزش تزریق آمپول عضلانی)

مقاله آموزش تصویری تزریق عصلانی

تزریقات عضلانی از جمله خدماتی می باشند که نیاز به تخصص و مهارت بالا دارند. زیرا اگر که این تزریقات به نحوه صحیح انجام نگردند می توانند خطرات زیادی همچون شکستن سوزن در بدن بیمار یا هوا گرفتن سرنگ را به همراه داشته باشند. آموزش تزریق عضلانی برای تمامی افراد یک جامعه مهم و ضروری است‌. زیرا ممکن است شرایطی ایجاد شود که مجبور به انجام این کار یعنی تزریق دارو گردید.
در ادامه این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد آموزش تزریق عضلانی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

آموزش تزریق آمپول عضلانی

به طور کلی اگر فردی قصد تزریق آمپول عضلانی را دارد ابتدا باید تکنیک های صحیح مربوط به این عمل را آموزش ببینند. دقت داشته باشید که در آموزش تزریق عضلانی علاوه بر تکنیک ها مواردی همچون اندازه سر سوزن، ناحیه ای که تزریق انجام می گردد، جثه فرد، میزان حجم دارو و… نیز توضیح داده می شود. در واقع در آموزش تزریق آمپول عضلانی دستورالعمل های خاصی در مورد این که کدام یک از سرنگ ها یا سر سوزن ها جهت تزریق دارو مناسب هستند توضیح داده می شود. مثلا سر سوزن مورد نظر شما باید به قدری بلند باشد که تنها به عضله وارد شود و به عصاب با حتی رگ های خونی نفوذ نکند. به همین دلیل سر سوزن هایی که برای بزرگسالان استفاده می‌ شود حدود یک اینچ تا یک و نیم اینچ خواهد بود. اما اندازه این سوزن ها برای کودکان کوچک تر می باشد. در زیر سعی کرده ایم آموزش تزریق عضلانی را به صورت مرحله ای بیان کنیم.

injectionآموزش تزریق عضلانی

تمیز و ضدعفونی کردن دست ها

اولین نکته در آموزش تزریق عضلانی رعایت بهداشت می باشد. به همین دلیل بهتر است ابتدا دستان خود را با صابون و همین طور آب گرم به طور کامل تمیز نمایید. این کار از ایجاد عفونت های احتمالی جلوگیری می کند. البته دقت داشته باشید که دست ها باید حدود ۲۰ ثانیه شستشو داده شوند و حتی باید پشت دست ها، بین انگشت ها و زیر ناخن ها نیز به طور کامل شستشو داده شود.

آماده سازی وسایل

دومین مرحله آموزش تزریق آمپول عضلانی را می توان جمع آوری تمامی لوازم مورد نیاز دانست. از جمله لوازمی که برای تزریق آمپول عضلانی نیاز است می ‌توان به سرنگ، آنژیوکت، سر‌ سوزن، دارو، پد الکلی، وسایل پانسمان (مانند گاز استریل)، ظرفی با مقاومت بالا برای دور انداختن سرنگ یا سوزن ها و همین طور بانداژ اشاره نمود.

[ux_products ids=”27697,21836,3579,22845″]

مشخص کردن محل مناسب

در آموزش تزریق عضلانی مشخص کردن محل مناسب تزریق آمپول عضلانی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع برای این که بتوانید به صورت صحیح محل تزریق را مشخص نمایید باید پوست ناحیه ای که در نظر دارید را بین دو انگشت خود بگیرید. همچنین فرد باید در موقعیتی راحت قرار داشته باشد که هم ماهیچه ها آرام گردند هم دسترسی به ناحیه مورد نظر آسان شود.

ضدعفونی نمودن محل تزریق

ساده ترین مرحله آموزش تزریق آمپول عضلانی را می توان ضدعفونی کردن محل تزریق دانست. برای این کار محل مورد نظر را با پد الکلی تمیز کنید. سپس اجازه دهید پوست خشک شود.

آماده نمودن دارو و سرنگ

آماده نمودن دارو و سرنگ نیز از جمله اقدامات اساسی می باشد که در آموزش تزریق عضلانی به طور کامل توضیح داده می شود. برای این کار ابتدا باید در پوش دارو را بردارید. سپس باید پیستون سرنگ را به میزان دوز داروی مورد نظر عقب بکشید تا هوا وارده سرنگ گردد. پس از آن هوا را وارد دارو نمایید. سپس با آب کشیدن پیستون دارو را وارده سرنگ کنید. در آخر باید با چند ضربه به سرنگ و بالا آوردن پیستون به آرامی حباب های درون آن را خارج نمایید.

injection2آماده سازی سرنگ

تزریق آمپول عضلانی

در آموزش تزریق عضلانی تزریق دارو به این گونه توضیح داده می شود که سرنگ را همچون یک دارت در دست خود نگه دارید. به گونه ای که زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. پس از آن باید سریع و البته کنترل شده سر سوزن را وارد عضله نمایید. در مرحله بعد پیستون را با فشار کمی حرکت دهید و دارو را تزریق کنید.

injection3تزریق دارو

سر سوزن را خارج نمایید

پس از آن که دارو تزریق شد باید به سرعت سرنگ را خارج کرد. یک نکته بسیار مهم که در آموزش تزریق آمپول عضلانی بیان می شود آن است که باید سریعاً سوزن سرنگ را داخل ظرف مناسب که ضد سوراخ شدن است قرار دهید. دقت داشته باشید که درپوش را نباید بر روی سر سوزن بگذارید. این ظرف را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. در واقع این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا می تواند باعث آسیب رساندن به دیگران گردد‌.

فشار وارد کردن به محل تزریق

پس از آن که تمامی مراحل تزریق آمپول عضلانی انجام شد باید بر روی محل تزریق فشار وارد کنید که برای این کار می توانید از یک تکه گاز طبی استفاده نمایید. همچنین می‌ توانید به آرامی ناحیه ای که تزریق انجام شده است را ماساژ دهید. این موضوع می تواند به جذب دارو نیز کمک نماید.

راهی برای تزریق آمپول عضلانی ساده تر

  • یک موضوع دیگر که ممکن است در آموزش تزریق عضلانی به شما توضیح داده شود نکات مهم برای به حداقل رساندن ناراحتی های احتمالی می باشد که این موارد به صورت زیر بیان شده است.
  • استفاده از پماد های عضلانی یا یخ در ناحیه ای که قرار است تزریق انجام گردد می‌تواند موجب کاهش درد در هنگام تزریق گردد. البته دقت داشته باشیم که این کار باید قبل از استفاده از پد الکلی انجام شود.
  • یک نکته دیگر در تزریق آمپول عضلانی آن است که باید حتماً قبل از شروع تزریق فرصت دهید تا الکل به طور کامل در معرض هوا خشک شود. زیرا در غیر این صورت پس از تزریق احساس سوزش خواهید داشت.
  • همچنین قبل از آن که بخواهید دارو را به درون سرنگ بکشید باید حتما ویال مورد نظر را درون دستان خود مالش دهید تا گرم گردد.
  • علاوه بر آن اگر تزریق برای خودتان است و تسلط کافی ندارید می توانید از یک فرد قابل اعتماد که آموزش تزریق عضلانی را دیده است بخواهید تا این کار را برایتان انجام دهد.
[ux_products ids=”3024,2628,21780,21384″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *