دانشنامه

چسب دندان مصنوعی و نحوه استفاده از آن

چسب دندان مصنوعی چیست؟
4.4/5 - (14 امتیاز)

اگر دندان های مصنوعی یا پروتزهای مصنوعی خود را به تازگی تهیه کرده اید یا سال‌ها است که از آنها استفاده می کنید، یا حتی کسانی را می‌شناسید که با این پروتزها سر و کار دارند؛ در هر صورت قطعاً با معضل و مشکل نگهداری آنها در محل مناسب خود و راحتی پروتزها در دهان آشنایی داشته و در این مورد سوالاتی خواهید داشت.
در پاسخ به چنین سوالی قطعاً اولین راهکار می تواند استفاده از چسب دندان مصنوعی باشد. این چسب که در اشکال مختلفی همچون ژل یا کرم، خمیر، پودر و حتی نوار در بازار موجود هستند، می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما نمایند.
ما در این مقاله سعی داریم تا به معرفی آن پرداخته و نحوه عملکرد و مزایای استفاده از آن را بررسی نمائیم.

چسب دندان مصنوعی چیست؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، یکی از معضلات و مشکلاتی که افراد در زمان استفاده از دندان ها و پروتزهای مصنوعی با آن مواجه می شوند، بحث استحکام یا همان فیکس شدن آنها در جای مناسب و درستی از دهان می باشد؛ زمانی که دندان مصنوعی یا پروتز در دهان شخص قرار دارد، به مرور زمان دندان مصنوعی با لثه تماس پیدا کرده، ایجاد سائیدگی می نماید و نهایتاً حرکت دندان مصنوعی را روی لثه دشوار می سازد یا موجب خارج شدن دندان مصنوعی از جای درست خود می شود. این مشکل همچنین با گذر زمان و تحلیل رفتن و تغییر سایز و شکل فک و لثه های افراد نیز بروز پیدا کرده و نهایتاً شخص را مجبور به تحمل درد یا تعویض دندان مصنوعی خود می نماید.

یکی از بهترین روش ها برای رفع این مشکل استفاده از محصولی به نام چسب دندان مصنوعی خواهد بود. این چسب محصولی است که بر روی سطح زیرین دندان مصنوعی اعمال می شود و با ایجاد یک لایه محافظ مناسب میان دندان مصنوعی و لثه موجب استحکام هر چه بیشتر دندان مصنوعی در جای خود شده و از سائیدگی و آسیب لثه نیز جلوگیری می نماید.

همچنین کسانی که می خواهند با دندان های مصنوعی خود مواد غذایی ترد، چسبنده، سخت یا جویدنی را مصرف کنند باید بدانند که استفاده از چسب دندان مصنوعی می تواند استحکام پروتز را بر روی لثه بیشتر کرده و با آنها این امکان را می دهند که بتوانند هر نوع مواد غدایی را مصرف کنند.

پیامد های فشار خون بالا
ادامه مطلب

 

انواع مختلف چسب دندان

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، این نوع چسب در اشکال مختلفی از جمله ژل یا کرم، خمیر، پودر و حتی نوار در بازار موجود هستند و افراد مختلف می توانند با توجه به نیاز و سلیقه خود آنها را تهیه و استفاده نمایند. بطور کلی عملکرد همه مدل ها یکسان می باشد اما نحوه استفاده از آنها با هم تفاوت خواهد داشت.

برای مثال چسب هایی که به صورت ژل یا خمیر ساخته می شوند، مستقیماً روی دندان مصنوعی اعمال شده و سپس در دهان و روی محدوده مشخص خود قرار می گیرند. یا در مدل های پودری باید ابتدا پودرها را قبل از استفاده بر روی دندان مصنوعی، طبق دستورالعمل ذکر شده از سوی شرکت سازنده آن، با آب مخلوط و سپس استفاده نمود.

بنابراین می توان بصورت کلی انواع مختلف و نحوه استفاده از آنها را به شکل زیر دسته بندی نمود:

  • چسب دندان مصنوعی کرمی یا ژلی:

نوع کرمی را می توان رایج ترین نوع دانست. استفاده از این نوع چسب بسیار آسان و راحت می باشد. کافی است تا مقداری از چسب را توسط اپلیکاتور سر تیوب چسب روی قسمت مربوطه دندان مصونوعی ریخته و آنرا در جای مناسبی از لثه و فک فیکس نمود.

