رپید تست کرونا (تست سریع کرونا) چیست؟ تفاوت آن با تست PCR

رپید تست کرونا

رپید تست کرونا: این روزها با همه گیری ویروس کرونا در جهان، افراد نگرانی های بیشتری در زندگی دارند. به همین علت است که توصیه می شود، در صورت داشتن هر گونه علائم مشکوک به کرونا خیلی سریع به مراکز درمانی برای انجام تست کرونا مراجعه کنید.

همه ما می دانیم که تست های مختلفی اعم از رپید تست ها برای این موضوع وجود دارد. هدف اصلی از انجام رپید تست های کرونا، وجود و یا عدم وجود ویروس کووید 19 در افراد دارای علائم و یا بدون علائم است. زیرا بعضی اوقات پیش می آید که افراد دارای هیچ گونه علائمی نیستند اما در معرض مواجهه با افراد ناقل بوده اند و باید تست کرونا دهند تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. رپید تست های کرونا دارای مزایای زیادی هستند که در ادامه این مقاله در مورد آنها توضیح می دهیم.

 

رپید تست کرونا چیست؟

تست آنتی ژن همان رپید تست کرونا یا تست سریع است که در حال حاضر قابل انجام است. تست سریع کرونا برای افرادی که نمی دانند آلوده هستند یا نه بسیار اهمیت دارد. در برخی از تست های آنتی ژن با یک نمونه سوآپ بینی در حد چند دقیقه می توان متوجه شد که آیا فرد مبتلا شده است یا خیر؟

توجه داشته باشید که این تست ها هم مانند هر تست دیگری امکان ایجاد نمایش کاذب منفی را دارند. تست منفی کاذب به این معنی است که ممکن است شما مبتلا به ویروس کرونا باشید اما جواب تست منفی کاذب باشد. یا شما مبتلا به این ویروس نباشید ولی جواب تست شما مثبت نشان داده شود. با توجه به نتیجه آزمایش، پزشک می تواند برای نتیجه دقیق تست PCR را برای شما درخواست کند.

رپید تست کرونا برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که هیچ گونه علائمی از ویروس کرونا را ندارند برای اطمینان از وجود این بیماری در بدن خود بهتر است تست های PCR انجام دهند. اما سوال اینجاست که رپید تست کرونا بهتر است برای چه کسانی انجام شود؟

کسانی که دارای علائم بیماری هستند می توانند خیلی سریع از رپید تست کرونا استفاده کنند که خیلی سریع از وجود این بیماری در بدن خود مطلع شوند. به طور کلی جواب رپید تست کرونا ممکن است خیلی دقیق نباشد اما در عین حال برای کسانی که دارای علائم هستند، می تواند گزینه خوبی باشد.

 

 نتیجه مثبت رپید تست کرونا 

اگر شما از رپید تست کرونا استفاده کنید و نتیجه آن مثبت شود، به احتمال خیلی زیاد به ویروس کووید 19 مبتلا شده اید. در نتیجه باید خیلی سریع اقدامات محافظتی و قرنطینه خود را رعایت کنید تا از انتشار این ویروس جلوگیری شود. گاهی ممکن است نتیجه تست مثبت کاذب هم در رپید تست کرونا بوجود بیاید و بدین معنی که جواب تست مشخص می کند که شما کرونا گرفته اید، اما در واقعیت این بیماری را نگرفته اید.

البته این را هم بدانید که نتیجه مثبت کاذب در این تست بسیار کم است. به همین دلیل اگر نتیجه رپید تست کرونای شما مثبت شده است، به احتمال زیاد شما درگیر ویروس کرونا هستید و باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید و خود را قرنطینه کنید.

 

نتیجه منفی رپید تست کرونا

توجه داشته باشید که اگر در رپید تست کرونا نتیجه منفی شده است، به معنی عدم ابتلای شما به این ویروس نیست. در واقع در صورتی می توانید که به این جواب منفی اطمینان کنید که شما هیچ گونه علائمی نداشته باشید و با افراد مبتلا تماسی نداشته باشید و در موقعیت های خطرناک نبوده باشید. در این حالت می توانید به جواب منفی این نوع تست اطمینان کنید. اما اگر شما دارای علائم باشید که این نوع تست برای شما منفی شود، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز تست PCR انجام دهید.

باید بدانید که جواب منفی کاذب هم در رپید تست کرونا وجود دارد. منفی کاذب به این معنا است که شما دارای علائم هستید و واقعا مبتلا به کرونا شده اید اما تست رپید برای شما منفی شده است. نرخ منفی کاذب در تست های رپید آنتی ژن می تواند تا 50 درصد هم باشد.

مزایای استفاده از رپید تست کرونا

  • این تست ها قابل حمل هستند و به همین دلیل می توان در هر مکانی که بیمار در آنجا حضور دارد، استفاده کرد.
  • بلافاصله نتیجه مشخص می شود.
  • نسبت به تست های استاندارد آزمایشگاهی هزینه بسیار کمتری دارد.
  • برای انجام تست نیاز به یک اپراتور متخصص و یا شرایط خاص نیاز نیست.

دو تست سریع و قابل انجام وجود دارند که تست های آنتی ژن و مولکولی نامیده می شوند. تست های آنتی ژن به بررسی پروتئین های موجود بر روی ویروس می پردازند که این نوع تست ها شبیه به جعبه های کوچک پلاستیکی هستند که به تست های بارداری شبیه هستند.

تست های سریع مولکولی مواد ژنتیکی ویروس را با استفاده از دستگاه های کوچک که قابل حمل هستند، تشخیص می دهند. در هر دو نوع رپید تست کرونا می توان از بینی و یا گلو نمونه تهیه کرد.

لزوم دانستن نتیجه سریع تست کرونا چیست؟

کسانی که مشکوک به بیماری کووید 19 هستند باید خیلی سریع از وجود و یا عدم وجود این بیماری در بدن خود اطلاع پیدا کنند. در صورت مثبت بودن تست باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند و سپس خود را قرنطینه کنند و در عین حال تمامی افرادی که در تماس نزدیک با آنها بوده اند را مطلع کنند تا آنها هم نسبت به انجام تست کرونا اقدام کنند. در حال حاضر تستی به نام تست PCR وجود دارد که برای انجام آن نیاز به تجهیزات تخصصی  است. البته این را هم بدانید که نتیجه این تست حداقل نیاز به 24 ساعت زمان دارد.

رپید تست های کرونا به سرعت و حتی بدون حضور در مراکز درمانی انجام می شوند و نتیجه همان لحظه قابل مشاهده است. در صورت دقیق بودن این تست ها، نتیجه ای که به سرعت برای افراد مشخص می شود باعث می‌شود تا افراد خیلی سریع تر از وجود ویروس کووید 19 در بدنش آگاه شوند و خیلی سریع تر اقدامات لازم در جهت کاهش انتشار ویروس و سلامتی خود انجام دهند.

تست PCR چیست؟

تست PCR تستی است که برای تشخیص ویروس کووید 19 در بدن افراد به کار برده می شود و معمولا در مراکز درمانی این تست قابل انجام است. این روش یک روش استاندارد طلایی است که در تشخیص قطعی بیماری کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. در تست پی سی آر RNA و یا همان ماده ژنتیکی ویروس بررسی می‌شود و این تست می تواند وجود ویروس را بعد از چند روز که بدن به عفونت مبتلا شده است، تشخیص دهد.

جالب است بدانید حتی افرادی که مبتلا به کرونا ویروس هستند و هیچ گونه علائمی هم ندارند با تست PCR قابل شناسایی هستند. این آزمایش را می توانید در آزمایشگاه ها و کلینیک ها و حتی در بیمارستان ها توسط افراد ماهر و کادر درمان انجام دهید. معمولا نتیجه این تست در 24 ساعت مشخص می شود. البته در دوران شدت یافتن موج کرونا ممکن است به دلیل افزایش مراجعات، تا بیشتر از 48 ساعت هم طول بکشد.