  • چسب دندان مصنوعی پودری:

 به شکل پودری تولید می شود، ابتدا با ترکیب شدن با آب به حالت خمیری یا کرمی در آمده و برای چسباندن دندان مصنوعی به لثه درست مانند مدل کرمی عمل می کند.

  • چسب دندان مصنوعی نواری:

چسب دندان مصنوعی نواری نیز نوع دیگری از چسب های دندان مصنوعی هستند که اغلب گران قیمت تر از انواع دیگر می باشند. این مدل چسب نیز طریقه مصرف آسانی دارد. برای اینکار باید نوارها را روی قسمت مربوطه دندان مصنوعی قرار داده و سپس روی لثه چسباند.

 

مزایای استفاده

استفاده از یک چسب دندان مصنوعی مناسب می تواند مزایای بسیار زیادی برای کسی که از آن استفاده می کند به همراه بیاورد. از جمله مهمترین مزایای این چسب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  می تواند به ثابت ماندن دندان مصنوعی در جای خود کمک کرده که علاوه بر حفظ راحتی و زیبایی می تواند به حفظ سلامت و استحکام لثه فرد نیز کمک نماید.
  •  می تواند موجب استحکام دندان مصنوعی بر روی لثه ها شود و فعالیت هایی مانند جویدن یا گاز زدن غذا را تسهیل نماید.
  • با استفاده از یک چسب دندان مصنوعی با ترکیبات آنتی باکتریال می توان با تجمع آلودگی و باکتری و همچنین بوی بد دهان مبارزه کرد و نفس تازه تری داشت.
  • جلوگیری از ایجاد زخم و التهاب بر اثر سایش دندان های مصنوعی بر روی لثه
راهنما و طرز استفاده از کیت تخمک گذاری
ادامه مطلب

از بهترین چسب دندان های موجود در بازار برند فیتی دنت است که ضد آب و ساخت کشور آلمان بوده و 40 سال سابقه کار در این زمینه دارد.

شما می توانید چسب دندان فیتی دنت معروف را با بهترین قیمت و بصورت اینترنتی از تجهیزات پزشکی زیمانو خریداری کنید.

 

در پایان

به طور کلی، اگر دندان مصنوعی به درستی ساخته شده باشد و بصورت کامل در جای خود نصب شود، نیازی به استفاده از چسب دندان برای نگه داشتن آنها در جای خود نیست؛ اما اگر لثه فرد دچار تحلیل یا تغییر اندازه شده باشد و دندان مصنوعی دقیقاً در جای خود فیکس نشود و یا با حرکت بر روی لثه فرد ایجاد درد و التهاب نماید، بهترین راه استفاده از چسب دندان مصنوعی خواهد بود.

با گذشت زمان و با افزایش سن، ساختارهای نگهدارنده در دهان فرد رشد کرده و ساختار لثه و فک تغییر شکل می دهند که این امر موجب می شود دندان های مصنوعی بصورت صحیح در جای خود فیکس نشوند. این اتفاق  می تواند موجب درد، التهاب یا آسیب به دندان های سالم دیگر شود؛ بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی استفاده از این چسب ها خواهد بود.

ما در این مقاله به معرفی و بررسی آنها پرداختیم. این چسب ها به اشکال و مدل های مختلفی در بازار وجود دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا لازم است از چسب های دندان مصنوعی استفاده کرد یا خیر و یا اینکه کدام مدل چسب برای شما و دندان هایتان مناسب است، شاید مشورت با پزشک بتواند کمک شایانی نماید.

بطور کلی باید گفت که چسب دندان مصنوعی در صورت استفاده صحیح و رعایت بهداشت و نظافت به هیچ عنوان برای دندان‌های مصنوعی یا دندان‌ها مضر نیستند؛ بنابراین باید دندان های مصنوعی را قبل از خواب از دهان خارج کرده و چسب های روی آن را کاملاً تمیز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.