تفاوت رپید تست کرونا با تست PCR در چیست؟

همه ما می دانیم که استانداردترین تست برای تشخیص بیماری کرونا تست PCR یا همان تست مولکولی است. تست مولکولی بر اساس RNA ویروس بررسی می کند. اما در تست سریع کرونا و یا همان رپید تست کرونا باید ببینیم که فرد نمونه گیر تا چه اندازه مهارت دارد و در این بین سوآپ استفاده شده از حلق و یا مجاری حلق و بینی هم اهمیت دارد. اگر بخواهیم در مورد حساسیت تست مولکولی صحبت کنیم، می توانیم بگوییم که میزان حساسیت آن حدود 65 تا 70 درصد است و بیشتر از 90 درصد هم این تست اختصاصی است.

باید بدانید در تست مولکولی که با روش PCR انجام می شود مثبت کاذب وجود ندارد. زمانی که نتیجه مثبت می شود، یعنی قطعا فرد مبتلا به کرونا است. اما در این نوع تست منفی کاذب وجود دارد. یعنی اگر با این روش بر روی 10 نفر انجام شود، ممکن است نتیجه برای هفت نفر به طور قطعی مثبت شود و برای سه نفر منفی کاذب شود. یعنی آن سه نفر هم کرونا داشته باشند اما نتیجه منفی کاذب را نشان دهد. به طور کلی بهترین و مطمئن‌ترین تست برای تشخیص ویروس کرونا تست PCR است.

تست سریع کرونا

تست سریع کرونا که همان رپید تست کرونا است یک تست آنتی ژنی است و با RNA ویروس کاری ندارد و در این تست قسمتی از اپی توپ های پروتئینی ویروس را تشخیص می دهد. با توجه به توضیحاتی که در مورد این تست داده ایم، متوجه می شویم که نیازی به دستگاه خاصی ندارد. حتی در طی زمان 20 تا 25 دقیقه هم نتیجه تست قابل مشاهده است. توجه داشته باشید که تست کرونا در منزل را می توان با همی نرپید تست های کرونا انجام داد.

دستورالعمل ها به چه صورت است؟

طبق گفته معاون وزیر بهداشت: مرکز کنترل بیماری های عفونی آمریکا دستورالعمل هایی دارد که در آن اینطور بیان شده است که: اگر در روز اول که علائم بیماری کم است، رپید تست کرونا انجام شود و جواب آن منفی باشد دو کار می توان انجام داد. اول اینکه پس از مشاهده نتیجه رپید تست کرونا که منفی شده است، می توان تست PCR انجام داد.

راه دوم این است که اگر جواب رپید تست کرونا منفی شد، می توان همین تست را در روز بعد انجام داد. زیرا حجم ویروس در روز اول کمتر است و ممکن است 30 درصد باشد اما حجم آن در روز دوم می تواند به 70 درصد هم برسد. این نکات در دستورالعمل ها بسیار اهمیت دارد و هر کسی که از تست های سریع کرونا استفاده می کند، باید این موارد را هم در نظر بگیرد.

رعایت پروتکل های بهداشتی

با توجه به همه گیری ویروس کرونا تنها راه رهایی از این ویروس خطرناک رعایت پروتکل های بهداشتی به همراه واکسینه شدن جمعیت بیشتری از جامعه است. در ادامه شما را با برخی از موارد مهم آشنا می کنیم.

  • دوری از اجتماعات و حفظ فاصله گذاری اجتماعی
  • استفاده از ماسک
  • پرهیز از دست دادن و روبوسی
  • شستشوی مداوم دست ها
  • استفاده از محلول ضد عفونی کننده

برای تهیه رپید تست کرونا با بهترین قیمت می توانید اینجا کلیک کنید> تست سریع کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
فروشگاه
سبد خرید
حساب کاربری